Thailand Golf Championship

18.12.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Asian Tour – Thailand Golf Championship, Amanta Spring CC, Thajsko
(15. -18.12.2011, +6 hod)

 

 

 

Neděle – finálové kolo
Lee Westwood přesvědčil, že ošemetné situace zvládá. Využil svého náskoku a zvítězil přesvědčivým způsobem, s celkovou bilancí 22 ran pod par a o sedm úderů před Charlem Schwartzelem z Jižní Afriky. Alexi Čejkovi se závěr povedl, skončil na samostatné osmé pozici. 
Po Angličanově sobotním zaváhání se zdálo, že bude ještě možné, aby některý z konkurentů jeho pozici ohrozil. Pak ale Westwood zahrál birdie na druhé a třetí jamce, čímž naznačil, že to s ním nikdo nebude mít jednoduché. Jistou šanci dával ostatním až do jedenácté jamky, kdy byl na denním skóre -1. Pak ho ale začal zase snižovat, a protože Schwartzel neměl svůj den, kráčel pozdější vítěz fairwajemi v klidu a neohrožován. Jeho denní výsledek 69 (-3) byl při těžkém navrtání jedním z nejlepších.
„To, jak jsem patoval na druhé devítce bylo skvělé. Několik týdnů jsem to trénoval, vyplatilo se,“ pochvaloval si Wetswood, jenž si připsal sedmatřicátý turnajový titul kariéry. „Znamená pro mě hodně, jako každé. Zvlášť poté, jak jsem si na tomto těžkém hřišti vedl,“ připomněl svou první polovinu turnaje.
Schwartzel želel bogey na čtrnáctce, po němž definitivně přišel o naděje. „Už jsem byl na tři rány blízko, ale Lee si zaslouží absolutní kredit,“ uznal nakonec porážku.
Jen dva golfisté zahráli v neděli lépe než Westwood. Domácí znalec hřiště Chawalit Plaphol, jenž se vytáhl na dělenou čtvrtou příčku, a právě Čejka. Německý profesionál českého původu konečně prodal své umění. Sice má ve skórkartě i tři bogey, ale díky osmičce birdie se dostal na 67 (-5), stejně jako zmíněný Thajec.
Další pořadí: 3. Thompson (-14), 4. Dyson, Plaphol (-12), 6. Van der Valk, Marujama (-9), 8. Čejka (-8), 9. J.M. Singh (-7), 16. Daly (-3), 24. García (E), 58. Išikawa, Clarke (+9).

Sobota – 3. kolo
Ze suverénního vedení je už jen slušné vedení s náskokem čtyř ran a Lee Westwood bude v neděli muset svou pozici lídra tvrdě obhajovat, zejména proti Charlu Schwartzelovi, jenž se mu na takovou vzdálenost přiblížil. Angličan po dvou vynikajících kolech tentokrát nemohl najít formu z předchozích dvou dnů a zahrál 73 (+1), takže klesl na průběžných -19. Naopak Jihoafričan, jemuž se den předtím zdálo nemožné, aby kdokoli pozici světové trojky ohrozil, podruhé za sebou dal dohromady denní výsledek 66 (-6) a je na bilanci -15. Mohl na tom být ještě líp, ale na poslední jamce mu uteklo jediné bogey.
„Měl jsem několik špatných brejků,“ našel Westwood důvod svého poklesu na greenech. „Po těch mých dvou kolech by se mohlo zdát, že jsem s tímto zklamán, ale kdyby mi někdo na začátku turnaje řekl, že ´bude o čtyři rány ve vedení, bral bych to,“ dodal autor tří sobotních birdie a čtyř bogey. Schwartzel se navzdory očekávání pokáral, že nešel 63, protože nahráno na další trojici birdie měl. „Hrál jsem jinak hodně dobře, a tak se přede mnou objevilo světlo v tunelu,“ komentoval svou pozici před závěrečným dnem.
Alex Čejka jako by v sobě ukrýval potenciál pro velký výkon, ale ne a ne ho ze sebe vydolovat. I potřetí zapsal v Thajsku 71 úderů (pět birdie, čtyři bogey) a jeho -3 znamená dělenou osmnnáctou pozici.
Další pořadí: 3. Thompson (-12), 5. Dyson (-9), 11. Daly (-6), 13. J.M. Singh (-5), 18. Čejka (-3), 35. García (+1), 49. Clarke (+4).

Pátek – 2. kolo
Jestli tohle někdo stáhne, bude to největší zvrat v dějinách golfu. Lee Westwood už vede o jedenáct ran, což je v polovině klasického čtyřkolového turnaje nevídaná věc. V pátek se Angličan zdržel další kanonády, i tak je ale jeho 64 ran (-8) opět nejlepším výkonem dne. Znamená to, že světový hráč číslo 3 se dostal na průběžnou bilance 20 ran pod par. O zmíněných jedenáct úderů zpět jsou Američan Michael Thomspon a Jihoafričan Charl Schwartzel.
Westwood ani tentokrát nechyboval, postupně za sebe poskládal osm birdie. zahrál sice první par na pětiparu, ale i tak je jeho bilance na nejdelších jamkách (jsou čtyři a on na nich ušetřil už osm ran) naprosto skvělá. Tentokrát přidal i trojici birdie na čytřech tříparech. „Je to nehorázné, že?“ smál se osmatřicetiletý golfista vlastnímu výkonu. „Ještě je přede mnou dlouhá cesta, ale na víkend se těším. Mám nad svou hrou kontrolu ve všech aspektech,“ dodal. Sedmadvacetiletý Schwartzel s náznakem despektu a s velkou dávkou obdivu poznamenal: „Lee hraje svůj vlastní turnaj.“
Mírně si pohoršil John Daly, jenž zapsal jednu ránu nad a je čtvrtý. Německý profesionál českého původu Alex Čejka zahrál navlas stejně jako ve čtvrtek a s průběžnou bilancí -1 postoupil na dělené dvacáté  místo.
Další pořadí: 4. Daly (-6), 5. Dyson, J.M. Singh (-5), 20. Čejka (-2), 64. García, Išikawa, Clarke (+3).

Čtvrtek – 1. kolo
Lee Westwood to zase jednou všem „natřel“. To se asi pořadatelé divili, co dokáže světová superhvězda udělat se hřištěm, připraveným pro běžné podmínky Asian Tour. Je pravda, že Angličanův výkon 60 ran (-12) byl výjimečným a výsledky ostatních golfisté jsou sice zhusta dobré, ač nijak závratné, ale přece – čtyři birdie a mezi ně vsazený eagle na pětiparové dvojce, to byl začátek jako hrom, pokračování pak nebylo o moc horší.
„Nemyslím, že by to bylo hřiště na šedesát ran. Před turnajem jsme se na něj dívali se Sergiem Garcíou a říkali jsme si, že je docela zrádné. A na neděli jsou určitě připravené těžké pin positions,“ komentoval svůj nečekaný výsledek Wetswood. Jím jmenovaný Španěl je důkazem toho, že i skvělý hráč může v Thajsku pohořet.
Naopak hráč na druhém místě průběžného pořadí ztrácí už po prvním dnu na Westwooda pět ran a je rozhodně nositelem hodně zajímavého jména. A to zní: John Daly. Američan, startující na divokou kartu, se předvedl jako v dávné formě, ani jednou nechyboval a také on zapsal eagle na pětiparu číslo 11. „Myslel jsem si, že sedm pod bude nejnižší skóre, ale Lee byl prostě neuvěřitelný,“ přitakal nad leaderboardem Daly.
Alex Čejka se po kolu za 71 úderů (-1) dělí o 27. pozici, zapsal čtyři birdie proti třem bogey.
Další pořadí: 3. Bourdy, Wiratchant (-4), 5. Schwartzel, Dyson (-3), 16. Jaidee, Išikawa (-2), 27. Clarke, Čejka, J.M. Singh (-1), 99. García (+4).

Poslední mužský turnaj tohoto roku je před námi. Turnaj má silné obsazení a na odpaliště se postaví Lee Westwood, Ryo Ishikawa, Charley Hoffman, Thongchai Jaidee, Charl Schwartzel, Sergio Garcia, Simon Dyson, John Daly, Darren Clarke a Alex Čejka.

Hraje se na hřišti Amanta Spring Country Club s parem 72 a délkou 6 815 metrů.

Dotace turnaje je 1mil. dolarů (19,6 mil. korun českých)

Odkazy: … Amanta Spring Country ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnaje

.