Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Texasan v černém klobouku Sabbatini ukončil výhrou těžké životní období

07.03.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Rory Sabbatini

V září prodělal operaci, při níž mu lékaři odstranili rakovinový nádor z obličeje. Musí si chránit obličej před slunečními paprsky, a tak nosí na golf kovbojský klobouk s širokou krempou. Není to ale hendikep. Rory Sabbatini to dokázal vítězstvím na turnaji Honda Classic.

Z povětrnostních podmínek musel mít radost, protože víc než slunce dominoval čtyřem dnům v Palm Beach Gardens vítr. A v něm se rodilý Jihoafričan cítil dobře. „Docela se mi to líbilo,“ usmál se golfista, který vyhrál na PGA Tour po necelých dvou letech a získal šek na 1,008 milionu dolarů.

Naposledy se takto radoval na Byron Nelson Championship. „Každé vítězství chutná jako to první. Ale tohle je opravdu výjimečné. Je to jako bych otočil novou stránku,“ řekl Sabbatini.

Černý stetson jako pokrývku hlavy nezvolil náhodně. Žije totiž v Texasu, takže teď vypadá stylově. Dřív by to od něj byla frajeřina, dost dobrý doplněk k pověsti zlého muže, kterou si vysloužil několika výlevy agresivity při hře.

„Nejsem hrdý na všechno, co jsem udělal. Ale to je pryč,“ odtušil Sabbatini, jehož zhoubný výrůstek na kůži nebyl jedinou věcí, jaká ho přiměla uklidnit se. „Moje žena po porodu strávila čtyři dny na intenzivní péči se srdeční arytmií. To ona mě poprosila, abych byl dobrým příkladem našim dětem,“ dodal.

Do finálového kola šel s náskokem pěti ran. Po dvou skvělých dnech na Honda Classic přišly i na něj horší okamžiky. V neděli zapsal dvě birdie a dvě bogey, tedy even par. Udržel se na celkové bilanci -9.

S postupem dne mu zůstal jediný vážný konkurent, Y. E. Yang z Jižní Koreje. „Byl to fantastický soupeř. Jako buldok, který vás nenechá v klidu. Já jsem si jen připomínal, abych neztrácel trpělivost a klid,“ komentoval Sabbatini průběh závěrečného kola.

Po bogey na druhé jamce začal Yang přidávat do skórkarty birdie – na třetí, šesté, třinácté a patnácté. V tu chvíli byl dvě rány za lídrem. „Snažil jsem se dostat Roryho do play-off, ale on byl psychicky i technicky na výši situace. Byl skvělý, s tím se nedalo nic dělat,“ vrátil druhý v pořadí kompliment vítězi.

Diváci si na rozuzlení museli počkat. Poté, co závěrečný flight dokončil sedmnáctou jamku, přihnala se nad hřiště vichřice a objevily se i blesky, takže hra byla přerušena. Přestávka trvala 28 minut, takže zbytek programu mohli nejlepší golfisté absolvovat ještě v neděli. Yang přidal další birdie, Sabbatini jistě paroval.

V tu dobu, kdy se čekalo na jméno vítěze, už věděl Lee Westwood, že se nevrátí na místo světové jedničky, protože do třetího místa neskončí. Angličan obsadil s celkovým skóre +4 dělené devětadvacáté místo.

Na třetím figuruje Američan Jerry Kelly (-7), čtvrtý skončil jeho krajan Ricky Barnes (-4) a pátý další z domácích hráčů Tommy Gainey (-3). Na dělenou šestou pozici se nejlepším výkonem dne 64 ran (-6) dostal jeden z favoritů, Graeme McDowell ze Severního Irska.

Pod par zahrálo v těžkých podmínkách jen třináct účastníků turnaje, dotovaného částkou 5,7 milionu dolarů. Nebyl mezi nimi Alex Čejka, ačkoli v neděli zahrál své nejlepší kolo za 69 ran (-1). Se skóre +5 obsadil dělené 36. místo.¨

Čtěte také …