Syn sedí a dívá se, jak míče létají k obloze, řekl nový člen síně slávy Ernie Els

10.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Až se ve čtvrtek postaví k prvnímu odpalu na prestižním The Players, už to nebude jen pan Ernie Els. Diváci budou mít tu čest s čerstvým členem Světové síně slávy golfu. Jedenačtyřicetiletý Jihoafričan do ní byl uveden v pondělí.

Jeho nepřehlédnutelná vysoká postava vévodila slavnostnímu aktu v místě muzea World Golf Village v St. Augustine na Floridě. Spolu s ním se mezi vybranou společnost zařadili Frank Chirkinian, Doug Ford, Jock Hutchison, Jumbo Ozaki a bývalý americký prezident George H. W. Bush.

„Bude to samozřejmě zvláštní pocit, až vystoupím na odpaliště,“ uvedl Els, jenž bude na TPC Sawgrass jedním ze šestnácti členů síně slávy, kteří prestižní turnaj hráli. A rozhodně jedním z nejvážnějších uchazečů o nejvyšší pocty. „Mým cílem je stále vyhrávat turnaje,“ potvrdil thráč, jenž má za sebou jeden z nejúspěšnějších roků kariéry.

Víc si samozřejmě cení těch, v nichž vyhrát tři své major tituly. Ty mu ostatně k přijetí výrazně pomohly. „Neumím si představit vhodnějšího kandidáta,“ doprovodil Elsovu inauguraci výkonný ředitel Europěan Tour Stuart O. Grady, tentokrát v roli ředitele Světové golfové nadace.

„Uvidím, jaké to bude, být v takové roli a současně být aktivním hráčem. Myslím ale, že mě to nezmění,“ usmál se muž přezdívaný Big Easy pro svůj zdánlivě ležérní, ač nestandardní golfový švih.

Svou letošní formu označil za nepředvídatelnou, takže věří v návrat špičkové výkonnosti právě teď, kdy se to nejvíc hodí. „Cítím v sobě dost dynamiky. Vím, že čas běží, ale spousta hráčů v minulosti vyhrála docela dost majorů po čtyřicítce,“ připomněl.

Sám získal tituly na US Open v letech 1994 a 1997, British Open pak vyhrál v roce 2002. Celkově už nashromáždil 40 turnajových prvenství v nejrůznějších částech světa. Do síně slávy byl uveden Johanem Rupertem, šéfem jihoafrické Sunshine Tour, kam se Els neustále vrací.

Však také jeho slavný předchůdce a krajan Gary Player prohlásil: „Je to vpravdě světový hráč. Zasloužil se o tuto hru a je pravým vyslancem sportu.“

Els k tomu sarkasticky prohlásil, že by se rád zasloužil o svou hru, protože golfistovi známému excelentním patováním právě hra na greenech letos moc nešla. „Vrátil jsem se ke krátkému putteru a zkouším s ním zacházet jednoduše,“ nastínil svůj záměr.

V Ponte Vedra Beach se ukáže, jak na tom opravdu je. Els už nemusí nic nikomu dokazovat, jen sám sobě. Což je – jak připomněl – to nejtěžší.

Stejně jako je těžký osud, který život připravil jeho osmiletému synovi. Ben Els je autista a na slavnost jej přivezli ve chvíli, kdy na plátně bežel sestřih slavných otcových okamžiků. Els se pak přiznal, jako radost mu přináší trénink před Benovým zrakem: „Sedí a dívá se, jak míče míří k modré obloze.“