Špatná devítka a titul je v prachu

14.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

V čele světového žebříčku zůstane i po Masters Tiger Woods. Ani jednomu ze tří hráčů, kteří jej ohrožovali, se v 78. ročníku slavného turnaje nepodařilo bojovat o titul a získat takové umístění, aby Američana nahradili na prvním místě rankingu. Naopak v popředí konečné výsledkové listiny se objevila spousta nečekaných jmen.

Za nováčky Jordanem Spiethem (20 let) a Jonasem Blixtem (29 let) na děleném druhém místě figuruje samostatně čtvrtý Miguel Ángel Jiménez. Španělovi bylo v lednu padesát a v tomto týdnu absolvuje dvě stovky kilometrů od Augusty poblíž Duluthu debut na seniorské Champions Tour, turnaj Greater Gwinnett Championship.

Ve startovním poli s ním bude i obhájce titulu Bernhard Langer. Šestapadesátiletý Němec se na Masters blýskl děleným osmým místem a úspěch nejstarší generace aktivních golfistů podtrhl Američan Fred Couples, jenž ve čtyřiapadesáti skončil jednadvacátý. Cutem prošli i Fidžan Vijay Singh, Skot Sandy Lyle a Američan Larry Mize. Až na Singha budou teď všichni v Georgii rovněž na startu.

Masters je tím, jak dává doživotní příležitost startu bývalým vítězům, výjimečné. A výjimečná je i bilance Angličana Leeho Westwooda, jenž ve čtyřiceti letech absolvoval slavný major patnáctkrát. Letošní sedmé místo znamená, že při rovné třetině startů skončil v top 10, nadto byl před třemi lety jedenáctý.

Westwood už okusil, jaké to je, být světovou jedničkou. Z těch, kteří k tomu měli blízko v minulém týdnu, odpadl nejdřív Australan Jason Day. Sotva vyléčený ze zranění levého palce jen tak tak prošel cutem. Pak se ale zlepšil a vystoupal až na dělené 21. místo se skóre +2.

Nakonec jen o ránu lepší byl jeho krajan Adam Scott, obhájce titulu a světová dvojka. „S hrou, jakou jsem předváděl, jsem byl spokojen s tím, kde jsem byl po pátku. Ale špatná sobotní devítka mě připravila o šanci. Takové jsou majory – jste devět jamek od výhry, ale stačí špatných devět jamek a jste od ní rázem odříznuti,“ řekl nejvážnější aspirant na Woodsovo výsostné postavení, v němž zraněný Američan dlí nepřetržitě 57 týdnů.

A to se nezmění ani po nadcházející neděli, protože na RBC Heritage nestartuje ani Scott ani Henrik Stenson, poslední ze zmíněné trojice. Švéd se na Masters zařadil vedle Scotta na jednadvacátou pozici. Je to při jeho deváté účasti dosavadní maximum nejlepšího muže loňské sezony, jenž na ostatních majorech už pronikl do top 10 a několikrát i útočil na titul, v dubnu se mu to ale dosud nepodařilo.

Jinou historii s vrcholem jarní sezony má Rory McIlroy, další sledovaná postava. Ještě dlouho se bude připomínat kolaps z roku 2011, kdy sahal po výhře, ale jako by se stal živoucím důkazem Scottova tvrzení, na poslední devítce se propadl na konečné patnácté místo. Teď v neděli poprvé v kariéře pronikl při šesté účasti do top 10. Přesto prohlásil: „Byl to týden zklamání. Připadalo mi, že od týčka po green hraju stejně dobře jako ti, co hráli v popředí.“

Na McIlroyovi lze demonstrovat, co mimo jiné odlišovalo vítězného Bubbu Watsona od ostatních, ať už byli jakéhokoli věku či aspirace. Severoir má na pětiparech bilanci even par, vítězný Američan -8. Rozdíl v leaderboardu mezi nimi je přesně osm ran. „Miluju toto hřiště a vím, že na něm umím zahrát dobře. Musím se naučit využívat na něm šance, které si připravím,“ dodal další hráč, jenž pobyl na místě světové jedničky.

Watson byl před startem Masters dvanáctý, nyní pronikl zpět na čtvrté místo, kde byl už po svém prvním vítězství předloni.

.