Sony Open in Hawaii

13.01.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Jimmy Walker

PGA Tour – Sony Open in Hawaii, Waialae CC, Honolulu, Havaj, USA
(9. – 12. ledna 2014, časový posun: -11 hodin)

 

Neděle – finálové kolo
Sezona sotva začala a už má prvního tuplovaného vítěze. Je jím Jimmy Walker, jenž vyhrál hned úvodní turnaj sezony Frys.com Open, což byl jeho premiérový titul na PGA Tour, a to s konečným skóre -17. Novým titulem z Havaje se nejenže vrátil do čela průběžného pořadí FedEx Cupu, ale prodloužil i úspěšnou sérii šesti cutů (šesté místo z CIMB Classic navíc znamená, že ve třech z nich skončil v top 10). Druhého osobního triumfu dosáhl shodou okolností rovněž za skóre -17. „První vítězství v kariéře mi pomohlo. Jsem mnohem uvolněnější, věřím si. Lehko se to řekne, těžko se to dělá, ale i dnes jsem udržel pod kontrolou emoce a cítil jsem se skvěle fyzicky,“ řekl pětatřicetiletý hráč.
O jednu ránu předčil lídra po sobotním kole Chrise Kirka, samostatně třetí je s odstupem dalšího jednoho úderu jejich americký krajan Jerry Kerry. Spolu s hráči hostitelské země na přední pozice pronikli i dva Australané. Lepší z nich je Marc Leishman na páté pozici, zatímco favorizovaný Adam Scott s amatérským caddiem u bagu to dotáhl na solidní osmou příčku, která je v konečném leaderboardu teprve první dělená.
Odhad, že mimořádný výkon by mohl znovu zamíchat pořadím a rozhodnout o vítězi, se ukázal jako správný. Walker předvedl nejlepší výkon závěrečného dne 63 ran (-7), sestavený ze sedmi birdie. Čtyři z nich zapsal mezi 13. a 17. jamkou, byl to tedy finiš, jímž si zajistil nový úspěch. „Zůstal jsem trpělivý a dával jsem si pozor, abych nehrál žádné bogey. To se povedlo poprvé v turnaji.“ Kirk v závěrečném flightu sice rovněž předvedl skvělý závěr (birdie na předposlední i poslední jamce), ale vzhledem k tomu, že předtím tak často neskóroval, ani tím svého přemožitele neohrozil.
Další pořadí:
20. Cink, Stroud (-9),  29. Dufner (-8), 32. Daly, Gay (-7), 68. Brown (-1).

Konečné Top 10:

Video – přehled posledního kola:

 

Sobota – 3. kolo
Třetí kolo, třetí lídr. Američan Chris Kirk zahrál šest birdie a jedno bogey, výsledek 65 ran (-5) ho vysadil na nejvyšší příčku s celkovým skóre -12. O jednu ránu zpět jsou na druhém místě jeho krajané Will Wilcox a Harris English. Kirk se pokusí vyvarovat se pádu svých předchůdců ve vedení. Lídr prvního kola, Korejec Bae Sang-moon, se už propadl na 18. pozici a Brian Stuard, jenž vedl po polovině programu, ztratil pět míst. S průběžným skóre -9 a ztrátou tří ran na Kirka na tom není tak špatně, ale stejné postavení má před nedělí dalších šest účastníků, tak našlapané to momentálně je. A mimořádně nízko zahrát lze, pokud se někomu podaří zejména absolvovat finálové kolo bez bogey. Zatím se to většinou nedaří ani těm nejlepším, v sobotu má jedno bogey v zápisu i Wilcox, autor nejlepšího výkonu dne 64 (-6).
Kirk zakončil kolo těžkým puttem s brejkem do svého posledního birdie, jež mu vyneslo minimální náskok. „Nezaručuje vám nic, když je dvacet jiných tak blízko za vámi,“ komentoval stav leaderboardu. A zvlášť na Englishe, svého kamaráda z Georgie, si chce dát pozor. „V minulém a tomto týdnu jsme spolu mnohokrát večeřeli,“ potvrdil jeden z mužů, jenž prvnímu v pořadí dýchá na záda. „A na Maui jsme hráli první dvě kola spolu. On zahrál sedm pod, tak mu to zítra třeba oplatím,“ smál se English. A oba svorně vědí o nebezpečí jménem Zach Johnson. Vítěz z Maui je mezi silnou skupinou na šesté pozici. Naopak bez šance na titul už je Australan Adam Scott, jenž zahrál 71 (+1) a propadl se na konec třetí desítky průběžného pořadí.
Další pořadí: 13. Dufner (-8), 18. Stroud, Bae, Daly (-7), 27. Kuchar, Howell III, Scott (-6), 48. Gay (-4), 64. Brown (-2).

Top 10 třetího kola:

Video – přehled třetího kola:

 

Pátek – 2. kolo
Vedení převzal Američan Brian Stuard, jenž podruhé za sebou zahrál 65 ran (-5). Výhra v turnaji by jej mohla vynést z devátého na první místo průběžného pořadí FedEx Cupu. O ránu zpět na děleném druhém místě jsou Australan Marc Leishman a Japonec Hideto Tanihara, jenž má za sebou jedinou plnou sezonu na PGA Tour v roce 2005, od té doby absolvoval jen několik majorů a pravidelně dostává pozvánku už jen na turnaj v Honolulu. Lídr prvního kola Korejec Bae Sang-moon zahrál o sedm ran hůř a ustoupil na dělené páté místo, na vedoucí příčku ztrácí tři rány. Překvapením je selhání Jordana Spietha, jenž před týdnem soupeřil o titul, a do dalších kol nepostoupil ani patnáctiletý Číňan Kuan Tchien-lang.
Stuard i Leishman zahráli eagle na pětiparové deváté jamce, druhému to pomohl k nejlepšímu výkonu dne 64 (-6). Ještě ho dokázal vyrovnal Hudson Swafford, momentálně dělený jedenáctý. Lídr hrál v opačném pořadí devítek, takže jeho parádní číslo přišlo na samý závěr, a tak byl se skokem do vedení náramně spokojen. „Na celém okruhu není hřiště, kde bych se cítil lépe,“ řekl krátce poté, co si přihrál na půl metru k jamce a proměnil důležitý putt. „Hrál jsem tady svůj vůbec první turnaj a skončil jsem pětadvacátý. Je postavené ve starém stylu a z nějakého důvodu mi to vyhovuje.“ Loni tady skončil pátý a jeho výsledky mu dávají za pravdu. Nejúspěšnější bývá na užších fairwajích, jaké jsou například v Greenbrieru a Mayakobě, odkud má zatím své kariérní maximum, druhé místo z loňského listopadu, které se mu počítá už do této sezony.  
Další pořadí: 11. Z. Johnson, Dufner (-5), 25. Kuchar (-4), 42. Howell III, Brown (-2), 66. Gay, Daly (-1). 
Cutem neprošli: Baird, Van Pelt, Byrd, Spieth, V. Singh, Sabbatini, Išikawa, Kuan, Clark.

Top 10 druhého kola:

Video – Souhrn druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
V dosavadních třech startech této sezony na sebe Bae Sang-moon nijak zvlášť neupozornil, udělal to až nyní nejlepším zahajovacím výkonem turnaje 63 ran (-7). Šestadvacetiletý Jihokorejec, jenž si zajistil další dvouleté účinkování na PGA Tour loňským vítězstvím na Byron Nelson Championship, zapsal sedm birdie a to stačí na samostatné vedení o jeden úder před Američanem Chrisem Kirkem. Ten měl sice po šesti jamkách na kontě dvě bogey, avšak postupně začal nepříznivý vývoj dne obracet a zakončil ho eaglem na pětiparové osmnácté jamce. Mezi sedmi hráči na děleném pátém místě je také někdejší člen užší světové špičky John Daly.
Bae využil toho, že na Honolulu strávil celý měsíc a hřiště dobře poznal. Čtvrteční výsledek ho však překvapil a zároveň potěšil, protože na zámořském okruhu tak nízko dosud nehrál. Dobře hrál už před týdnem na Waialae, kde skončil jednadvacátý, rozdíl mezi svým počínáním tam a tady spatřuje na greenech. „Nedokázal jsem je přečíst,“ vrátil se o několik dní zpět. „Teď jsem navíc získal kontrolu nad drivy, dokážu je držet nízko nad zemí, což je ve větru klíčové,“ doplnil.
Australan Adam Scott, jenž se turnajem na nějaký čas loučí s profesionální scénou a bude odpočívat, překvapil obsazením svého bagu. Uvolnil známého Novozélanďana Steva Williamse a roli jeho nosiče obsadil Benji Weatherley, o němž v branži sotva kdo slyšel, zato je jakožto rodák z Oahu znám na havajském souostroví a mezi surfaři. „Bez profesionálního caddieho to jde trochu ztuha, ale Benji v minulém týdnu dostal školení od některých caddies a byl připraven. Drží si kariéru bez bogey,“ zasmál se Scott, jenž byl jedním ze sedmi hráčů, kteří odevzdali čistou skórkartu a výkonem 67 (-3) se zařadil na dělené dvanácté místo.
Další pořadí: 12. Scott, Dufner (-3), 25. Kuchar, Z. Johnson (-2), 65. V. Singh, Spieth (E), 118. Kuan, Išikawa (+3).

Top 10 prvního kola:

Video – souhrn prvního kola:

 

Druhý havajský turnaj má to štěstí, že zůstává vítěz z Kapaluy Zach Johnson, stejně jako Adam Scott i Matt Kuchar, a tak budou ve startovním poli tři hráči ze světového top 10. Na rozdíl od rozjezdového turnaje na sousedním ostrově, který skončil až v pondělí, bude startovní pole klasicky široké. Jak natrénovali, přijedou ukázat skoro všichni nováčci, úspěšní v loňském ročníku Web.com Tour. Po kratší odmlce se na sponzorskou pozvánku dostaví Číňan Kuan Tchien-lang, jenž loni ve čtrnácti letech debutoval na Masters. Vedle něj bude hrát matador John Daly a slib, že ani po padesátce nepřejde k seniorům, plní Fidžan Vijay Singh. K pokusu obhájit titul se dostavil Russell Henley, jenž loni stanovil nový rekord hřiště na dvaasedmdesát jamek, a to 256 úderů.

A to už se ve Waialae hraje od roku 1927, i když v dnešním nastavení se hřiště tomu původnímu jen podobá. Na druhé straně součástí PGA Tour je od roku 1965 a zachovalo si po celou dobu charakteristické prvky. Má jednu z nejtěžších zahajovacích jamek na okruhu a svažitý sedmnáctý green už rozhodl o mnohém. Osmnáctka má par 70 a měří 6 441 metrů. Jedinými pětipary jsou devítka a osmnáctka. Obě devítky jsou situovány na opačné strany od klubovny a slunce může vytvořit mezi dopolední a odpolední hrou ještě výraznější rozdíl než jinde. Účastníci si na turnaji rozdělí podíly z dotace 5,6 milionu dolarů (přes 113 milionů korun).

Odkazy: … Waialae Country Club Hřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na Golf.czFedEx Cup

 

.

#ffffff;“>.