Spojenectví dvou hašteřivých Irů nevydrželo ani rok, Clarke propustil caddieho

01.02.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Darren Clarke s Claret Jugem

Dalším nosičem holí, který poznal, že nevděk světem vládne, je John Mulrooney. Ne že by ho to nějak rozházelo, vždyť jeho kariéra není spojena se zrovna malým množstvím golfistů, ale tentokrát přece jen možná doufal, že vydrží déle než osm měsíců.

Mulrooneyovým zaměstnavatelem byl v tomto období Darren Clarke a v souvislosti s tímto třiačtyřicetiletým hráčem se každému pravděpodobně vybaví loňský major titul na British Open. Dosáhli ho takto ve dvojici a zatímco pro golfistu měl větší význam samotný titul, caddiemu se určitě hodil podíl na zisku.

I když teď se jako volný muž může při ucházení o nové angažmá ohánět podílem na velkém Clarkeově vítězstvím. Přitom o tyhle peníze klidně mohl přijít. Na pokraji rozchodu se totiž irští krajané ocitli už týden před the Open.

Ale popořádku. Clarke našel Mulrooneyho těsně před loňským Iberdrola Open na Mallorce. Bylo to spojenectví z nouze, protože hráče zrovna opustil tehdejší partner Ricci Roberts. Odletěl do Orlanda, protože si jeho společnost vyžádal Jihoafričan Ernie Els u příležitosti svého uvádění do Světové golfové síně slávy. Mulrooney měl původně kedit Davidu Howellovi, ale ten se zranil.

Nově sestavená dvojice to na Mallorce dotáhla k výhře, Clarke se z titulu na European Tour radoval poprvé po třech letech. Jenže pak následovala série pěti startů bez velkého úspěchu (jeden nezdařený cut a nejvyšší umístění na 46. příčce). Na Scottish Open se podle informací britských médií oba zarputilí Irové těžce nepohodli a to, že pokračovali ve spolupráci, bylo zásluhou dohody z rozumu. Nadešel týden „British“ a nebyl čas na experimenty. Slavná výhra v Sandwichi a následná čtrnáctidenní přestávka, kdy od sebe měli pokoj, situaci uhladila.

Jenže Clarke pak zase neměl bůhvíjaké výsledky a na říjnovém Grand Slam Championship na Bermudách se s Mulrooneyem znovu dostal do pře. V konkurenci zbylých tří major vítězů roku 2011 Clarke totálně pohořel a skončil poslední se ztrátou devíti a více ran.

Sezonu ještě společně dokončili a 20. místo na startu té letošní na Volvo Golf Champions vypadalo nadějně. Jenže pak přišlo Abú Dhabi a Clarke ve druhém kole zahrál 81 ran. Neprošel tím pádem cutem a do třetice už se caddie přece jen odporoučel. Oficiální informace manažerské agentury ISM sice říká, že to byl přátelský rozchod, a nakonec i mohl být, jenže dopadnout to mohlo i hůř. Z tohoto pohledu se zdá, že „sbohem“ přišlo včas.

Clarke má teď ve svém turnajovém programu WGC-Accenture Match v Arizoně od 22. února a kdo mu bude nosit hole, dosud není známo. Předpokládá se, že Mulrooney bez práce dlouho nezůstane. V minulosti mu práci dávali takoví profesionálové jako José María Olazábal, Miguel Ángel Jiménez a Steve Webster. Komentátoři mu radí, aby si našel podobně pohodový typ hráče a nikoli pruďase jako je Clarke, v čemž si jsou prý ostatně podobní.