Startovné v Americe smrdí, jinde ne

21.12.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Appereance money

Překvapivě silný ohlas Thailand Golf Championship vzbudil na americké půdě mimo jiné i obecnou diskusi o tom, zda je správné vyplácet hráčům peníze na startovném. Příklad Tigera Woodse, jenž se takto nechává najímat na „práci hvězdy“ zcela běžně, svědčí o tom, že Američan není vůči takovým nabídkám imunní. Nicméně ve Spojených státech tato praxe není ani běžná ani vítaná.

V Bangkoku letos vyhrál Sergio García, v předchozích letech to byli Charl Schwartzel a Lee Westwood, tedy samí špičkoví hráči. Sám letošní vítěz opakoval to, co bylo slyšet od jiných v minulých letech – je unavený, na konci roku by už raději odpočíval. Přesto se taková cesta až na druhý konec světa španělskému golfistovi bohatě vyplatí.

„To je zajímavá otázka, líbí se mi,“ nechal se v anketě serveru golf.com slyšet Gary Van Sickle, dlouholetý publicista Sports Illustrated. „Na European Tour je to běžná praxe už řadu let. Ernie Els krouží po zeměkouli a hraje golf. Protože se mu líbí létání? Ne, protože se mu líbí peníze na startovném. V zásadě se zdá, že to nejsou dobré peníze. Z etického hlediska nejsou férové.

Na PGA Tour existuje dokonce zákaz, aby pořadatelé vypláceli tzv. appearance money, což je termín, který se dá převyprávět i tak, že jsou to částky za to, aby se hráč „objevil“. Nemusí ani nic valného zahrát, jak se to ostatně Woodsovi podařilo na začátku roku v Emirátech, kde neprošel cutem vinou trestné rány.

Editor golf.com Eamon Lynch chápe situaci, že pokud je nějaký hráč spojen se sponzorem, hraje turnajovou sérii svého sponzora. Jako příklad uvádí Woodsovu účast na Buick Tour, když ještě automobilka světovou jedničku podporovala. „Jinak by se tam vůbec neobjevil,“ říká autor. „Teď spoustu hráčů sponzoruje RBC a když je někde titulárním partnerem, na takových akcích ti hráči jsou. To se dá obhájit, ačkoli se to od vyplácení startovného až tolik neliší.“

Joe Passov z Golf Magazine se na problematiku podíval z hlediska diváka, který chce vidět na leaderboardu známá jména a na hřišti co nejsilnější konkurenci. „Špičkoví profesionálové nemohou hrát týden co týden. Ale pořadatelé se musí starat o jistou úroveň startovního pole. Phil Mickelson vynechal Humana Challenge, aby mohl hrát v Abú Dhabi. Myslím si, že americké turnaje by měly dostat šanci nabídnout to, co nabízí konkurence.

Podobně nemají problém s povolením startovného v USA ani další odborníci. „Golf by byl od září do ledna bez těchto peněz mnohem nudnější,“ upozorňuje Alan Shipnuck ze Sports Illustrated na to, že zámoří v tomto období dává šanci druhé hráčské garnituře a fanoušci sledují více dění v cizně, zejména v Asii a na Středním Východě.

Josh Sens z Golf Magazine souhlasí, aby se v těchto částech světa vyplácely vysoké částky za účast, ale nerad by takovou praxi vidět doma: „Pro Tour v této zemi by to nebylo dobré znamení. Zvlášť když vidíme, jak jsou nejlepší hráči bohatí a nejsou ochotni hrát maximální počet turnajů. Toho jsme přece již svědky.“

 

.