To je kapitán: Love jede na US Open

05.06.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Davis Love III

Jestli si autorita má získávat respekt také vlastním příkladem, pak tuto metodu Davis Love III použil dokonale. Ve stínu velkých turnajů se kapitán amerického rydercupového týmu kvalifikoval na US Open. Získal ohromnou chuť do hry, ale z jeho komentáře také čišela nedočkavost. Už by si přál, aby tu velký zápas proti Evropě, který přirovnal k Super Bowlu, byl co nejdřív.

Styl, jakým se osmačtyřicetiletý golfista kvalifikoval, stojí za povšimnutí. Neřezal v oblastním finále konkurenci, podělil se o šesté místo se ztrátou sedmi ran na vítězného Charlieho Wia. Ale postup si hlídal. „Potřeboval jsem se nutně zkoncentrovat na poslední čtyři pět jamek, což je dobrá průprava pro US Open,“ komentoval dění na hřištích Scioto Country Clubu a Ohio State’s Scarlet.

„Bylo to drsné,“ ulevil si populární Američan, když měl šestatřicet pondělních jamek za sebou. „Neviděl jsem tak tvrdé a rychlé greeny nikde jinde než právě na US Open. Bylo to neuvěřitelné,“ dodal, že se vlastně ještě ani nestačil vzpamatovat z toho, jaké obrátky celý den nabral.

Love předpokládá, že v Olympic Clubu to od 14. do 17. června nebude jiné. A zároveň se těší, že bude konkurentem uchazečů o členství v jeho týmu pro zářijové utkání s výběrem Josého Maríi Olazábala.

Postup na US Open amerického kapitána potěšil i proto, že poslední měsíce už se moc nevěnuje tréninku. Příprava na Ryder Cup jej prý zaměstnává víc, než si dokázal při svém jmenování představit. „Myslel jsem si, že vím, co a jak, ale je to mnohem složitější a mohutnější úkol. „Něco jako Super Bowl.“

Jako hráč se Love III zúčastnil mezikontinentálního klání šestkrát. „Vždycky jsme se snažili být v týmu, mysleli jsme na to, ale v téhle roli to je ještě něco víc. Snad na každé jamce, kterou zahraju, slyším kolem sebe nějakou poznámku k Ryder Cupu.“

Na víkendovém Memorialu se prý například ve společném sobotním flightu bavil na dané téma s Markem Wilsonem celý den. „“Každý den je něco. Vždycky mi někdo položí nějakou otázku, nebo je to starost mé ženy o oblečení, nějaká záležitost kolem hotelu, prostě drobnosti, ale přicházejí nepřetržitě.“

Že si udržel formu, tomu se sám hráč diví. Na Memroialu se dělil o šestnácté místo a následně uspěl v kvalifikaci na druhý letošní major. „Vidím kolem sebe dost dobrých hráčů, nejsou to jen dva tři, kteří by na sebe upozorňovali, ale je jich třeba osm nebo deset každý týden,“ odvedl pozornost od své osoby. Pochvaluje si, že v bodovém žebříčku pro zařazení do týmu se prosazují jak zkušení, tak mladí a draví golfisté.

„Bude opravdu těžké se tam dostat,“ míní Love. Brzy po US Open hodlá jmenovitě obsadit dvě ze čtyř míst asistentů. Bude to v průběhu AT&T National na přelomu června a července. Nemohl zakrýt, že jedním z nich by měl být jeho přítel Fred Couples. „Freddie je na seznamu hodně vysoko,“ potvrdil šéf americké strany.

Osm automaticky kvalifikovaných hráčů bude známo po posledním letošním majoru, srpnovém PGA Championship. Pak bude mít Love III prostor, aby udělil čtyři divoké karty a doplnil dvanáctičlennou sestavu Spojených států.