Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Tohle byl ročník do historie. Titul z Masters získal Schwartzel nevídaným finišem

11.04.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Charl Schwartzel

Takhle dramatické Masters tady už dlouho nebylo. Prvotní příčinou bylo totální selhání Roryho McIlroye, jenž neunesl tíhu vedoucího muže a dal svou pozici všanc. Toho využil Charl Schwartzel, a přestože ještě hodinu před koncem turnaje nebyl nejžhavějším kandidátem na titul, fantastickým závěrem ho získal.

„Jít po osmnácté jamce, to bylo něco opravdu zvláštního. Věděl jsem, že vedu o jednu ránu, tak jsem se snažil nepodléhat moc euforii,“ uvedl později vítěz, jenž na posledním greenu svůj konečný náskok ještě zvýšil.

Než se novopečený majitel oblékl do zeleného saka pro vítěze prvního majoru sezony, odehrávalo se na hřišti Augusta National Golf Clubu nevídané drama. O prémii 1,35 milionu dolarů se přihlásila celá smečka.

Ve chvíli, kdy začalo McIlroyovo trápení po triple bogey na desáté jamce, rozšířil se okruh možných vítězů zhruba na deset golfistů. Průběžné vedoucí skóre -10 se dlouhý čas neměnilo a na dělenou první pozici se postupně dostalo až osm různých hráčů. Další byli v závěsu.

Nikým neočekáván se do čela dostal nejprve Adam Scott. Australský talent, považovaný kdysi za největšího konkurenta Tigera Woodse, mezitím zavedl svou kariéru do jiných krajin. Teď najednou povstal.

A co dělal v tu chvíli Woods? Na první devítce závěrečného kola neuvěřitelně stáhl McIlroyův náskok, dokud ještě Severoir nechyboval zase tolik. Pak ale přišly typické nešvary ve hře pětatřicetiletého Američana v jeho současném období – netrpělivé putty, rychlá snaha rozhodnout.

Woods zakončil neděli s výsledkem 67 (-5). Zůstal na konečném skóre -10 a to mu zajistilo dělené čtvrté místo. „Na druhé devítce jsem  špatně patoval, proto jsem nezúročil dobrý start,“ komentoval svůj nedělní výkon Woods.

Když už byl někdejší fenomén v klubovně, musel čekat, co udělají zbylí ohaři. McIlroy totálně odpadl. Po triple bogey na desítce přidal bogey na jedenáctce, double bogey na dvanáctce a byl mimo. „Jsem strašně zklamaný. Vedl jsem ještě po deváté jamce. Tohle bude bolet ještě několik dní,“ přiznal McIlroy.

Chybovali ale i další, takže z plejády uchazečů o prvenství zbyli v samotném závěru tři: Adam Scott, Jason Day a Charl Schwartzel. Oba Australané skončili na konečném skóre -12.

Pro Daye to byl nečekaný návrat do popředí, na druhé devítce zahrál čtyři birdie, z toho dvě na jamkách č. 17 a 18.

To ale nebylo nic proti tomu, co předvedl Schwartzel. „Bylo to těžké, když ostatní hráli tak dobře, potřeboval jsem něco udělat,“ svěřil se. A udělal. Jihoafričan zapsal birdie na závěrečných čtyřech jamkách a zapsal se díky tomu i do historie Masters. Má na svém kontě osmý profesionální titul a první jak z americké půdy, tak z kategorie major.