Svět golfu se zvětšil, komentoval Jihoafričan Schwartzel rivalitu Evropy a USA

25.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Kontroverzní green 18. jamky ve Wentworthu

Pro golfovou Evropu je Wentworth jedním z posvátných míst. Proto mimo jiné vzbudily loňské úpravy Jihoafričana Ernieho Else takovou bouři. Nadcházející BMW PGA Championship bude navíc dějištěm dalšího dílu dostihů o místo světové jedničky.

 

Zdá se, že starý kontinent se toho tématu nemůže nabažit. Žádný Američan není v sedle, naopak je tu trojice hráčů bodově tak blízko sebe a tak výkonnostně nabušených, že jakmile se některý prožene cílem v roli vítěze, má jistý i světový trůn. Dokud ho jiný hráč starého kontinentu nesesadí.

Jak si stojí šance tria konkurentů? Luke Donald se postupem do finále Volvo World Matchplay Championship v minulém týdnu přiblížil na druhém místě žebříčku o 0,05 bodu za Leem Westwoodem. O něco málo víc než o půl bodu za nimi je Martin Kaymer.

Pokud Němec skončí na věhlasném West Course třetí a horší, rozhodne se mezi dvojicí Angličanů, jestliže se umístí nejhůře na 56. pozici konečného pořadí. Pak bude světovou jedničkou ten lepší a v případě děleného místa vydrží nejvýš Westwood.

„Myslím, že za to, jak hraje si Luke zaslouží být jedničkou,“ řekl po příjezdu do Anglie šestadvacetiletý Kaymer, poražený Donaldem před necelým týdnem v semifinále jamkovky. „Neměl jsem proti němu šanci.“

Kaymer tak trochu vypadal, jako by o to, vrátit se na nejvyšší post, neměl zájem. „Ten tlak je velký. Každý od vás očekává, že budete vítězit. Je těžké lidi uspokojit,“ uvedl, ale pak dodal: „Teď už vím, jak se s tím vypořádat.“ Jinými slovy: být na absolutním vrcholu není zase tak špatné.

Nejde přitom jen o absolutní vrchol. O celkové síle startovního pole svědčí tato fakta: je v něm šest hráčů z první světové sedmičky, sedm z devítky, osm z patnáctky a čtrnáct ze třicítky. Zúčastní se vítěz z minulého týdne Ian Poulter, majitel zeleného saka Charl Schwartzel.

Jihoafričan vyhrál Masters z pozice outsidera a upozornil na to, že soustředit se na několik hvězd by mohlo být zkreslující: „Momentálně je tu spousta vynikajících golfistů, není možné vnímat jen první pětku.“

Schwartzel postoupil na sedmé místo na světě a nad rivalitou kontinentů si zachovává nadhled. „Amerika dominovala dlouho. Já jsem hrál devět let v Evropě a znám její kvalitu, takže mě současná situace nepřekvapuje. Amerika je velká, ale golfový svět se zvětšil.“

Pořadatelé v anglickém Surrey prokázali uměřeně antihvězdné myšlení při nasazování do flightů. Žádná supertrojka se na hřiště nevydá, a přitom mnohé vypadají zajímavě.