The Players 2019

16.03.2019 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Vítěz Rory McIlroy

Vítěz Rory McIlroy

PGA Tour – 46. The Players Championship, Ponte Vedra Beach, Florida, USA (14. – 17. 3. 2019, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Zvítězil Rory Mc Ilroy (-16). Stačilo mu na to průměrné kolo za 70 ran, dvě pod par se šesti birdie, dvěma bogey a jedním double bogey. Ovšem průměrné jenom číslem. Přes slabší puttování předváděl McIlroy úžasný, agresivní  golf. Pekelně dlouhé drivy, skvělé přihrávky do greenu  a hlavně se nebál rizika. Přestože už bezpečně vedl, hrál na poslední jamce přímo na vlajku, navrtanou těsně u vody. Za vítězství obdržel 2,25 milionů dolarů, v dnešním přepočtu 51 milionu českých korun. Je to jeho patnáctý triumf na PGA Tour. V žebříčku FedEx Cup se posunul  z jedenáctého na první místo.

K úspěchu McIlroye také přispěli Jon Rahm a Tommy Fleetwood, vedoucí a druhý hráč předchozího kola, kteří šanci na vítězství promarnili. Fleetwoodovi se nedařilo, až do jedenácté jamky měl na kontě pouze dvě bogey. S jedním eagle, jedním birdie a čtyřmi bogey, výsledkem 73 ran obsadil konečné  5. místo (-13). Jon Rahm dopadl ještě hůře. Tři birdie, pět bogey a double bogey dalo 76 ran a konečné 12. místo (-11). Oba hráči na ostrovní sedmnáctce poslali první ránu do vody.

Druhé místo senzačně obsadil šestačtyřicetiletý veterán Jim Furyk (-15). Naposledy obsadil druhé místo na U.S. Open v roce 2016. Nějakou dobu dokonce vedl. Druhé místo přineslo Furykovi odměnu 1,35 milionu dolarů. Odměna přesahuje  o 130.000 dolarů  jeho výdělek za poslední dva roky.

Výpadek favoritů umožnil dosáhnout děleného třetího místa (-14) skvěle hrajícím Angličanovi Eddie Pepperellovi a Jhonattanu Vegasovi z Venezuely. Vegasův fantastický, dvacetimetrový putt do birdie přes celý green sedmnáctky rozbouřil publikum a je ranou dne, stejně jako patnáctimetrový putt Pepperella na stejné jamce. Oba  uvidíte na videích níže. Pepperell a i Vegas si za skvělé umístění odvážejí šeky na 725.000 dolarů.

Tiger Woods zahrál v posledním kole svůj nejlepší výsledek na turnaji, 69 ran, tři pod par, se čtyřmi birdie a jedním bogey. Obsadil 30. místo (-6).

Světová jednička Dustin Johnson dosáhl na 5. místo skvěle vyrovnaným výkonem v rozpětí jediného úderu 69,68,69,69 (-13). Jako jediný hráč z Top 10 nemá výsledek kola začínající sedmičkou.
Světová dvojka Justin Rose obsadil osmou pozici (-12).

Top 10 finálového kola

ThePlayer2019_Top10_4k

Další umístění:  16. Simpson, Bradley (-10), 20. DeChambeau (-9), 22. Garcia, Finau (-8), 30. Woodland (-6), 35. Thomas (-5), 47. Fowler, Reed (-3), 56. Koepka, Molinari, Poulter (-2), 71. Kaymer (+3).

Leaderboard

.

Sestřih finálového kola                                         Finálové kolo – Rory McIlroy

  

Finálové kolo na ostrovní, 17. jamce              Jhonattan Vegas – 20 m putt na 17. jamce

  

.

Co měl v bagu Rory McIlroy:
Driver: TaylorMade M5 9°, shaft Mitsubishi Tensei CK Pro White 70TX
Fervejové dřevo:  TaylorMade M5 Titanium 19°, shaft Mitsubishi Tensei CK Pro White 90 TX
Železa: TaylorMade P-790 UDI dvojka železo, TaylorMade P-750 trojka a čtyřka železo, TaylorMade P-730 prototype železa 5 až 9, shafty: Project X 6.5 (2 železo), Project X 7.0 (3-9 železa)
Wedge: TaylorMade Milled Grind 48°, TaylorMade Hi-Toe 54°a 60°, shafty Project X 6.5
Míče: TaylorMade 2019 TP5 (č. 22)

.

Jon Rahm

Jon Rahm

Sobota – 3. kolo
Třetí hrací den patřil Jonu Rahmovi. Čtyřiadvacetiletý Španěl vyrovnal nejlepší výsledek  turnaje, 64 ran, osm pod par. Potřeboval k tomu eagle, sedm birdie a jedno bogey. S celkovým skore -15 vede o ránu před dvojicí Tommy Fleetwood, Rory McIlroy (-14). Ti si vybrali slabší kolo, oba hráli 70 ran. McIlroy začal kolo dvěma bogey a celý den netrefoval ferveje.
Fleetwood začal trojputtem a double bogey na úvodní jamce. V první devítce přidal  ještě dvě bogey.
Rahm půjde v neděli jako poslední fligt s Tommy Fleetwoodem.

Slabší kolo si vybral i Tiger Woods. V první devítce hrál tři bogey a vydalo to na sešup výsledovkou. Woods však druhou devítku otočil, hrál tři birdie a došel v paru, 72 ran. Stálo ho to čtyři pozice, ustoupil na 43. příčku (-3).

Hole in one na tříparové jamce č. 3 zahrál Seamus Power.

Top 10 třetího kola

ThePlayer2019_Top10_3k

Další pozice: 12. Reed (-9), 16. Rose, Finau, DeChambeau (-8), 22. Fowler (-7), 24. Poulter (-6), 32. Kuchar (-5), 43. Thomas, Watson, Garcia (-3), 54. Molinari (-2), 69. Koepka (E).

Leaderboard

Sestřih 3. kola                                       Jon Rahm – 3. kolo

  

Rory McIlroy – 3. kolo                                        Tommy Fleetwood – 3. kolo

  

..

Tommy Fleetwood a Rory McIlroy

Tommy Fleetwood a Rory McIlroy

Pátek – 2.kolo
Po druhé kole vedou Tommy Fleetwood a Rory McIlroy (ona -12).
Fleetwood začal úžasnou sérií birdie, eagle, birdie a po třech jamkách byl čtyři údery pod parem. Na deváté jamce přišlo první bogey, které napravil dvěma birdie na desítce a jedenáctce. Na patnáctce přišlo druhé bogey, které napravil berdíkem na poslední jamce.  Celkem 67 ran, pět pod par.
Rory McIlroy si odbyl první bogey hned na první jamce, pak už exceloval, sázel berdíka za bedíkem, bylo jich celkem šest a přidal jeden eagle na šestnáctce.

Na třetí místo přiletěl z velké dálky Jim Furyk (-9). Druhy hrací den donesl 64 úderů, díky osmi birdie bez bogey. Zahrál zatím nejlepší číslo turnaje, osm pod par. Třetí pozici s ním sdílí Ian Poulter, Brian Harman a Abraham Ancer.

Tiger Woods měl až do 17. jamky skvělé kolo. Po šestnácti jamkách však přišlo čtyřnásobné bogey, sedm ran a ostrovním tříparu č. 17. První rána Woodsovi přejela green a míček spadl do vody. Třetí rána z drop zóny také přejela green, znovu do vody. Pátá rána už na greenu zůstala, dva putty, sedm. Woods ukončil den s výsledkem 71 ran a přenocuje na 39. místě (-3).

Skokanem kola je Justin Rose. Hrál o osm ran lépe a přeskočil 75 příček pořadí. Je na 29. místě (-4).

Hodně poskočil i Rickie Fowler. Zlepšil se o sedm ran a vystřelil výsledkovou o 65 míst nahoru,  na 39. pozici k Woodsovi.

Nedařilo se Philu Mickelsonovi, opět neprošel cutem.

Český rodák Alex Čejka do víkendových kol nepostoupil. Zopakoval 73 ran a zůstal čtyři údery za hranicí cutu.

Top 10 2. kola

ThePlayer2019_Top10_2k

Další pozice: 17. Bradley, Reed (-6), 20. Cauley, DeChambeau, Kuchar (-5), 29. Simpson, Finau, Pepperell (-4),  39. Woodland, Vegas (-3), 67. Koepka, Oosthuizen, Thomas, Watson (-1).
Cutem neprošli: Schauffele, Leishman, Li, Stenson, Spieth, Noren, Cantlay, Hatton, Willett, Mickelson, Casey.

Leaderboard

.

Sestřih 2. kola                                                             2. kolo Tommy Fleetwood

  

2. kolo  Rory McIlroy                                                                    2. kolo na 17. jamce

  

Sungjae Im – Hole in one na 13. jamce              Dohazovač Sergio Garcia – žádost o ruku na 17. jamce

  

Sedm ran Tigera Woodse na 17. jamce

.

Tommy Fleetwood

Tommy Fleetwood

Čtvrtek – 1. kolo
Po prvním kole vedou Tommy Fleetwood a Keegan Bradley (-7). Fleetwood startoval v dopoledních flightech. Začínal na desítce odpališti a ani jednou nechyboval. V první devítce zahrál jedno birdie, v druhé devítce jich nasázelo rovnou šest. Se sedmi birdie bez bogey dosáhl skore 65 ran, sedm pod par.
Bradley také startoval z desítky, ale v odpolední skupině. V první devítce zapsal do skorkarty eagle, čtyři birdie a bogey, v druhé devítce dvě birdie. Celkem 65 ran a připojil se na první místo k Fleetwoodovi.
O třetí místo (-6) se dělí Korejec Byeong An s Američanem Brianem Harmanem.

Tiger Woods bojoval. Začínal z jedničky a prvního birdie se dočkal až na sedmé jamce. Pak už to šlo snáz, co dvě birdie jedno bogey. Celkem šest birdie a čtyři bogey, 70 ran, dvě po par. Zařadil se na 35. pozici (-2).
Skvěle začal Rory Mc Ilroy. Čistých pět birdie, 67 ran ho postavilo na 4. místo, dvě rány od vedoucích hráčů.
Světová jednička Dustin Johnson začínal na 10. odpališti. Hrál nejlépe v první devítce, kde zaznamenal čtyři birdie. V druhé devítce už zahrál pouze jedno bogey na poslední jamce. S výsledkem 69 ran se umístil na 13. místě, čtyři údery od čela turnaje.
Vítěz nedávného Arnold Palmers Invitational Francesco Molinari zůstav vzadu. Došel v paru, 72 ran a je na 70. místě, stejně jako Brooks Koepka (oba E).
Český rodák Alex Čejka hrál 73 ran (+1) a v pátek bude bojovat o cut.

Ozdobou prvního kola byl albatros, nejvzácnější golfový výsledek. Zahrál ho Američan Harris English. Na pětiparové  jamce č. 11 poslal míček druhou ranou, dlouhou 215 metrů, přímo do janky. Ránu uvidíte v sestřihu 1. kola.
Na ostrovní 17. jamce zahrál hole in one Američan Ryan Moore. Ránu uvidíte v samostatném videu níže.

V přestávkových vstupech představují nová pravidla opravdoví odborníci v bezchybné golfové ústroji. S pravidly 2019 seznamují v přestávkách přenosu ti nejpovolanější: sportovní ředitel Luboš Klikar a generální sekretář Aleš Libecajt z České golfové federace. Oba mají kvalifikaci mezinárodního rozhodčího, absolvovali zkoušky pravidel přímo v St Andrews. Libecajt se dokonce  na vytváření nových pravidel v St Andrews podílel jako člen tvůrčí komise R&A.

Top 10 prvního kola

ThePalyer2019_Top10_1k

Další pozice:  13. Wallace, Poulter (-3), 13. Rahm, Garcia, Kuchar, Li, Reed, Finau, Cauley (-3), 35. Schauffele, DeChambeau, Simpson (-2), 53. Thomas, Leishman, Kaymer, Furyk (-1), 70. Watson, Uihlein, Pepperell, Woodland  (E), 86. SW Kim (+1), 104. Hatton, Rose, Fowler (+2), 130. Glover, Spieth (+4), 138. Cabrera Bello (+5), 140. Casey (+6), 142. Aphibarnrat (+12).

Leaderboard

Sestřih 1. kola                                     1. kolo Tommy Fleetwood

  

1. kolo Rory Mc Ilroy                                      Hole in One  Ryan Moore

  

.

LogoPlayers120Úvod
Přichází jeden z vrcholů sezóny, neoficiální pátý major PGA Tour. Prestižního  The Players Championship se může zúčastnit jenom 144 nejlepších hráčů: vítězové turnajů PGA, prvních 125 hráčů z žebříčku FedEx předchozího roku, vítězové majorů posledních pěti let, vítězové The Players posledních pěti let, vítězové Tour Championship posledních tří let, vítězové WGC posledních tří let,  vítězové  Memorial a Arnold Palmer posledních tří let a další úspěšní hráči.

Na startu budou všichni hráči z první dvacítky světového žebříčku včetně Tigera Woodse. Účastní se také český rodák Alex Čejka.
PGA Tour už oznámila zajímavé flighty  čtvrtečního odpoledne:
Tiger Woods – Webb Simpson – Patrick Reed
Rickie Fowler – Brooks Koepka – Jordan Spieth
a pátečního odpoledne:
Matt Kuchar – Phil Mickelson – Rory McIlroy
Justin Rose – Xander Schauffele – Justin Thomas

Odborníci PGA Tour tipují jako nejlépe umístěné Justina Thomase, Francesca Molinariho a Henrika Stensona.
Sázkové kanceláře favorizují Dustina Johnsona a Rory McIlroye kurzem 12:1. Na Justina Thomase 16:1. Nejméně věří Garciovi a Dayovi kursem 30:1.

The Players bude po šestatřicáté hrát na hřišti Stadium Course  resortu TPC Sawgrass v Ponte Vedra Beach na Floridě. Hřiště má par 72 a délku 6.571 metrů. Rekord hřiště je 62 ran.

Turnaj má nejvyšší dotaci v sezóně PGA Tour 2019. Hráči si rozdělí dotaci 12,5 milionu dolarů, historicky nejvyšší dotaci jednotlivého turnaje. Vítěz obdrží šek na pohádkových 2,25 milionů. Loni zvítězil Webb Simspon.

Leaderboard

Odkazy:     TPC Sawgrass     Hřiště na satelitní mapě     Stránky turnaje   Loňské zpravodajství

Sestřih dění na 17. jamce loňského finálového kola

.