Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

The Open bude těžké: delší jamky, užší fairwaye

25.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Bunker v Royal Lytham

Výkonný ředitel Royal and Ancient Peter Dawson prozradil, že střešní organizace evropského golfu byla štědrá vůči hřištím, která se střídají v pořadatelství The Open Championship. Tyto investice dosáhly hodnoty 16 milionů dolarů (měna je uvedena proto, že informace pochází z americké agentury AP).

Peníze jsou vázány na vylepšení a zkvalitnění (rozuměj ztížení) hřišť. Pocítí to již účastníci populárního British Open v tomto roce, kdy se turnaj uskuteční v Royal Lytham & St Annes. Konkrétní změny už se odehrály i v Muirfieldu, kam třetí major sezony zavítá za rok.

Aby devíti golfovým areálům, mezi nimiž momentálně turnaj putuje, R&A umožnila „přenést se do moderní éry“, vytvořila zvláštní fond, do něhož přispěli tradiční partneři organizace ze St Andrews i dobrovolní dárci.

Každé hřiště tak získalo v průměru 800 tisíc dolarů. „Rád bych řekl, že to jsou dobře utracené peníze,“ dodal Dawson a aby nepoplašil staromilce, ještě dodal, že změny na obou hřištích jsou „velice subtilní povahy“.

Zatímco velký ohlas vzbudila zejména zpráva o povoleném užívání mobilních telefonů během letošního 141. ročníku The Open, o změnách hřiště se diskutuje méně. To se ale může změnit, až se turnaj přiblíží a hráčům začne být jasné, co je čeká.

Tak hlavně bude starý links v Lythamu pro profesionály delší o 181 yardů (165,5 metru). „Není to nic revolučního, hřiště to posunuje k moderním standardům,“ komentoval Dawson.

Hřiště s parem 71 bude poprvé delší než sedm tisíc yardů a prodlouženy byly zejména některé čtyřpary. Pokud bude foukat silný vítr, přídomek skórovací mít třeba dvojka ani trojka rozhodně nebudou.

Šestka bude měřit stejně jako v roce 2001, jenže se nebude hrát jako pětipar, nýbrž jako čtyřpar. „Byla to nejjednodušší jamka, proto jsme to změnili,“ komentoval nejradikálnější zásah ředitel výboru R&A pro turnaj Jim McArthur.

Na sedmičce byl posunut green, aby golfisté nehráli z pravé strany fairwaye rány naslepo, ale délka je opět větší. Totéž platí o jamkách 10 a 11, takže start druhé devítky bude hodně krušný. Úpravami prošlo i několik bunkerů.

Dawson prozradil, že „citlivé“ změny se uskutečnily v Muirfieldu, prodloužení hřiště bude podobné jako u Royal Lythamu. „Tam si některých ani nevšimnete,“ mírnil Dawson případný nesouhlas. Neplatí to ovšem o novém odpališti na devítce a o fairwaji desítky, která byla zúžena o plnou třetinu.