Stenson, další nejlepší bez majoru

23.09.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Henrik Stenson

Henrik Stenson překonal všechna možná švédská golfová nej. Krom jiného je nejvýše postaveným hráčem této země v historii světového žebříčku. A logicky teď před ním stojí úkol, vyhrát pro Švédsko první major titul. Aby nebyl tím, co o sobě golfisté velmi neradi slýchávají, tedy nejlepším aktuálním hráčem mimo okruh major vítězů.

Při pohledu do čerstvé desítky světového žebříčku je to jasné – stejně jako on mají v důležité kariérní položce na kontě nulu i sedmý Steve Stricker, osmý Matt Kuchar a devátý Brandt Snedeker. Na muže, který byl ještě v zimě 2012 utopený na 230. místě tohoto rankingu, je postup až na současné čtvrté heroickým výkonem.

Tvrdá práce a práce psychologa, takovou kombinaci nabídl Stenson jako pilíře svého současného postavení. Jenže pak přijdou věci sotva vysvětlitelné. „Hra, jakou předvádím od poloviny července, je prostě neuvěřitelná,“ přiznal nový vítěz FedEx Cupu, že udivil sám sebe.

„Každý hráč, bez ohledu jak dobře či špatně hraje, má určité pocity, se kterými musí bojovat, přijdou určité momenty a určité rány, které ho rozladí. A já nejsem výjimkou,“ vyjádřil se ještě Stenson ke své cestě zpět do výšin. Teď si hodlá měsíc odpočinout a v listopadu ho čeká nová výzva, dubajské finále European Tour. „Ano, mám to ve výhledu,“ přitakal, že by se rád stal třetím hráčem světa, který v jednom roce získá nejvyšší ocenění na obou stranách Atlantiku. V nedávné době se to povedlo Luku Donaldovi a Rorymu McIlroyovi.

Stenson je momentálně v čele Race To Dubai před Graemem McDowellem a Justinem Rosem. Do hry se hodlá vrátit 24. října na BMW Masters v Šanghaji. Už teď je ale na starém kontinentu svým způsobem „nej“. Stal se prvním Evropanem, který triumfoval v americkém FedEx Cupu.

Šampioni týdne

Henrik Stenson (37 let, Švédsko, vítěz Ryder Cupu 2006, vítěz Světového poháru 2008 a vítěz Royal Trophy 2006, 2007, 2010, 2011)
– prodloužil tradici předchozích let, že vítěz Tour Championship vyhrává FedEx Cup (před ním Brandt Snedeker 2012, Bill Haas 2011, Jim Furyk 2010);
– po Tigeru Woodsovi, Vijay Singhovi, Camilu Villegasovi a Rorym McIlroyovi pátý hráč se dvěma tituly z turnajů play-off jednoho roku;
– před začátkem play-off byl v průběžném pořadí devátý;
– jakmile se v prvním kole propracoval do vedení v Tour Championship, už tam vydržel;
– největší rozdíl mezi ním a druhým v pořadí činil devět ran, konečný tři rány.

Julien Quesne (33 let, Francie, druhý titul na European Tour)
– vyhrál 70° Open d’Italia Lindt ze série European Tour v Golf Clubu Torino v Itálii výkonem -12 o dvě rány před dvojicí konkurentů.

Johan Carlsson (27 let, Švédsko, jmenovec bývalého světového tenisty)
– vyhrál Kazakhstan Open ze série Challenge Tour na hřišti Nurtau Colg Clubu v Almaty v Kazachstánu výkonem -18 o sedm ran před trojicí konkurentů.

Peter Fowler (54 let, Austrálie, vítěz Světového poháru 1989 – individuálně i v týmech)
– vyhrál French Riviera Masters ze série Senior Tour na hřišti Terre Blanche Hotel Spa Golf Resort v Tourrettes ve Francii výkonem -11 o tři rány před Santiagem Lunou ze Španělska.

Mark Wiebe (56 let, USA, vítěz letošního Senior Open Championship)
– vyhrál Pacific Links Hawai’i Championship ze série Champions Tour na hřišti Kapolei Golf Clubu na Havaji na druhé jamce play-off nad krajanem Coreyem Pavinem.

Koumei Oda (35 let, Japonsko, čtyři starty na mojorech a čtyři nezdařené cuty)
– vyhrál ANA Open ze série Japan Tour na hřišti Sapporo Golf Clubu výkonem -15 před dvojicí konkurentů.

Neil Schietekat (29 let, Jižní Afrika, má první profesionální titul)
– vyhrál Platinum Classic ze série Sunshine Tour na hřišti Mooinooi Golf Club u v North West Province v Jižní Africe výkonem -15 o tři rány před krajanem Jacem Ahlersem.