Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Tiger Woods: podaří se mu mít kontrolu nad svým životem a golfem?

06.03.2010 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Woods_tiskovaJe téměř nadpřirozené vidět Woodse na fotkách tajně pořízených v klinice letos v lednu. Pouhých 50 dní poté, co se jeho svět zhroutil, ale přesto fotky naznačovaly cosi nadějného.

Woods se neschoval ostudně za zdi jednoho ze svých domů, nýbrž se poníženě svěřil do péče psychologů v pokusu o záchranu svého manželství, a aby pochopil, co ho vedlo k neustálým nevěrám. I když ví, že mu mnoho lidí nikdy neodpustí, uvědomil si, že jít dál znamená najít cestu k odpuštění sobě samému.

Jeho blízcí tvrdí, že bude pokračovat ve své terapii ať se děje cokoliv a bude přísně dodržovat vše, co mu experti poradí. Stejně tomu bylo i při osmiměsíční rehabilitaci kolene po operaci, kterou podstoupil v roce 2008. Po vyhodnocení své situace se v lednu Woods přihlásil do šestitýdenního programu „Mírná cesta“ a má mu pomoci lépe poznat sám sebe.

tiger_woods_sex_rehab_picture_fakePodle svých přátel prý Woods neodpálil jediný míček od doby, kdy vyhrál Australian Masters dva týdny před skandálem, který začal podivnou automobilovou nehodou před jeho rezidencí v Orlandu 27. listopadu. Předpokládalo se, že poté, co ho pustí z kliniky, bude nějaký čas trávit sám se svojí ženou. Pokud by šlo vše dobře, jistě by ho to velmi psychicky povzbudilo. Až do poloviny února se nevědělo, jestli bude hrát Masters. Woods si uvědomuje, že je pod dohledem a ví, že až se ke golfu vrátí, bude čelit nebývalému tlaku. Proto je prvořadé, aby byl v pořádku tělesně i duševně a na nápor připraven. Jistě si pamatuje, jak podcenil čas, který potřeboval po smrti svého otce Earla v květnu 2006. Při svém návratu tehdy neprošel cutem na U.S. Open.

V dohledné době Woods nejspíše použije všechnu energii na překonání svého velkého nepřítele, ostudy. Je to jedna z emocí, na kterou se stal citlivý už ve svém dospívání, musel světu ukazovat hrdý zevnějšek. Jako malého kluka ho jeho matka Tida trestala daleko přísněji za neposlouchání na veřejnosti, než doma. V jednom svém rozhovoru Woods prozradil, jak mu říkala, že ji nesmí nikde ztrapnit. Veřejnosti se Woods ukazoval, jako nekontroverzní, nejen tím, jak mluvil, ale i tím, jak vystupoval. Celkově si od médií držel odstup.

Pro člověka vyrůstajícího v takovém prostředí je nepředstavitelné a traumatizující, že by se měl jeho sexuální život stát nadnárodním tématem. Muselo pro něj být velmi děsivé porozumět tomu, jak rychle se z respektované osoby, jíž každý věřil, stal podvodník a lhář. Už jednou se musel vyrovnat s podezřením a zavrhnutím, když se v prosinci ukázalo, že Dr. Anthony Galea, který prováděl terapii na Woodsově levém koleni v loni na jaře, byl stíhán za údajné rozdávání růstového hormonu sportovcům.

Nejbolestnější pro něj po jeho skandálu bylo zřejmě následné utrpení těch, kteří k němu byli nejloajálnější, jeho rodina. Rány, které zasadil své ženě, by mohly být nenapravitelné. Jako nikdy před tím ztrapnil svoji pětašedesátiletou matku a způsobil jí trable se zvědavými paparazzi. Jeho dobrý kamarád z dětství, Bryon Bell, se stal součástí skandálu, když se provalilo, že pro jednu z Woodsových milenek koupil letenku. Opustili ho sponzoři a obchodní partneři, kteří chtěli uchránit tvář své společnosti a jeho zaměstnanci se musí vyrovnat s nejistou budoucností. Svou charitu, Tiger Woods Learning Center, stál nespočitatelnou sumu na budoucích darech. Poškodil nejen finanční sílu PGA Tour, ale i potencionální výdělky svých kolegů. Golf jako takový nyní kvůli Woodsovým záletům čelí posměchu.

Jednoduše řečeno, byla to noční můra. Není divu, že Woods prochází záchvaty provinění.

Emocionální daní pro Woodse bude i tlak z jeho eventuelního návratu ke golfu. Jeho největší hráčskou výhodou byla po dlouhou dobu schopnost hrát výborně ve chvílích, kdy to nejvíce potřeboval. Měl čistou mysl a i pod tlakem byl vyrovnaný. Jak sám říká je to jedna ze schopností, které se naučil pilným tréninkem. Jsou to ty schopnosti, díky kterým se začal cítit dobře. V jednom rozhovoru v roce 1999 uvedl, že pokud se člověk podívá do zrcadla a řekne si, že sám sebe miluje, pak je vše v pořádku. A údajně to pro něj nikdy nebyl problém. Nicméně, nyní je možná situace jiná.

Aby miloval to, co v zrcadle uvidí, bude muset porozumět tomu, že právě v tuto dobu se začal vytvářet jeho problém. Jeho otec v něm vypěstoval víru, že je speciální a předurčen pro úspěch. I když Tigerovi nebylo nikdy příjemné, že byl označován za skoro dokonalého boha, když začal být úspěšný, odmítal pracovat na svých vadách a někdy si je ani nepřipouštěl.

Když se ho v roce 1999 novináři ptali, co na sobě nemá rád, zamyslel se a teprve po chvíli odpověděl, že neví, že se stále ještě mění a vyvíjí.

Mnozí, kteří žijí pod zrakem veřejnosti, se na věc dívají z empatičtější perspektivy a vyjadřovali Woodsovi více podpory. Prezident Obama se vyjádřil: „Věřím, že každý se může podívat sám do sebe, najít svoje nedostatky a napravit je.“ Dále pak Obama vůdcovi osobně zavolal a podpořil ho. Stejně tak udělal i Bill Clinton, jehož zkušenost je velmi poučná.

Nejdůležitější pro Woodse ale je, že, jak se zdá, neztratil podporu svých nejbližších. Žena Elin s ním strávila několik dní na terapii v Mississippi. I přestože se objevily fotky, na kterých je Elin bez snubního prstýnku a vyrojily se noviny s titulky, že se připravuje na rozvod, strávila s Tigerem a dětmi Vánoce v jejich Kalifornském domě.

Matka za ním také stojí. Řekla mu, že musí být silný a že udělal velkou chybu a jistě si uvědomuje, jak draze za to zaplatil. Dodala také, že by měl být Tiger lepším otcem i manželem.

Woods nejvíce spoléhá na svou práci. Předpokládá, že mu nyní bude velkou podporou. Jako golfistu sám sebe popsal jako perfekcionistu, který se stále lepší. V golfu dokáže proměnit své slabé stránky v silné. Nyní je jeho novým projektem on sám. Je sobeckost, ve které se dopustil pochybení nepostradatelná pro jeho umění oddělit se od světa a pokořit nepřátelé? Pokud bude vyrovnanější, ztratí pro něj vyhrávat turnaje důležitost? Jestli se tak stane, výhra pěti majorů, které ještě potřebuje, aby překonal rekord Jacka Nicklause, před pár měsíci považovaná za nevyhnutelnou, se může stát nemožnou.

Dr. Gio Valiante, sportovní psycholog, který Woodse dlouhodobě pozoroval  říká, že si je jistý tím, že se Tiger po svém skandálu cítí špatně, zároveň se mu ale i ulevilo. „Woodsovo soužení mohlo mít i osvobozující účinek. Fakt, že pokračoval ve svém nezodpovědném chování i přes hrozbu strašlivých následků napovídá, že podvědomě hledal únik od obtíží v životě. Obtíží mu byla i jeho image, kterou nechtěl a tak musel čelit častým krizím.“

Není překvapivé, že Woodsova matka chce pro svého syna to nejlepší. Nechala se slyšet, že ví, že Tiger prolomí Nicklausův rekord. „Od útlého věku Tiger miloval soutěžit, asi se s tím narodil“, říká. „Bude čelit i sám sobě, problém vyřeší a až bude zpět, bude hru stále milovat.“

Pro Woodse ale nyní nejsou golfové rekordy na prvním místě. Chce získat zpět svůj plnohodnotný život. Je fascinující, že přese vše, co se mu přihodilo, je stále těžké si představit jeho selhání.

Aneta75L

 

 

Aneta Zárubová