Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

The Open – golfová procházka

18.07.2010 | Redakce | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Co Vám nenabídnou obrovské stany, ve kterých se toto všechno nachází, najdete přímo v městečku.

Můžete proslídit veškeré golfshopy, prozkoumat místní butiky s tradičně velmi štědrými letními slevami nebo se jen posadit a vydechnou z některé z příjemných kavárniček, kterých najdete dost a dost. Jste přeci ve studentském městě.

 Pořád to ale není ono. Po několika dnech sledování turnaje už je na vás těch lidí zkrátka moc. Pohybovat se nepřetržitě v davu vyčerpává a je na čase vyrazit někam, kde příliš mnoho tváří nepotkáte. Výhodou je, že tematicky se náplni týdne příliš nevzdálíte. Golfu bude po cestě dost a dost. Jde se na výlet.

 Po pobřeží hrabství Fife, kde St Andrews leží, vede značená turistická stezka. Napojíte se na ni ve městě kdekoliv u moře. Když vyrazíte jižním směrem, zavede vás brzy na kopeček, odkud budete mít St Andrews jako na dlani a ještě se budete kochat pohledem na osmé golfové hřiště, které nedávno v “domově golfu“ postavili, The Castle Course.

 Pokud máte dojem, že to jako vydechnutí stačilo a zase spěcháte sledovat ty nejlepší, necháme vás jít. Pro ty, kterým se procházka zalíbila, prozradím, že má smysl jít dál. Po hodince cesty dorazíte na začátek hřiště Kingsbarns, která je také poměrně nové, ale je považováno za jedno z nejkrásnějších na světě a každoročně je jedním ze třech hřišť, která hostí turnaj Alfred Dunhill Links Championship.

Z Kingsbarns se můžete svézt zpět do St Andrews autobusem. Nicméně jsou mezi vámi jistě i tací, kteří brblají, že nejeli do Skotska, aby si prohlíželi zbrusu nová hřiště. Ti budou muset ještě kousek dál, ale za to budou bohatě odměněni. Hřiště pojmenované po vesničce Crail je historie sama a co víc, je to nefalšovaný links, jak byl přírodou stvořen.

 V přístavu můžete zaplnit žaludky tradičním britským take away, fish and chips. Budete mile překvapeni, že zaplatíte polovinu peněz než na The Open a ryba bude dvakrát větší. Zkrátka, ne vše, co je oficiálně spojeno s turnajem je nejlepší. O pivu to ale neplatí. Že se na tomto britském majoru točí “plzeň“ nás alespoň trochu naplňuje národní hrdostí, když už zde nemáme hráčské zastoupení.

 No nic, řeč se už zase stáčí k dění na turnaji. Pojďme se tedy s čistou hlavou vrátit a zařadit zpět do dění.


Ze StAndrews Jiří Novosad