Tampa Bay Championship

17.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Tampa Bay Championship presented by EverBank, Innisbrook Resort – Copperhead Course, Palm Harbor, Florida, USA
(14. – 17. března 2013, časový posun: -5 hodin)

 

Kevin Streelman

Neděle – finálové kolo
Spojené státy nabízejí v této sezoně plejádu nových tváří. Ne snad vždy nových ve startovním poli, i když to také, ale hlavně na prvních místech. A nositelem jedné takové nové tváře v roli turnajového vítěze je čerstvě Kevin Streelman. Tím, že udržel na uzdě svou agresivitu, a přitom jeho údery neztratily na razanci, si došel pro titul a zároveň právo účasti na letošním Masters. „Tak tohle bylo fakt něco,“ přitakal rozradostněný vítěz. Po nedělním výsledku 67 ran (-4) dokončil těžký floridský podnik jako jediný s dvouciferným skóre -10 a získal 990 tisíc dolarů. Jeho americký krajan Boo Weekly na druhém místě zůstal zpět o dvě rány, třetí samostatnou příčku obsadil další z domácích golfistů Cameron Tringale. Jedním z trojice hráčů na dělené čtvrté pozici je anglický obhájce titulu Luke Donald.
Weeklyho výkon byl pozoruhodný. Žádnému hráči se v letošním ročníku nepodařilo zahrát v jednom kole osm ran pod par. Jemu ano díky nenadálému vzmachu, započatému na deváté jamce. Od ní do jedenácté zahrál první sérii tří birdie a druhou přidal mezi jamkami 14 a 16. „Sám jsem šokován tím, jak dobře jsem hrál. V tomhle týdnu jsem na hřišti nechal spoustu ran a dnes jsem myslel tak na čtyři pod,“ přiznal se Weekly. Bezchybným výkonem nastavil laťku na -8 v době, kdy ještě bylo na hřišti mnoho hráčů z předních pozic. Dlouho pak lehce trénoval pro případ play-off.
Z trojice sobotních lídrů postupně odpadal Jihoafričan George Coetzee a v závěrečném flightu nevydržel tempo Justin Leonard. Jeho střídání birdie, parů a bogey bylo námětem na thriller, rozhodující však byl jeho výkon na šestnáctce, kde drajvoval do roughu a odtud poslal míč do bunkeru. Po tomto bogey zapsal ještě další na finálové jamce a klesl na dělenou čtvrtou pozici.
To Streelman ukázal jiný kalibr. Po birdie na jedničce a trojce se sérií devíti parů držel v samostatném a později děleném vedení. „Musel jsem zůstat trpělivý. Držel jsem se dneska docela v poklidu,“ přiblížil své rozpoložení. Důležitý byl jeho odpal na tříparové třináctce, kde se hraje přes vodu. Míč skončil dva metry od praporku a odtud čtyřiatřicetiletý pozdější vítěz skóroval. Tím se odpoutal od Weeklyho a na sedmnáctce, což je další trojparová jamka, předvedl čtyřkou železem podobně přesný úder z týčka a snížil své skóre naposledy. Uhájil čistotu své skórkarty a výhrou se posunul na šesté místo v průběžném pořadí FedEx Cupu.
Další pořadí:
14. Kuchar (-4), 17. Simpson, Coetzee (-3), 21. Choi, Dufner (-2), 30. Scott, Walker (E), 38. V. Singh (+1), 43. Day, Watney (+2), 56. Garrigus (+4), 63. Cabrera (+6).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Takhle nabité to před nedělí dlouho nebylo. Tucet hráčů je vměstnán do rozmezí dvou ran a mezi nimi i těžký kalibr v podobě obhájce titulu Luka Donalda. Angličan se dělí o osmé místo se ztrátou dvou ran na trojici lídrů ve složení Kevin Streelman, Justin Leonard, George Coetzee. Oba Američané i Jihoafričan mají průběžnou bilanci -6, tak obtížné je ve větru mistrovské hřiště v Innisbrooku.
Streelmanovi však okolnosti nezabránily zahrát 65 ran (-6), tedy nejlepší kolo dne , v němž se vyhnul bogey. To byl kontrast s tím, co předváděli členové
finálového flightu. Američan Shawn Stefani ztratil vedení z předchozích dvou dnů a klesl na Donaldovu úroveň. Ze čtyř bogey, která nakupil na první devítce, se ještě oklepal, i tak ale skončil na denním skóre 74 (+3). Australan Adam Scott předvedl hlubší pád, ze druhého místa až na jednadvacáté, po zhoršení o deset úderů na 76 (+5). Úplně stejně si počínal Jihokorejec K. J. Choi, jenž s ním po základní části turnaje půlil druhou pozici. „Chtěl jsem se dostat na šest pod,“ prohlásil sebevědomě Streelman, jenž byl na úrovni even par a dokončil kolo o dvě hodiny dřív než padl poslední putt. „Měl jsem tohle číslo od rána v hlavě jako záruku, že budu v neděli ve hře. Jsem šťastný, že se to podařilo,“ dodal golfista usilující o první titul na PGA Tour. Ve zmínené dvanáctce je jich takových sedm dalších. „Když jsem po birdie na dvanáctce zjistil, že vedu, už jsem se na žádný leaderboard nepodíval,“ dodal ke hře nervů ve zmínce o jamce, kde si šestkou železem přihrál na krátký birdie putt. Byla to ukázka jednoho z mála risků, který na obtížném hřišti vyšel.
Jinak se většinou nevyplácel, což ví i Leonard
, jenž se na chvíli dostal do samostatného vedení se sedmi ranami pod. K ostatním dvěma spolulídrům se vrátil na patnáctce, kde ho zbrzdil bunker. Coetzee, pro nějž je americký start přípravou na jeho dubnový debut na Masters, se naopak na úroveň nejlepšího průběžného výsledku vrátil díky birdie na sedmnáctce, kde je neustále slyšet hluk z restaurace. Vše je pro něj v Americe neznámé, konkurenti i hřiště, ale mávl nad tím rukou: „Nezáleží na tom, kde hrajete, každý má před sebou stejné hřiště. A nikdo neví, co se stane.“ Pro nadcházející neděli to platí tuplovaně.
Další pořadí: 13. García (-3), 17. Kuchar (-2), 21. Watney, Choi, Scott (-1), 35. Simpson (E), 41. V. Singh (+1), 50. Garrigus (+2), 64. Day (+4).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Navzdory zhoršení o pět ran vede nadále Shawn Stefani, i když za ním se už sešikovalo silnější pole konkurentů. Americký lídr má po výkonu 70 ran (-1) průběžné skóre -7 a čelí hrozbě zkušených. „Zhoršil jsem se na drivu, ani železa nebyla tak dobrá, naštěstí mi zůstalo patování,“ oddechl si lídr. Po delší odmlce se o slovo přihlásil Jihokorejec K. J. Choi. On, stejně jako Australan Adam Scott, ztrácejí na děleném druhém místě jeden úder. „Cítil jsem se opravdu skvěle,“ řekl muž, jenž měl šestnáctkrát šanci patovat na birdie, ačkoli občas z velké vzdálenosti. Potvrdil, že se mu vyplácí zimní trénink krátké hry. O další ránu zpět je kvarteto kolem domácího favorita Jasona Dufnera a do top 10 dosupěl i Španěl Sergio García. Finálový program skýtá ještě mnohou zápletku.
Zatímco nečekaný vedoucí muž servíroval divákům tentokrát chudé menu (tři birdie, dvě bogey), v přetrvávajících větrných podmínkách, i když už za většího tepla, si Choi dovolil zahrát i eagle na pětiparové jedničce. I on se pak s hřištěm místy pral, ale byl to základ, z něhož vystavěl výsledek 67 (-4). „Občas jsem byl ve stresu, ale vždycky jsem ho ustál. Sebevědomí mi vyrostlo,“ komentoval svůj výkon. Scott byl ještě o jednu ránu lepší, jeho skórkarta je čistá, pouze s pěti birdie. Před startem turnaje se zastánce patování s oporou vehementně postavil na obranu této techniky, která má být zakázána, a nyní mají jeho slova o to větší význam, že bojuje o titul. Nyní se chystá zaútočit na Masters dalším intenzivním tréninkem.
Nejlepší denní výsledek 65 (-6), jímž dorovnal čtvrteční Stefaniho výkon, zaznamenal muž s dvojí transplantací srdce Eric Compton a vykázal tak zlepšení o plných deset ran. Posunul se na dělenou třináctou příčku. Naopak ze skoro totožné pozice spadl obhájce titulu Luke Donald, jenž dokonce zahrál jednu nad par.
Další pořadí: 13. Kuchar, Compton (-2), 22. Furyk (-1), 31. V. Singh, Donald, Simpson, Watney (E).
Neprošli cutem: Oosthuizen, Petterson, Villegas, M. Thompson, Išikawa, Gay, Kaymer.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Má-li se střídat období velikánů s nástupy nových tváří, pak ta situace zrovna nastala. Po velkém tažení Tigera Woodse v minulém týdnu zahrál nejlepší první kolo muž z opačné strany spektra profigolfu. Pokud někomu něco řekne jméno Shawn Stefani, je skutečně expertem, neboť tento dvaatřicetiletý Texasan je nováčkem velkého zámořského okruhu, kam postoupil díky šestnáctému místu na loňské Web.com Tour, a například letos neskončil lépe než na 39. pozici konečného turnajového pořadí. Přiznal, že se najednou pohybuje někde, kde to do té doby vůbec neznal. To ovšem nevadilo, aby ve větrném dni zahrál nejlepší výsledek 65 ran (-6). Znamená to vedení o dva údery před americkým krajanem Brianem Harmanem, o nic víc známějším.
„Zabojoval jsem po několika špatných, nebo řekněme ne úplně dobrých ranách a nakonec z toho vyšlo skvělé kolo,“ pochvaloval si Stefani. Zapsal šest birdie, po třech na každé devítce, a poprvé se do nějakých potížích dostal až na deváté jamce, kterou hrál jako svou poslední. Nebyl tam v regulaci na greenu a bogey odvrátil přihrávkou na metr a půl od jamky, odkud proměnil putt do paru. Že by se mohl zařadit mezi nováčky, jimž se povedl průlom mezi elitou, si zatím nepřipouští. „Je skvělé vidět vítězit ty kluky, se kterými jsem do loňska hrával. Jsou to skvělí parťáci a vynikající hráči,“ odvedl raději pozornost na jiné.
Obhájce titulu Luke Donald začal na výsledku 70 ran (-1). Krátce poté, co dohrál, na něm bylo vidět rozladění. Vždyť ještě čtyři jamky před koncem byl na bilanci -4, přičemž ještě třikrát útočil na birdie, ale minul. „V jednu chvíli jsem si myslel, že je to tak na pět či šest pod. Je těžké vyrovnat se s tím, že z toho bylo 70,“ lamentoval Angličan. Po špatném drivu na šestce zahrál bogey a nebyl všemu konec. Na tříparové osmičce se mu balon skutálel do bunkeru a na devítce se mu to stalo znovu, navíc do místa, kde bylo málo písku. Další dvě bogey znamenala propad výsledkovou listinou. „Je to trest za pár špatných ran, na patnácti jamkách jsem hrál dobře,“ ulevil si ještě Donald.
Další pořadí: 14. Donald, Watney, Scott, Day (-1), 26. Išikawa, García, Dufner (-1), 47. Daly, Furyk, Kuchar (+1), 70. Simpson, Oosthuizen (+2), 94. Kaymer, Gay (+3), 138. Thompson (+6).

Top 10 prvního kola:

Navzdory ztrátě sponzora Transitions Optical se podařilo udržet v kalendáři turnaj, který je v něm od roku 2000 a kde se loni z výhry radoval Luke Donald. Angličan povede startovní pole, zatímco někteří hráči jako Rory McIlroy, Graeme McDowell či Lee Westwood vynechávají. Při absenci Tigera Woodse a zdravotních problémech Brandta Snedekera vede domácí skupinu třetí muž průběžného pořadí FedEx Cupu Matt Kuchar. Jihoafrickou ekipu povede Louis Oosthuizen, australskou Adam Scott, jemuž se tak podařilo poslední kolo na předchozím turnaji. Pozvánky dostali tradičně i Camilo Villegas a John Daly. Na odpaliště se postaví i Vijay Singh, jenž po vítězství v roce 2004 drží rekord turnaje -18 ran.

Hráči si rozdělí 5,5 milionu dolarů (108,1 milionu korun) na hřišti s parem 71, jež je jedno z pěti v resortu. Zatíží každého už na začátku dvojitým pětiparovým doglegem. Ze šesti závěrečných jamek jsou tři trojpary a závěrečná čtyřparová osmnáctka nutí hráče ke koncentraci, neboť se hraje do kopce a green není vidět. Celková mistrovská délka Copperhead Course je 6 712 metrů. Loni bylo magazínem Golf Digest zařazeno na třetí místo žebříčku floridských hřišť.

Odkazy: … Innisbrook Resort Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz . ]]>