St. Jude Classic

08.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Ben Crane

PGA Tour – FedEx St. Jude Classic, TPC Southwind, Memphis, Tennessee, USA
(5. – 8. 6. 2014, časový posun: -7 hodin)

Neděle – finálové kolo
Bylo to ještě trochu drama, ale nečekaný návrat na scénu byl přece jen dokonán. Ben Crane se po výkonu 73 ran (+3) zhoršil na konečných -10, přesto je i tohle vítězné skóre. Golfista, jenž pro potíže se zády zvažoval, že vynechá celou sezonu, ale vydal se cestou postupných změn švihu a dílčímu ulevování namáhané části těla, uhájil pozici o jeden úder před americkým krajanem Troyem Merrittem. Osmatřicetiletý rodák z Portlandu v Oregonu získal pátý turnajový vavřín na PGA Tour a může se těšit i na návrat na majory. Byl tak rozradostněný, že caddiemu vysekl  poklonu a s televizním reportérem si plácli dlaněmi. „Páni, to bude telefonátů. To mě tak baví,“ neskrýval radost, která přebila ohromení nad vlastním úspěchem. Naposledy se mohl takto těšit z úspěchu v říjnu 2011.

Dvě bogey zahrál Crane na jamkách 6 a 9. To, že se ocitl nečekaně na prahu úspěchu, o němž po tři předchozí kola sám hovořil pochybovačně, sehrálo svou roli i v tom, že nedostatečně zažitý herní styl nevedl k valné přesnosti. Přesto se lídr dokázal většinou dopracovat k paru, tak jako na osmi jamkách druhé devítky. Třetí bogey přišlo po drivu doprava a druhé ráně do bunkeru na osmnáctce, tam už si ho ale jeho autor mohl dovolit. „Naštěstí jsem předtím předvedl dost kvalitních ran a vybudoval si pěkný náskok,“ řekl muž, jenž v neděli absolvoval i s předchozí dohrávkou třetího kola rovných třicet jamek.

Další pořadí: 11. Mickelson (-6), 13. Fowler (-5), 24. McDowell, D. Johnson (-3), 53. Z. Johnson (+3), 71. Daly (+11).

Konečné Top 10:

Video – přehled posledního kola:

Dohrávka 3. kola
Ben Crane se s bilancí -13 pohodlně udržel ve vedení, po jednom birdie a jednom bogey dokončil dohrávku osmi po sobě jdoucími pary. Na druhém místě byl se ztrátou tří ran Troy Merritt a také za něj se seřadili další Američané, o úder zpět samostatně třetí Brian Harman a o další pak děleně čtvrtí Matt Every  a Phil Mickelson.

Sobota – 3. kolo přerušeno
Po tři dny stále stejný příběh. Vede Ben Crane a kolo je přerušeno. Lídr má čtyři jamky náskok a v neděli musí dohrát 30 jamek. Třetí kolo začal v sobotu v 16:50, více než 24 hodin po dokončení druhého , v němž dosáhl výsledku 65 úderů. Hned na úvod třetího zapsal birdie díky sedmi metrovému puttu. „Fajn, že to tam spadlo,“ pochvaloval si. Dostal se na bilanci -13 a následnými pěti pary se na ní udržel. V okamžiku, kdy jeho druhá rána na sedmičce skončila v roughu, byla hra pto tmu přerušena. „Čeká nás dlouhá neděle,“ ulevil si Crane. „Ale těším se, protože na začátku týdne bych si nepomyslel, že budu v téhle pozici.“

Cutem neprošli mj.: English, Olesen, Clarke, Henley, Westwood.

Top 10 přerušeného třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo přerušeno
Také druhý den ovládlo nepříznivé počasí. Tentokrát se ze hřiště odcházelo ještě dřív než při zahajovacím programu a také už se na ně nikdo nevrátil. Třetina účastníků se ani nedostala k prvnímu odpalu, což se mimo jiné týká i Phila Mickelsona, a zpoždění je větší než o prvním dnu.

Kdo však stačil obejít všech osmnáct jamek, byl lídr po prvním kole Ben Crane a ve vedení se udržel. Zahrál 65 ran (-5) a na jeho skóre -12 ve chvíli, kdy byla hra přerušena, nikdo zdaleka neměl. Nejbližší konkurenti byli na mínus šesti (Carl Pettersson po sedmnácti a Jason Bohn po šestnácti jamkách) a z těch, kdož dokončili i druhé kolo, na mínus pěti (Davis Love III a Billa Horschell).

„Nečekal jsem to,“ uznal Crane, vracející se po zranění zad a změnách švihu do pohody jen pozvolna. „Kdyby mi někdo před dvěma týdny řekl, že se ocitnu před kamerami, otázal bych se, co jsem to provedl,“ dodal sarkasticky. Divil se už po prvním kole, o den později o to víc, ale hra se mu dařila a na jedničce začal tím, že proměnil putt z osmi metrů a první bogey turnaje zapsal až na poslední jamce, kde drajvoval do bunkeru a z něj poslal míč jen několik desítek metrů před sebe.

Top 10 nedohraného druhého kola:

Vieo – přehled druhého kola:

 

Dohrávka 1. kola
Nejlepší výsledek patřil i po dohrávce Benu Craneovi. Za jeho sedmi ranami pod par se na druhém místě usadil jeho americký krajan Zach Johnson, jenž zahrál 64 (-6). O třetí místo se dělili čtyři konkurenti, ale všechno jen virtuálně, protože druhé kolo začalo souběžně.

Čtvrtek – 1. kolo
Třicet hráčů mělo ještě před startem, když byla hra přerušena pro nebezpečí bouřky. Zdržení bylo tak veliké, že s padající tmou, když už nebylo možné pokračovat, měly závěrečné flighty zapsány výsledky na deseti jamkách.

Nejlepší konečný výsledek 63 ran (-7) měl v tu chvíli na kontě Američan Ben Crane. O dvě rány horší skóre zkompletoval jho krajan Peter Malnati a na průběžné bilanci -5 byl ještě další domácí hráč Billy Horschell, ten ale odešel ze hřiště bez dokončených dvou jamek. Dobře začal i Phil Mickelson, jenž končil na první devítce a v jejím závěru třikrát skóroval (jamky 6, 8 a 9), čímž se dostal na 67 (-3) a zatím mu to stačí na top 10.

V loňské sezoně prošel Crane jako poslední stopětadvacátý do play-off, ale hned po prvním kole The Barclays odstoupil pro problémy se zády. Do Memphisu přijel jako 150. hráč průběžného pořadí FedEx Cupu. To pro něj ale není to nejdůležitější. „To, že hraju, je požehnání,“ vrátil se ke zdravotním problémům, kvůli nimž zvažoval celoroční herní přestávku. Nakonec pomohly zásadní změny švihu. „Teprve teď nalézám svou hru, povzbuzuje mě to,“ dodal a naplánoval si relax u televize. Jako fanouška basketbalu ho zajímá finále NBA mezi San Antoniem a Miami.

Top 10 nedohraného prvního kola:

Video – přehled prvního kola:

 

Před turnajem
Je týden před US Open a těžké kalibry jsou v pohotovosti. Samozřejmě vyjma Tigera Woodse, jenž v minulém týdnu zarmoutil fanoušky prohlášením, že druhý major hrát nebude. To ale není hlavní důvod jeho absence, v Memphisu se fenomenální Američan za celou svou kariéru nikdy neobjevil. Jiní ale ano a jména jako Dustin Johnson, Zach Johnson, Phil Mickelson, Lee Westwood, Ryan Palmer a Paul Casey zvou diváky dostatečně silně. A samozřejmě se musí počítat s obhájcem titulu Harrisem Englishem.

Na hřišti s parem 70, měřícím 6 624 metrů, není mnoho místa. Nepříliš velké greeny, některé dokonce vysloveně malé, spousta doglegů, stoupání a klesání, stromy na obou stranách, voda, občasný vysoký rough. Rozhodnutí občas padne na druhém pětiparu, šestnácté jamce. Následuje ovšem čtyřparová sedmnáctka o délce 490 metrů a hra vrcholí tancem mezi vodními překážkami na osmnáctce. Hraje se o podíly z dotace 5,8 milionu dolarů (necelých 117 milionů korun).

Odkazy: … TPC SouthwindHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz FedEx Cup

.