The Players se nevynechává. Až na výjimky

09.05.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Vítěz The Players 2011 K.J. Choi

Dejme tomu, že v neděli dojde na play-off mezi dvěma hráči. Jedna malá chyba, dost možná i náhoda může rozhodnout o tom, že rozdíl v zisku mezi prvním a druhým hráčem konečného pořadí bude činit 684 tisíc dolarů. To se nemůže stát na žádném jiném turnaji než na The Players Championship a loni se to taky stalo, když K.J. Choi porazil na první přidané jamce Davida Tomse.

Nejštědřeji dotovaná golfová akce na světě prize money nemění už od roku 2008 a ačkoli se zdá, že o tento primát ji připravý chystaný Tournament of Hope v Jižní Africe, stále je to příležitost získat 1,71 milionu za výhru, nebo ještě přes čtvrt milionu za desáté místo.

Přesto se každoročně najdou hráči, kteří takovou šanci odmítnou. Letos třeba Bubba Watson. „Plánuju vzít si měsíční volno. The Players je jeden z nejlepších turnajů v sezoně, ale hodlám se sbližovat se synem,“ postavil neprůstřelný argument v oporu pro své rozhodnutí. „Turnaj má i tak skvělé startovní pole a beze mne se obejde,“ dodal.

Copak vítěz Masters má docela vyděláno. Spolu s ním turnaj vynechávají třeba i vítěz loňského British Open Darren Clarke, čtrnáctý muž světového žebříčku Charl Schwartzel (po Watsonovi nejvýše postavený absentér), nebo třeba Thomas Björn, jenž po Masters podobně jako jeho vítěz rovněž nikde nestartoval.

Loni The Players vynechali Lee Westwood i Rory McIlroy a druhý jmenovaný to teď označil jako chybu. „Nebyl to jeden z mých nejzářivějších momentů. Jsem rád zpátky, je to velký turnaj a jednou bych ho rád vyhrál,“ uvedl Severoir.

Je otázkou, nakolik se na jeho rozhodnutí podílela nová manažerská společnost. McIlroy odešel od ISM k Horizonu. Loni po kolapsu ve finálovém kole Masters však možná udělal dobře, když se startem mezi největší konkurencí počkal na US Open, které pak vyhrál.

Nadcházející akce na TPC Sawgrass má nabité startovní pole vždycky. I když třeba chybí Tiger Woods jako loni, kdy sice do Ponte Vedra Beach přijel a postavil se na odpaliště, ale po devíti jamkách vzdal pro přetrvávající problémy s kolenem a achilovkou.

Woods nedokončil nejbohatší turnaj podruhé za sebou, ale na finanční ztrátu rozhodně nemyslel. Letos je na startu znovu a v lepší formě. „Před rokem jsem byl sám zvědav, jestli budu schopen hrát. Protože je to tak významný turnaj, zkusil jsem to a bohužel to nešlo. Tentokrát jsem zdráv a připraven,“ dal najevo vítěz z roku 2001.

I v tom je The Players Championship výjimečný, a sice že nejlepší hráč posledního dvacetiletí tady získal jediný titul. Před jedenácti lety byla turnajová dotace pouze šestimilionová a Woodsova prémie 1,08 milionu dolarů byla nižší, než kolik si loni odvezl poražený účastník rozehrávky Toms za druhé místo. A už vůbec se současná situace nedá srovnávat s rokem 1987, kdy rovný milion tvořila celková dotace turnaje a na šestimístnou částku se dostala vůbec poprvé.

Skot Sandy Lyle se tehdy stal prvním neamerickým vítězem turnaje a získal šek na 180 tisíc dolarů. Hlavně si ale otevřel cestu na zámořské turnaje. A to je další výhoda, kterou The Players nabízí prvnímu muži každého ročníku. Vedle poměrně závratné sumy peněz získá: pětiletou kartu na PGA Tour, tříletou pozvánku na Masters, The Open a US Open, pozvánku na příští PGA Championship. To už se vyplatí i proto, že tohle jsou turnaje, kde může každý vyhrát další fůru peněz.