Starý pes Björn se zase smál

04.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Thomas Björn

Na tenhle závěr nikdo neměl. A European Tour má rázem novou star. Tak překvapivou, jak si jen lze představit. Thomas Björn sice zdaleka není neznámým nováčkem, ani se nevynořil z hloubi špatných výsledků. Přece však na Dána nebylo upřeno tolik pozornosti jako na jiné.

Výkonem ve finálovém kole European Masters si však o pozornost řekl výrazným způsobem. Jeho 62 ran, tedy devět pod par, bylo něčím, nač nešlo odpovědět. Do hry se pozdější vítěz pustil jako jeden z hráčů v těsném závěsu, po sobotě byl na čtvrté pozici.

Po čtvrté jamce, kde chyboval do bogey, byl na denním skóre even par. Pak ale začal sázet do skórkarty svá birdie. Byla čtyři za sebou a pět jich čtyřicetiletý golfista zahrál na šesti jamkách. Na dvanáctce opět ránu přidal a po tomto bogey ještě nikdo netušil, že tady kráčí budoucí majitel turnajového titulu.

Ke svému třetímu letošnímu se Björn dobral v závěru hřiště v Crans-sur Sierre. Série birdie – eagle – par – birdie – birdie vejde do historie této sezony.

S tím už nedokázal nic udělat ani Němec Martin Kaymer, jenž se do čela leaderboardu vyšplhal poměrně záhy na začátku finálového kola. Co předváděl, bylo rovněž impozantní. Dokonce dva eagly (pětipar č. 1 a čtyřpar č. 5), pak dvě birdie na sedmé a osmé jamce. V tu chvíli nebylo většího uchazeče o prvenství.

Jenže Kaymerova pozice od deváté jamky vždy o kousek zeslábla. Hráč nechyboval, ale už se mu nepovedla žádná spektakulární rána či úžasný putt. Sérií deseti parů za sebou postupně Němec klesl a nakonec jej na samostatném druhém místě od Björna dělí plné čtyři údery.

Vítěz převzal šek na 477 tisíc eur, který jej posune v Race To Dubai na takovou pozici, o jaké se mu ještě před dvěma týdny ani nesnilo. Vyhrál totiž srpnový Johnnie Walker Championship v Gleneagles a poskočil na osmou pozici. Teď si ještě polepší.

„Je skvělé získat další vítězství v tak krátké době, do finále v Dubaji půjdu posílen vícero výhrami,“ usmíval se muž, jenž v evropské sérii obsadil loni páté místo. Teď by ho rád vylepšil, dokonce může pomýšlet i na pocty nejvyšší.

„Je čas stanovit si nové cíle. Uvidím, kam až se mohu dostat,“ dodal se směsí optimismu, sebevědomí, ale i střízlivosti Björn. „Poprvé od roku 2006 jsem se dostal přes jeden milion eur, takže do života starého psa přišlo velké oživení,“ rozesmál se hráč, jenž letos dominoval i na únorovém Quatar Masters.

Největší favorité turnaje ve švýcarských horách a ti, kteří dlouho pomýšlejí na ohrožení pozice Luka Donalda (hraje teď v zámoří), skončili v top 10, takže i jejich zisky do finančního žebříčku budou solidní. Rory McIlroy ze Severního Irska se podělil o třeté místo (-15), Angličan Lee Westwood o šesté (-14). O Kaymerovi již šla řeč.