Syn je pro Else inspirací

12.10.2012 | Aneta Zárubová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Dvaačtyřicetiletý Ernie Els si v nejbližší době nehodlá dát nohy na stůl. Jeden z nejúspěšnějších golfistů světa drží tři tituly z majorů a celkem má na kontě sedmdesát vítězství na profesionální túře. Místo toho aby se ale válel ve svém bohatství, věnuje se daleko ušlechtilejším aktivitám, které jsou blízké jeho srdci.

O Elsovi se ví, že před pěti lety u jeho syna Bena lékaři diagnostikovali autismus. Els nyní plánuje otevření výzkumného a vzdělávacího centra, něco, co svět ještě neviděl. Sám říká: „Máme v rodině jedno autistické dítě, ale viděl jsem rodiny se třemi. Musí to být jedna z nejtěžších věcí vůbec. Jen dělat každodenní věci musí být pro člověka téměř nemožné. Benovi je devět let a ještě nemluví.“ Podle Else měla rodina štěstí na dobrou školu na Floridě. A to je podle něj další věc, která ve světě chybí, výuka a školy pro děti s autismem. Dobrá škola byla také hlavním důvodem, proč se celá Elsova rodina přestěhovala z Velké Británie.

Do nedávna se golfista moc o své rodině na veřejnosti nezmiňoval. Nyní se ale snaží využít své pozice a pomoct své nadaci, Els for Autism Foundation in Florida. Od roku 2009 organizoval golfové turnaje, aby se mu podařilo získat dostatek prostředků na své vysněné centrum, které bude mít sídlo na Floridě. Doufá, že výzkum a program centra pomůže autistickým dětem po celém světě. Zatím se mu podařilo na projekt vybrat pětadvacet miliónů dolarů, ale stále mu schází pět miliónů, aby mohl začít s konstrukcí.

Golfový velikán má ale i jiné projekty. Mimo své aktivity pro autistické děti, se snaží pomáhat i začátečním golfistům z těžších poměrů. Jeho golfové nadaci je nyní třináct let, v Jihoafrické republice snaží pomoci dětem z rodin, které by na golf jinak nikdy neměli. V Jihoafrické republice investuje mimo jiné i do vinařství, pohostinství a podílel se také na výstavbě zdejšího golfového hřiště, které získalo ocenění. Els si většinu svého dosavadního života sám vyrýval ke svému název, jeden z nejlepších golfistů světa. Nyní hlavně usiluje o to, aby si ho lidé pamatovali jako člověka, který zasvětil ten zbytek výzkumu autismu.

Aneta Zárubová