Tam kde vyrostl nový 007

15.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Té části pobřeží říkají místní Wirral. Je to poloostrov mezi dvěma ústími řek. Mersey, známé tím, že se do moře vlévá u slavného Liverpoolu, a Dee pozoruhodné širokou deltou. Tam, kde už není jasné, jestli je to ještě řeka, nebo už oceán, mezi městečky Hoylake a West Kirby, postavili v roce 1869 golfové hřiště.

Hoylake je mimo jiné místem, kde vyrůstal Daniel Craig. Současný šestý filmový představitel Jamese Bonda nehrál jako mladík golf, nýbrž ragby za místní RFC Rugby Union Club, ale vlastně není možné, aby jako typický local boy do míst, kde se nachází skvost mezi linksovými hřišti, občas nezabloudil.

Je to samozřejmě jen vějička využívaná turistickými kancelářemi, může ale posloužit k dokreslení obrázku, na jaké provincii jsme se to vlastně ocitli. Ano, je tu fantastická příroda a vesničky v okolí si zachovaly svůj ráz, takže fajnšmekr mezi turisty si místo rozhodně vychutná, když přijme denní riziko deště. Když ale pořadatelé The Open Championship vyprávějí, co všechno do areálu golfového klubu pro potřeby třetího majoru sezony navezou, skoro jako by mluvili o jiném místě, Vždyť tady je všechno tak… na okraji.

Ačkoli Royal Liverpool bezprostředně sousedí s další osmnáctkou Municipal Golf Course a hřišť je na poměrně malém území asi patnáct, půdy je dost pro vznik dalších. Nedávno však byl pozastaven projekt vybudování nového exkluzivního hřiště v bezprostředním sousedství starobylého linksu. Místní úřady se nedohodly s developerem, ale plány nejsou zmařeny úplně.

Velká Británie si potrpí na tradici a golf tuto zálibu převzal, pro většinu fanoušků však druhé vítězství amatéra Harolda Hiltona na The Open v roce 1997 zůstane ponejvíce statistickým údajem. Na každý pád se tu slavný turnaj tehdy hrál poprvé a pak ještě desetkrát a naposledy v roce 2006, kdy už vyhrál muž mnohem zvučnějšího jména.

Tiger Woods triumfoval a byla to velká sláva, protože Hoylake bylo dějištěm znovu po dlouhých devětatřiceti letech. To už byla za dva miliony liber rekonstruována klubovna z roku 1895, posunovala se odpaliště a měnil se charakter oblastí kolem greenů. Od té doby nebylo zapotřebí žádných velkých úprav, vyměnil se jeden green, turnajová jednička (pro místní členy jamka č. 17) je delší, přemístěno bylo několik bunkerů. Přesto jsou patrné výrazné změny.

Green osmnáctky obklopuje komplex tribun ve tvaru podkovy a vytváří dojem amfiteátru. Všudypřítomná moderní technologie s využitím optických vláken bude směrovat davy přihlížejících, přibyly nové elektronické scoreboardy a historie turnaje nepoznala aktivnější hostitelský klub na webu a sociálních sítích.

Samozřejmě v hlavní roli bude hřiště. Před osmi lety hnědé z nedostatku vláhy, vysušené větrem. Letos je o poznání jiné, míče na greenech po dopadu míčů zanechávají stopy. Místo, kde před 150 lety závodili lovečtí psi, teď bude svědkem honu nejlepších světových golfistů na slavnou trofej Claret Jug.

.