Swinging Skirts LPGA

28.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Lydia Ko

LPGA Tour – Swinging Skirts LPGA Classic, Lake Merced Golf Club, San Francisco, USA
(24. – 27. dubna 2014, časový posun: -9 hodin)

Neděle – finálové kolo
Kdo by chtěl podporu pro fakt, že nejvýraznější osobností světového golfu je sedmnáctiletá dívka z Nového Zélandu, mohl by ji najít v jejím čerstvém vítězství. Novozélanďanka Lydia Ko získala tři dny po sedmnáctých narozeninách a v týdnu, kdy byla časopisem Time zařazena mezi 100 nejvlivnějších lidí na světě, třetí vítězství na LPGA Tour a páté mezi profesionálkami. Jedno má z Evropy, jedno z Asie, všechny předchozí získala ještě jako amatérka a poprvé se prosadila na území USA. Na americkém kontinentu totiž dvakrát vyhrála Canadian Women´s Open. Dívka narozená jako Ko Bo-gyung v jihokorejském Soulu podnikla další krok k šanci stát se nejmladší ženskou světovou jedničkou všech dob. „Byl to pro mě velmi významný týden,“ zářila.

Němka českého původu Sandra Gal hrála na úrovni even par a obsadila dělené 30. místo. Mínusový výsledek je ve finálovém kole za jmény vícero účastnic, ale šestkou začíná v San Francisku jen u devíti z nich. Ko sice nasbírala do desáté jamky i tři bogey,ale také stejný počet birdie. Pak už jen třikrát snížila skóre. „Při minulých výhrách v Kanadě jsem šla do finále s náskokem a mohla jsem si dovolit výpadek. Teď to bylo jiné,“ řekl vítězka. Na třináctce se osamostatnila ve vedení před Američankou Stacy Lewis a odolala i jejímu závěrečnému náporu v podobě birdie na osmnáctce. Ko ho na tomto pětiparu zvládla také a po výkonu 69 ran (-3) dokončila turnaj s konečným skóre -12. Lewis za ní skončila druhá o ránu a stejný rozdíl ji dělí od samostatně třetí Jihokorejky Jenny Shin.

Další pořadí: 4. I. Park, Vedel, Feng (-6), 9. Kerr, Wie, Icher (-2), 15. Muňoz (E), 28. Pettersen (+3), 30. Gal, Webb (+4), 35. Creamer, Ryu (+5), 49. Salas (+7), 66. Nordqvist (+11), 68. Pressel (+12).

Sobota – 3. kolo
Turnaj spěje k duelu Američanky Stacy Lewis a Novozélanďanky Lydie Ko. Domácí hráčka vede se skóre -10, její sedmnáctiletá konkurentka a partnerka z flightu všech hracích dnů je o jedinou ránu zpět. Obě v deštivém počasí přinesly výsledek 68 (-4), stejně jako Korejka Jenny Shin na třetím a její krajanka Park Hee-young na čtvrtém místě. První ztrácí na vedoucí ženu tři údery, druhá pak čtyři. Osmašedesát ran hrála i Číňanka Feng Šan-šan na dělené páté pozici a pak už jen Yoo Sun-young z Jižní Koreje na dělené 19. příčce má výkon začínající šestkou (69). Favorizovaná golfistka této asijské velmoci a světová jednička Inbee Park tempo neudržela a spadla na konec první desítky. Němka s českými kořeny Sandra Gal hrála o pět ran lépe než v pátek a o dvě než ve čtvrtek. Vystoupala na 36. příčku pořadí s průběžnou bilancí +4.

Lewis a Hee se k nejlepšímu dennímu výsledku dostaly před čisté zápisy, naproti tomu Feng se předvedla v podobě dvou eaglů z pětiparových jamek 9 a 14. Souboj o první místo byl napínavý. Ko se dostala do vedení a držela ho ještě na desáté jamce, po jejím bogey na jedenáctce se Lewis vrátila na její úroveň, do té doby zapisovala jen pary. Společně pak třikrát snížily skóre, takže šly bok po boku. Do malého náskoku šla světová trojka na sedmnáctce. „Víc než co jiného to byla zábava. Obě jsme hrály skvělý golf. Na její hru je příjemný pohled a zítra do toho jdeme znovu,“ komentovala Lewis nastalou situaci, v níž stráví s Ko další turnajové kolo.

Další pořadí: 5. Feng, Icher, Kongkraphan (-4), 9. I. Park (-2), 13. Wie (-1), 22. Kerr, Muňoz, Nordqvist (+2), 30. Webb, Ryu (+3), 40. Creamer, Pettersen (+5), 63. Pressel (+8), 74. Salas (+10).

Pátek – 2. kolo
Dva výkony 69 (-3) znamenají vedení pro domácí favoritku Stacy Lewis. O ránu zpět se o druhé místo dělí Novozélanďanka Lydia Ko s Karine Icher. Francouzka ustoupila z pozic výsledkem 73 (+1), který ji nesrazil níž proto, že jen menší množství konkurentek se dostalo pod par a číslo začínající šestkou jich odevzdalo jen osm. Ztrátu tří ran na vedoucí hráčku má jihokorejská světová jednička Inbee Park na třetím místě, o něž se dělí s krajankou Lee Il-hee a Japonkou Mikou Mijazato. Z česky hovořících žen prošla cutem Němka Sandra Gal, po zhoršení na 76 (+3) jen těsně, kdežto Američanka Jessica Korda s týmž výkonem zůstala ránu pod postupovou hranicí. Totéž potkalo bývalou tchajwanskou světovou jedničku Tseng Ya-ni, jež si na vytouženém turnaji pořádaném i pro její krajanky pokazila účast ve víkendovém programu vinou bogey na jamkách 16 a 17.

„Věděly jsme, že to bude dlouhý den,“ komentovala Lewis nepříznivé povětrnostní podmínky a osmdesátiminutové přerušení zaviněné deštěm. „Myslím, že jakýkoli výsledek pod parem byl dnes dobrý. Mně se naštěstí povedlo poslat tam několik puttů,“ doplnila. Bogey – birdie – par – bogey, takový byl její start, ale na čtvrté jamce byl se ztrátami konec. Od dalšího birdie na šestce už nechybovala a dobrým finišem v podobě birdie na jamkách 16 a 17 se dostala do čela. Přestávku trávila tak, že byla neustále na nohou, aby nevychladla. Naproti tomu její partnerka ve flightu Ko celou dobu seděla, dala si polévku a vykládala karty. „Je jí sedmnáct, mně devětadvacet,“ smála se Lewis. Teenagerka dva dny po narozeninách odvětila: „Připadá mi, jako by mi šestnáct bylo celých předchozích šestnáct let. Všichni mi neustále opakovali, kam až jsem se dostala v šestnácti. Teď to snad bude jiné.“

Další pořadí: 7. Matthew, Pettersen (-2), 23. Feng, Nordqvist, Wie (E), 30. Muňoz, Pressel (+1), 38. Webb (+3), 52. Creamer, Ryu, Kerr (+4), 70. Gal (+5).
Cutem neprošly mj.:
Tseng, Korda, Ch. Choi, Piller, A. Yang.

Čtvrtek – 1. kolo
Do čela turnaje se postavila Francouzka Karin Icher výkonem 66 úderů (-6). S ztrátou dvou ran se o druhou příčku dělí pětičlenná skupina hráček, ve které jsou například světová čtyřka Lydia Ko z Nového Zélandu, ale také Švédka Maria McBride, jež se na LPGA Tour dosud neprosadila. Jessica Korda odstartovala nevalným výsledkem 77 (+5) a je  momentálně na 110. pozici. Lépe je na tom druhá česky mluvící hráčka Sandra Gal, která přenocuje na 43. pozici po výkonu 73 (+1).

U Icher se projevil efekt kouče, který se na ni přijel podívat a strávil s ní mnoho času jak na drivingu, tak na putting greenu. „Je to těžké hřiště, zvlášť když je tak chladno. A že se ochlazovalo!“ komentovala dobrý start vedoucí žena, jež má na kontě pět titulů z Ladies European Tour, ale ten poslední už je devět let starý. Do San Franciska dorazila i s jednadvacetiměsíční dcerou. „Nakrmili jsme ji a šli jsme spát,“ usmála se své předturnajové přípravě pětatřicetiletá golfistka.

Další pořadí: 7. S. Lewis, Pressel (-3), 12. Pettersen (-2), 24. Wie, Piller, Salas, Nordqvist (E), 43. Kerr, I. Park (+1), 63. Webb, Feng (+2), 76. Ch. Choi (+3), 95. Creamer, A. Yang, Muňoz, Ryu (+4).

Tseng Ja-ni už není světovou jedničkou a nehraje valně, přesto si plní velký sen. V život uvádí nový turnaj na americkém okruhu, jehož prostřednictvím do světové konkurence nahlédne řada jejích krajanek. Tchajwanská turnajová série má dost širokou základnu, aby se na tento jeden podnik spojila s LPGA. Přestěhováním na území Spojených států se našlo dost peněz, aby dotace přilákala dobré startovní pole. A tak se Inbee Park, Suzann Pettersen, Azahara Muňoz, Stacy Lewis, Lydia Ko, ale také Jessica Korda a Sandra Gal, utkají krom tradičních rivalek také s pěti amatérkami, jejichž základ jména zní Chen. Všechny získaly divokou kartu, stejně jako další tři amatérky a třináct profesionálek z Tchaj-wanu.

Turnaj s dotací 1,8 milionu dolarů (35,8 milionu korun) je významný i proto, že se špičkový ženský golf vrací do San Franciska, konkrétně do oblasti Bay Arena. Zdejší klub byl založen v roce 1922 a jako jeden z prvních se otevřel ženským členkám. Hřiště s parem 72 o délce 5 950 metrů už tak vstřícné není. Začíná dlouhým obtížným čtyřparem, devítka vede podél dálnice a závěrečný pětipar je postaven na vyschlém říčnímu korytu. Voda tu ale není navzdory názvu klubu, u zdejšího jezera Merced se nacházejí jinak pojmenovaná golfová hřiště.

Odkazy: … Lake Merced GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeRace To CME Globe

.