Stíny pouštního duelu: McIlroy musel do nemocnice, Donald želí ztrátu otce

07.12.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Luke Donald přišel o otce, ale stal se tatínkem druhé dcery

K netrpělivému vyhlížení finálového turnaje European Tour v Dubaji se přidalo napjaté očekávání, jak je na tom Rory McIlroy se zdravím. Severoir musel v pondělí do dubajské nemocnice na testy kvůli virovému onemocnění, které jej trápí od konce října. Kdyby se nepostavil na start Dubai World Championship, ztratil byl tento podnik veškerý náboj, protože jen McIlroy má šanci, ač malou, sesadit Luka Donalda z pozice nejlepšího hráče.

Výsledky vyšetření dostanu v tomto týdnu,“ uvedl pro agenturu Reuters vyzyvatel, jehož trápí blíže nespecifikovaná břišní infekce. Navzdory zdravotnímu stavu vyhrál McIlroy před týdnem v Hongkongu. „Hladina mých bílých krvinek poklesla, takže jsem si nechal zjistit, jestli zase stoupá,“ dodal.

Sám se prý cítí, jako by lehce ztrácel energii, proto si v arabském dějišti nadcházejícího vrcholu sezony aspoň den odpočinul od golfu. „Po pro-amu si možná udělám volno ještě ve středu, nebo odpálím jen pár míčů,“ doplnil váhavě.

Není to poprvé, co musel být vyšetřen. Po turnaji HSBC Champions v Šanghaji, kde se podělil o čtvrté místo, nebylo McIlroyovi dobře na Maledivách, kam zamířil se svou přítelkyní, tenisovou hvězdou Caroline Wozniackou. Lékaři mu třikrát nitrožilně obohacovali krev.

Naopak ve velké pohodě dorazil do Emirátů Lee Westwood. Dorazil povzbuzen výhrou na exhibičním Nedbank Golf Challenge v Jižní Africe a mile oblažen vzpomínkami na svůj předloňský triumf v Dubaji, jímž výrazně pokročil na cestě k několikatýdennímu pobytu na místě světové jedničky.

V letošním finančním žebříčku evropské série je zkušený Angličan pátý a už ji nevyhraje, nicméně může se pokusit zvítězit v Jumeirah Golf Estate. „Hraju tady rád, cítím se tu příjemně. A mám formu,“ pochvaloval si, „vždyť i loni jsem měl dlouho šanci vyhrát,“ připomněl své dělené třetí místo.

Potřetí se špička European Tour sjíždí do pouště, na kterou se hezky vzpomíná i Martinu Kaymerovi, jenž loni převzal nejen tučný šek od pořadatelských šejků, ale také objemný pohár vítěze celého okruhu.

Němec přiletěl s vlastním jasně vytýčeným cílem – ze třetího místa Race To Dubai se posunout před McIlroye na druhé. „Je to tak. Podle výsledků z minulých týdnů je jasné, že už nemohu vyhrát, ale druhý být mohu a pokusím se o to,“ kýval zvesela hlavou.

McIlroy by musel vyhrát, aby sesadil Donalda, jenž by pak musel skončit maximálně na děleném devátém místě, a to společně s maximálně dvěma hráči. Kaymer k tomu, aby se dostal na druhou pozici, tak výraznou konstelaci umístění nepotřebuje.

Jeho ztráta ve výši zhruba 230 tisíc eur je menší než rozdíl mezi finančními odměnami za první a druhé místo v turnaji. Kaymer by McIlroye předstihl například i v případě, že by obsadili třetí a desátou pozici v konečném pořadí.

„Luke si zaslouží vyhrát,“ pravil německý profesionál, jenž před svým anglickým konkurentem rovněž krátce pobyl na postu světové jedničky. „Nepamatuju si, že by v posledních měsících skončil mimo top 10, takže Rory to bude mít hodně těžké. S oběma to tady bude letos úžasné,“ komentoval výchozí situaci Kaymer.

A co na to všechno říká nejlepší hráč světa, jenž k této pozici a k prvenství ve finačním žebříčku americké PGA Tour může přidat zbývající klenot do „trojkoruny“? „Jestli to všechno klapne, v neděli se dočkám velkého zadostiučinění.“

Donaldovi se nedávno narodila druhá dcera, avšak je to také jen několik týdnů, co přišel o otce. „Na takovou situaci se nedokážete připravit. Bylo to velmi smutné a těžké, ale dceřino narození vneslo do situace i trochu radosti,“ zmínil se o mimogolfových záležitostech.

Složil pak také poklonu svému mladému pronásledovateli. Ale nezačal u nikoho jiného než u Woodse. „Tigerova mentální síla byla to, čím se povýšil, když této hře kraloval. Ale když se bavíme o talentu, myslím že Rory ho má víc.“

Dubai World Championship pro nejlepší šedesátku průběžného pořadí European Tour začne ve čtvrtek za účasti 58 hráčů, pro zranění se odhlásili Justin Rose a Fredrik Jacobson. Ačkoli pozornost se soustředí hlavně na úzkou skupinu favoritů a hvězd, zvítězit může každý.