Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Svět golfu se zvětšil, komentoval Jihoafričan Schwartzel rivalitu Evropy a USA

25.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Kontroverzní green 18. jamky ve Wentworthu

Pro golfovou Evropu je Wentworth jedním z posvátných míst. Proto mimo jiné vzbudily loňské úpravy Jihoafričana Ernieho Else takovou bouři. Nadcházející BMW PGA Championship bude navíc dějištěm dalšího dílu dostihů o místo světové jedničky.

 

Zdá se, že starý kontinent se toho tématu nemůže nabažit. Žádný Američan není v sedle, naopak je tu trojice hráčů bodově tak blízko sebe a tak výkonnostně nabušených, že jakmile se některý prožene cílem v roli vítěze, má jistý i světový trůn. Dokud ho jiný hráč starého kontinentu nesesadí.

Jak si stojí šance tria konkurentů? Luke Donald se postupem do finále Volvo World Matchplay Championship v minulém týdnu přiblížil na druhém místě žebříčku o 0,05 bodu za Leem Westwoodem. O něco málo víc než o půl bodu za nimi je Martin Kaymer.

Pokud Němec skončí na věhlasném West Course třetí a horší, rozhodne se mezi dvojicí Angličanů, jestliže se umístí nejhůře na 56. pozici konečného pořadí. Pak bude světovou jedničkou ten lepší a v případě děleného místa vydrží nejvýš Westwood.

„Myslím, že za to, jak hraje si Luke zaslouží být jedničkou,“ řekl po příjezdu do Anglie šestadvacetiletý Kaymer, poražený Donaldem před necelým týdnem v semifinále jamkovky. „Neměl jsem proti němu šanci.“

Kaymer tak trochu vypadal, jako by o to, vrátit se na nejvyšší post, neměl zájem. „Ten tlak je velký. Každý od vás očekává, že budete vítězit. Je těžké lidi uspokojit,“ uvedl, ale pak dodal: „Teď už vím, jak se s tím vypořádat.“ Jinými slovy: být na absolutním vrcholu není zase tak špatné.

Nejde přitom jen o absolutní vrchol. O celkové síle startovního pole svědčí tato fakta: je v něm šest hráčů z první světové sedmičky, sedm z devítky, osm z patnáctky a čtrnáct ze třicítky. Zúčastní se vítěz z minulého týdne Ian Poulter, majitel zeleného saka Charl Schwartzel.

Jihoafričan vyhrál Masters z pozice outsidera a upozornil na to, že soustředit se na několik hvězd by mohlo být zkreslující: „Momentálně je tu spousta vynikajících golfistů, není možné vnímat jen první pětku.“

Schwartzel postoupil na sedmé místo na světě a nad rivalitou kontinentů si zachovává nadhled. „Amerika dominovala dlouho. Já jsem hrál devět let v Evropě a znám její kvalitu, takže mě současná situace nepřekvapuje. Amerika je velká, ale golfový svět se zvětšil.“

Pořadatelé v anglickém Surrey prokázali uměřeně antihvězdné myšlení při nasazování do flightů. Žádná supertrojka se na hřiště nevydá, a přitom mnohé vypadají zajímavě.