The Honda Classic

04.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – The Honda Classic, PGA National Champion Course, Palm Beach Gardens, Florida, USA
(28. února – 3. března, časový posun: -6 hodin)
Michael Thompson

Neděle – finálové kolo
V dalším větrném dnu, kdy celkové skóre pod parem bylo vzácností, stačilo Michaelu Thompsonovi zahrát 69 ran (-1), aby získal svůj premiérový turnajový titul na PGA Tour. Stejně jako ostatní s podmínkami občas bojoval, ale v důležitých okamžicích se dobře koncentroval. Vedl už sice o čtyři jamky, ale když se postavil ke třetí ráně na závěrečné jamce, byl už Geoff Ogilvy za ním jen o jeden úder. Američanovi se však bunker shot podařil, zapsal poslední birdie letošního ročníku a konečný rozdíl mezi ním a druhým Australanem je dvě rány. Šanci bojovat o prvenství už v tu chvíli neměl Luke Guthrie, jenž po pátku vedl sám a po sobotě spolu s Thompsonem. Patří mu alespoň samostatné třetí místo. Mnohem hůř je na tom Tiger Woods, pro nějž je čtvrtá desítka celkového pořadí zklamáním.
„Celý týden byl zázračný,“ nerozpakoval se říci v pohnutí sedmadvacetiletý Thompson, jenž na sebe výrazně upozornil už na loňském US Open, kam se dostal z kvalifikace a na úvod zahrál nejlepší výkon celého týdne. O vedení však přišel a senzační vítězství mu nebylo dopřáno, podělil se o druhou pozici. Hlavně díky tomuto finančnímu zisku přesáhl jeho loňský výdělek na prémiích poprvé milionovou hranici. Teď mu patří vítězný podíl na dotaci 1,028 milionu dolarů a otevřela se mu cesta na spoustu turnajů včetně Masters, kde startoval jen jednou v roce 2008 a ještě jako amatér neprošel cutem. „Je to jako splněný dětský sen a dodržený slib,“ popsal význam své výhry. Přitom čerstvému úspěchu nic nenasvědčovalo, ve svých předchozích čtyřech startech v této sezoně vůbec nebyl úspěšný. Třikrát neprošel cutem a jednou byl osmasedmdesátý.
Z druhého místa se raduje i Ogilvy. A radost měl velkou i proto, že se mu dařilo na tak těžkém hřišti. „Za určitých okolností se stává ještě těžším. Stačí malá chyba, abyste zahráli bogey,“ řekl. Po chudším období je zpátky ve světové padesátce a rovněž si proto dělá naděje na Masters. Čerstvě získal pozvánku na druhý letošní podnik minisérie WGC, Cadillac Championship začínající ve čtvrtek.
Woods se sice s turnajem rozloučil eaglem na poslední jamce, avšak jeho předchozí počínání se neslo ve zcela jiném duchu. Dokonce dvě double bogey na čtyřparech 6 a 11 nebyla jedinými skvrnami na Američanově výkonu. „Schytal jsem příliš mnoho trestných. Dvakrát šel můj balon do vody a jeden jsem ztratil,“ vystihl příčiny nezdaru. Když přišel na poslední odpaliště, měl už denní skóre +6. Ty čtyři rány, jež v závěrečném dnu nahrál nad par, jsou i jeho konečnou turnajovou bilancí znamenající dělené 39. místo v konečném pořadí.
Další pořadí: 13. Henley, Hanson, Fowler (-1), 29. Manassero, Howell III (+3), 37. Woods (+4), 46. Els, D. Johnson (+6), 51. Kaymer, Dufner, Gay (+7).


Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
S nízkými výsledky se tentokrát diváci museli rozloučit, zejména silný vítr jim nepřál. Jelikož v něm nikdo zvlášť razantně neútočil, v čele se udržel Luke Guthrie, jen se na něj dotáhl jeho americký krajan Michael Thompson. Oba mají průběžné skóre -8, o dvě rány lepší než anglicko-australská dvojice Lee Westwood, Geoff Ogilvy na třetím místě. Tiger Woods zahrál potřetí za sebou stejný výsledek, a znovu nijak zvlášť úžasný. Další zápis 70 ran, tedy přesně na úrovni paru hřiště, znamená 32. místo v průběžném pořadí.
Guthrie po páteční smršti 63 (-7) výrazně polevil. Přece jen na finálový flight není zvyklý. Do desáté jamky stačil prostřídat dři birdie se dvěma bogey a pak jako by si řekl, že vyčká, zahrál osm parů za sebou. Výkon 71 (+1) byl výzvou pro ostatní, ale Thompson se po jeho boku ošíval podobně, jen skórkartu odevzdal pestřejší, má v ní čtyři birdie a čtyři bogey. Ani jednou se nedostal do samostatného vedení, protože vždycky, když po něm sahal, nebyl dostatečně herně na výši. Na poslední jamce zahrál birdie, jeho putt do eaglu těsně minul jamku.
Nejvýraznější počiny dne na sebe vzali jiní. Američan Rickie Fowler zakončil kolo eaglem na pětiparovém osmnáctce a posunul se na páté místo. „Nejlepší to teprve bude, pokud se ocitnu na dohled prvnímu místu na začátku druhé devítky. Tam teprve začíná turnaj,“ předpověděl Fowler při vědomí, že lídry jsou hráči, kteří nikdy nevyhráli turnaj PGA Tour a budou mít v hlavách, že bojují o účast na Masters, což platí také o Ogilvym. Nejlepší denní skóre 67 (-3) svítí i jihokorejského jména Y.E. Yang.
S Woodsovým skóre to tentokrát vypadalo dlouho mnohem lépe, protože na osmé jamce zapsal už své třetí birdie. Tím s nimi ale skončil. naopak po jediném bogey dne na desítce se nemohl dostat do správného tempa a vše završilo double bogey na tříparové sedmnáctce. Woods dal míči příliš velký backspin a on se skutálel do vodní překážky. Pitch po trestné ráně a dropu nebyl podařený, následoval dvojputt a návrat na úroveň označovanou ve skóre jako E.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Kdo vede nebo nevede, bylo tentokrát celkem jedno. I když rozhodně platí, že nejlepší ze všech je po první polovině turnaje Luke Guthrie. S tímto Američanem rozhodně nikdo do boje o přední pozice nepočítal, ale opět se ukázalo, jaký je golf. Lídr zkrátka zahrál skvěle a po výkonu 63 ran (-7) se s celkovou  bilancí  -11 dostal do vedení. Tedy na pozici, kterou tak neuvěřitelně vyklidil Camilo Villegas. Kolumbijec se zhoršil o třináct ran a těsně neprošel cutem! To je už věc k diskusi, jenže i tak byla pozornost upřena jinam. Jednak se opět nepříliš vyznamenal Tiger Woods, jemuž po druhém denním výsledku 70 úderů patří dělená 65. pozice. Ale hlavně už v turnaji nepokračuje obhájce titulu Rory McIlroy. A bylo to divné, jak se odporoučel.
Světová jednička opustila dějiště v bolestech, jaké  může způsobit zub moudrosti, deroucí se na svět. Tak zní oficiální stanovisko pro rozhodnutí vzdát turnaj. „Velice se omlouvám The Honda Classic i PGA Tour za své odstoupení,“ řekl McIlroy. „Včera v  noci mě to začalo trápit a ráno to pokračovalo tak, že jsem nebyl schopen pokračovat ve hře.“ Jeho partneři ve flightu Mark Wilson a Ernie Els se shodli, že na McIlroyovi nebylo znát, že by se s nějakými zdravotními problémy potýkal. „Byl ze své hry rozčarovaný a myslím, že toho měl dost,“ citovaly oficiální stránky PGA Tour Wilsona.
McIlroy opustil hřiště ve chvíli, kdy poslal svou druhou ránu na osmnácté jamce do vody. Byla to jeho devátá jamka a v tu chvíli už byl na denní bilanci +7. Svým partnerům ve flightu se o bolestech zubů až do té doby nezmínil. „Je to jeden z mých oblíbených turnajů a velice lituji toho, že musím vzdát. Ale byl jsem v tísni,“ pokračoval McIlroy.
Další pořadí: 11. McDowell (-5), 18. Kirk, K. Bradley, Fowler (-4), 24. D. Johnson, Kaymer (-3), 31. Schwartzel, Hanson (-2), 43. Cink, Gay, Els, Henley (-1).
Neprošli cutem: Villegas, Stenson, Merrick, Hahn, Oosthuizen, Išikawa.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
O druhé místo se dělí čtveřice hráčů ztrácejících jeden úder: Branden Grace, Graham DeLaet, Rickie Fowler a Robert Streb. Nejsledovanější muži startovního pole Tiger Woods a Rory McIlroy jsou shodně na  děleném 61. místě po výkonu even par. Villegas byl ještě po dvanácté jamce také někde uprostřed výsledkové listiny, do té doby měl na kontě jedno birdie. Pak ale v jeho podání přišla smršť. Zahrál další tři (jamky 13, 15 a 17) a na pětiparové osmnáctce předvedl parádní eagle. Nejprve si druhou ranou z více než dvousetmetrové vzdálenosti přihrál na dva a půl metru k praporku. „Můj caddie se mě zeptal, kam to hraju, a já opáčil, že rovnou na vlajku. Byla to skvělá rána,“ vysvětlil jihoamerický goflista. Pak si spolehlivým puttem zajistil pozici lídra. Jiní obyvatelé jihovýchodního státu USA vstupujícího do Karibské oblasti neměli tak dobrý den. Villegasův takřka soused z jupilerského poloostrova Woods jako tahák ranních flightů zahrál v chladném počasí bogey hned na své úvodní jamce, desítce, a druhé přidal na třináctce. Prostřednictvím dvou birdie ve druhé polovině svého kola se vyhrabal z nejhoršího, i tak je ale jeho start vlažný. Na druhé straně diváci ocenili jeho ránu, pro níž si stoupl do potoka, aby zahránil par z pozice míče, dotýkajícího se vody. „Ani jsem nechtěl hrát nějak daleko, jen se vrátit na fairway a připravit si ránu pro wedge, což se mi podařilo,“ konstatoval autor mnoha takových „zázračných“ záchranných ran.
Víc očekávali diváci odpoledního programu od obhájce titulu McIlroye, jenž se o málo lepší postavení připravil na závěrečné osmnáctce, kde zapsal druhé bogey dne. „Třetí ránu jsem hrál ze sta metrů a zapsal jsem šest, to není nijak oslnivý závěr. Ale jinak jsem hrál docela dobrý golf a do dalších kol jsem optimistou,“ komentoval svůj výkon severoirský první hráč světového žebříčku.
Další pořadí: 16. McDowell, Howell III., Gay (-3),  30. Henley, Rose, K. Bradley (-2), 40. Oosthuizen, Els (-1), 61. Woods, Schwartzel, McIlroy (E), 81. Kaymer (+1), 102. Merrick (+2), 117. Manassero (+3).

Top 10 prvního kola:

Třetí pokus Roryho McIlroye udělat v nové sezoně nějaký solidní výsledek budou diváci sledovat na turnaji, kde severoirská světová jednička obhajuje titul. A právě před rokem se nový vládce profesionální scény dostal na nejvyšší příčku. Zvítězil o dvě rány před Tigerem Woodsem a Američan bude také u toho, když už se série konečně přesunula mnohem blíž k jeho domovu. Finalisté světové jamkovy Matt Kuchar a Hunter Mahan chybějí, pauzu prodlužuje i lídr FedEx Cupu Brandt Snedeker, ale startovní pole je dostatečně nabité.

Stejně jako loni se bude hrát o podíly z šestimilionové dotace a vítěz získá 1,026 milionu dolarů (19,69 milionu korun). Šampionské hřiště s parem 70 o délce 6 545 metrů má jen dvě pětiparové jamky – trojku, kterou Jack Nicklaus při svém redesignu „zlidštil“ odstraněním vodní překážky, a osmnáctku, měřící přes 550 metrů, ale jejíž green je dosažitelný druhou ranou. Investice 100 milionů dolarů pro celkovou revitalizaci resortu v uplynulých pěti letech je tu skutečně znát.

Odkazy: …  PGA National Champion Course Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz