Tituly pro amatérskou hvězdu a australského světáka

26.06.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Marc Leishman - Danny Willett

Uplynulý víkend přinesl první výhry na velkých profesionálních dvěma mladým hráčům, jejichž sportovní dráhy začaly amatérskými úspěchy, ale po profesionalizaci se začaly výrazně odlišovat. Zatímco čtyřiadvacetiletý Angličan Danny Willett buduje čtvrtým rokem kariéru na European Tour, o čtyři roky starší Australan Marc Leishman byl chvíli světoběžníkem, než se prosadil za stálého člena PGA Tour.

Willett vyhrál BMW International Open a má zcela premiérový profesionální titul. „Budu dál tvrdě pracovat a snad se mi to podaří znovu,“ zářil poté, co v GC Gut Lärchenhof udolal australského protivníka Marcuse Frasera na čtvrté jamce play-off.

O šest hodin později propukl Leishman v podobnou radost na TPC at River Highlands. zahrál vynikající finálové kolo a dlouho trnul, jestli na špici leaderboardu zůstane. A opravdu ho už nikdo nepřeskočil. „To byla ta nejhorší fáze. Takové nervy mimo hřiště normálně nemáte,“ řekl už uvolněně.

Získal už své osmé vítězství mezi profesionály, ovšem zdaleka nejvýznamnější ze všech. Před šesti lety vyhrál jeden turnaj na Korean Tour, mezitím se třikrát prosadil na málo známé Von Nida Tour, což je druhá australská liga. V roce 2008 už vyhrál jednou i na americké Nationwide Tour a napřesrok byl vyhlášen Nováčkem roku na US PGA Tour.

Do Spojených států se tedy Australan, jenž doma juniorské vavříny bral málem hráběmi, dostal až v pozdějším věku. Podařilo se mu však proniknout mezi zámořskou elitu z 19. místa konečného finančního žebříčku Nationwide Tour.

Willett byl za Atlantikem v dřívějším věku. Ve dvou sezonách, po něž byl členem univerzitního týmu Jacksonville State, nasbíral řadu individuálních ocenění.

Titul amatérského mistra Anglie v roce 2007 mu v témže roce vynesl účast v týmu pro Walker Cup. Domácí velká Británie a Irsko podlehly v Newcastlu Američanům 11,5:12,5. Spoluhráčem čerstvého vítěze z Německa byl tehdy mimo jiné Rory McIlroy, v sestavě vítězů byli třeba Dustin Johnson, Rickie Fowler, Webb Simpson a Kyle Stanley.

Rozdíl mezi oběma hráči je v účasti na majorech. Willett má zatím za sebou dva a oba nezdařené. Na PGA Championship 2010 i British Open 2011 skončil v cutu. Druhé účasti na The Open se nedočká, protože v pondělí po svém triumfu neuspěl ve finále evropské kvalifikace v Sunningdale, kde skončil až pětatřicátý, postupovalo deset hráčů.

Leishman v roce 2010 absolvoval všechny čtyři majory a po nezdařených cutech na Masters a US Open je jeho maximem 48. místo z PGA Championship. Loni hrál jen US open a skončil na začátku druhé padesátky. Letos se může těšit na PGA Championship znovu.

„Beru každé vítězství, vždyť je tak těžké jakékoli získat,“ komentoval Leishman svou výhru, na kterou se načekal dlouhé desítky minut. „Hráči říkají, že vlastně neví, co cítí, když vyhrají. Já to také nevím, Asi mi bude chvíli trvat, než si to uvědomím,“ dodal.

Willett si vzhledem k okamžitému přesunu na další štaci pocity srovnal rychle: „Hraju na European čtvrtým rokem, měla jsem mnoho dobrých umístění, párkrát jsem byl ve hře o titul, před pár lety na Dunhill jsem se tahal s Martinem Kaymerem. Měl jsem vyhrát už dřív, ale tohle vítězství mě přivádí k myšlence, že jsem konečně dospělejší, proto to přišlo teď.“

.