Tomsův rekord z Atlanty drží už přes deset let

11.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

David Toms, vítěz Crowne Plaza Invitational

Organizátoři US PGA Championship nebyli při skládání trojic pro první a druhé kolo nijak zvlášť vynalézaví v tvorbě „superflightů“ (což je na jednu stranu osvěžující přístup), ale jedné lákavé nabídce neodolali. Přiřadili k sobě Phila Mickelsona s Davidem Tomsem a oprášili tím deset let staré události.

V roce 2001 se hrálo také na hřišti Atlanta Athletic Clubu a Toms tehdy získal jediný major titul kariéry. Poslední, kdo mu v tom mohl ve finiši zabránit, byl Mickelson. Ale čtyřnásobný vítěz turnajů „velkého slamu“ zůstal jednu ránu zpět.

A že to bylo drama! „Byl jsem nervózní,“ přiznal dnes už čtyřiačtyřicetiletý hráč, jenž se tehdy musel několikrát zhluboka nadechnout, aby ustál čekání na svou ránu při sokově důležitém puttu.

Toms je příkladem golfisty, pro nějž jediný major titul znamenal rozhodující zlom v kariéře. „Nechá to na vás stopy. Když jdu na mnoha turnajích na první odpaliště, slyším: třináct vítězství, včetně PGA Championship dva tisíce jedna. Pokaždé když to řeknou a já hraju s borci, kteří měli stejný počet šancí dokázat to a nemají ani jeden titul, vím, že jsem v elitní společnosti.“

Rozhodovalo se na greenu osmnácté jamky, ale drama začalo mnohem dřív. Toms vedl o ránu a jeho drive skončil na metr v roughu. Pro diváky ne zrovna nejobtížnější druhá rána.

„Ale míč ležel v šikmém svahu a ještě k tomu z kopce,“ dokázal hráč, že si dokonale pamatuje detaily, jaké přihlížejícím většinou unikly. Já jsem přitom musel hrát přes vodu a trefit se mezi bunkery.

Vysvětlil, že tehdy byla mezi hráči oblíbená sedmička dřevo a nejvíc by se bývala na takovou ránu hodila, on ji ale v bagu neměl.

Následovala porada s caddiem Scottem Gneiserem. „Hledali jsme nejlepší způsob, jak hrát na par 4. On mi řekl: ´Musíme hrát na lay up a musí to být na délku moc dobře trefené´,“ pustil se do větších podrobností Toms.

Zavrhli poloviční ránu wedgí a golfista vytáhl odvážně šedesátistupňovou sendvečku. Trefil skvěle, ale pak si přihrál na green víc než dva metry od praporku. Přišlo nervózní čekání, jestli Mickelson promění dlouhý birdie putt. Nestalo se, o několik centimetrů balon do jamky nedojel.

„Šel jsem ke svému puttu a věděl jsem, že se očekává, aby vítěz majoru takový proměnil,“ přivedl historku k závěru v odlehčeném duchu. „Byl to perfektní putt,“ dodal k vítěznému úderu.

Jeho konečný výsledk 265 ran zůstává stále nejnižším vítězným skóre na majoru všech dob.

O deset let později čeká účastníky velkého klání v Georgii zase o něco prodloužené hřiště. Toms na něm nepatří mezi favority, i když letos v květnu na Crowne Plaza Invitational získal po pěti letech zase turnajový titul. V uplynulém desetiletí se dvakrát podělil o páté místo na US Open. Čtyři roky nazpět se do top 10 na majorech nepodíval.

Letošní ročník, v němž jeho a Mickelsona na úvod doplní dvojnásobný US PGA šampion Vijay Singh, vidí Toms jako hodně otevřený: „Za časů Tigerových vítězství se o titul hrálo na každém třetím turnaji, nebo tak nějak. Bylo to pro všechny o dost těžší.“