Start v Koreji: pitomost, nebo povinnost?

24.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Nevýhodou sportovců je, že na ně média kdykoli mohou vytáhnout jejich minulá slova, pečlivě zaznamenaná a rozšířená. Do takové situace se nyní dostal Dustin Johnson, jenž se stejně jako jeho jmenovec Zach Johnson odhlásil z turnaje Ballantine´s Championship v Jižní Koreji.

O tom, že je situace na poloostrově válečnou rétorikou severokorejského vůdce Kim Čong-una vyhrocená, se ví, na druhé straně život v části spadající pod Soul běží nezměněným rytmem. Oba odhlášení se nicméně zaštítili „možností vzniku nepokojů“.

Pořadatelé zůstali kulantní, vyjádřili nad rozhodnutím hráčů lítost a ujistili všechny, že startovní pole zůstává i tak kvalitní. Jinak se zachovali novináři, kteří poslali éterem Dustinu Johnsonovi jeho vlastní slova: „Je důležité hrát v zahrančí. Evropští hráči cestují víc, hrají v Asii a Spojených státech. My jsme na domácím okruhu spokojení, ale to by nás nemělo ukolébat,“ řekl golfista před pár měsíci, když potvrdil účast v I-čchonu.

Johnson se dokonce tak trochu pasoval za vyslance amerického golfu a US PGA Tour, když pozval všechny své krajany, aby se na jiné světadíly vypravili také. „Je důležité, aby nás několikrát do roka viděli i zaoceánští fanoušci.“ Teď tedy bude hledat jiné příležitosti.

Úterní slavnostní večer, bohatě zásobený sponzorskou whisky, se obešel bez jakéhokoli narušení. Organizátoři ujistili, že o bezpečnost je všemožně postaráno. „Spolupracujeme se všemi důležitými složkami, včetně zastupitelských úřadů,“ stojí v jejich prohlášení.

Nic z toho ovšem nepřesvědčilo například Álvara Quiróse, jenž označil cestu do Koreje za pitomost. „Nebudu tam hrát. Nemyslím si, že by zrovna v téhle situaci bylo vhodné tam odjet. Nechci hazardovat se životem kvůli golfovému turnaji.“

Takový Louis Oosthuizen ovšem svůj start za hazard pravděpodobně nepovažuje, nebo se nechal přesvědčit. „Viděl jsem turnaj v televizi a slyšel o něm moc dobrého od Ernieho Else, takže to bylo snadné rozhodnutí. A měl jsem ho usnadněné i tím, že pro mě poslali letadlo až do Ameriky,“ prozradil se Jihoafričan.

Rakušan Bernd Wiesberger neprozradil, zad se mu takového komfortu dostalo také, nicméně prohlásil, že obhajobu titulu považuje za povinnost. „Úžasné vzpomínky na loňský rok mám v živé paměti,“ nenechal na pochybách, že svého rozhodnutí absolutně nelituje.