Solheim Cup

19.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Evropa vítězí

Solheim Cup – Colorado Golf Club, Parker, Colorado
(16. – 18. srpna 2013, časový posun: -8 hodin)

Neděle – 3. den: USA – Evropa 10:18
Evropa letos psala dějiny Solheim Cupu. Její vítězství o osm bodů je rekordní a zároveň to je další zápis do seznamu poměrně častých výrazných bodových rozdílů. V čem je její letošní vítězství vpravdě historické, že tým starého kontinentu poprvé dobyl americké území. Předešlých čtyř triumfů dosáhl vždy doma (dvakrát Skotsko, jednou Švédsko a Irsko). Navíc vůbec poprvé trofej obhájil. Vítězky snížily vzájemnou bilanci na pět ku osmi.
Rozhodující bod získala symbolicky Caroline Hedwall, první hráčka s absolutní bilancí pěti výher v jednom ročníku. Čtyřiadvacetileté Švédce udělila kapitánka Liselotte Neumann jednu ze čtyř divokých karet. „Den předtím mi někdo řekl, že to zatím nikdo nedokázal, takže jsem to věděla. Přineslo mi to velkou radost,“ řekla krátce po svém závěrečném proměněném puttu z metru a půl.
Zápasy byly na hodinu pro blízkou bouřku přerušeny, ale ani tato možnost dát se na poslední chvíli dohromady Američankám nepomohla. „Rozdíl byl v tom, jak jsme hrály jamky 16, 17 a 18. Není to nedostatkem přípravy, protože jsme na tomto hřišti byly mockrát,“ hájila se kapitánka poražených Meg Mallon. „Celé to spočívalo v tom, kdo promění putty v této fázi hry a to byly Evropanky,“ připojila.

Singly 4,5:7,5
Dlouho předtím, než skončily další zápasy, odešla ze čtrnácté jamky vítězoslavně Charley Hull. Sedmnáctiletá hráčka, jež je profesionálkou teprve pět měsíců, předvedla impozantní debut v soutěži, jeden z nejvýraznějších počinů její historie. Porazila o deset let starší, tedy stále ještě mladou Paulu Creamer 5/4. Američanka, jež získala první z devíti titulů na PGA Tour v devatenácti letech a před třemi roky se stala vítězkou majoru (Women´s US Open) sice na druhé  jamce krátce vedla, ale sérii birdie anglické soupeřky nedokázala čelit. „Abych řekla pravdu, nebyla jsem nervózní,“ překvapila Hull. „Můj náhled na golf je ten, že přece neumřu, když nevyhraju.“
Evropa získala první nedělní bod, v tu chvíli byla 2,5 bodu od obhajoby trofeje a na potřebný počet se dostala velmi záhy. Po pátém ukončeném utkání klasické jamkovky bylo rozhodnuto. Brittany Lang sice ještě vykřesala naději pro domácí tým výhrou 2/1 nad Azaharou Muňoz, ale takřka souběžně půlila bod Anna Nordqvist v srdnatém boji proti Stacy Lewis. Odhodlaná Američanka nejprve zvrátila nepříznivý vývoj a od 14. do 16. jamky vedla, její švédská soupeřka ale na předposlední jamce vyrovnala a tak to zanedlouho skončilo. Pak už to šlo rychle. Carlotta Ciganda zdolala Morgan Pressel 4/2 a Caroline Hedwall dorazila domácí tým na finálové jamce zápasu proti Michelle Wie, v němž předtím prohrávala. Její závěrečné birdie znamenalo definitivní jistotu.
Aktérkou jedné z následujících tří remíz byla Jessica Korda v jednom z nejzajímavějších singlů. Debutující Čechoameričanka si vedla velice dobře, dvakrát nad Giulií Sergas vedla o dvě jamky a dvakrát odpověděla na soupeřčino vyrovnání dalším trhákem. Přestože zahrála pět birdie, Italka na osmnáctce dorovnala jak tento počet, tak i stav celého duelu. To už se ale jen z povinnosti dohrávalo, dost vnitřní síly k výhře v sobě z domácích golfistek našla ještě Lexi Thompson proti Caroline Masson, ale bezstarostně hrající Evropanky přece ještě proti demotivovaným členkám pořadatelského výběru náskok zvýšily, vše uzavřela remíza mezi Cristie Kerr a Karine Icher, jež dvě hodiny věděly, jak se věci mají.

 


Sobota – 2. den: USA – Evropa 5,5:10,5
Obhájkyně zvýšily drtivým úderem v závěru dne náskok na pětibodový a tři a půl bodu jim v nedělním programu bude stačil k zisku trofeje. Zatímco v sobotu dopoledne se Američanky nadechly, protože konečně vyhrály svou první session, v odpoledním programu zažily další hořké zklamání. Jen zřídkakdy ukazoval leaderboard vedení domácích hráček a nakonec z fourballů nevytěžily ani půlbod. „To bylo fantastické odpoledne. Holky do tohod aly srdce a já jsem na ně nesmírně hrdá,“ zážila kapitánka Liselotte Neumann. Naopak domácí Meg Mallon nevycházela z údivu: „Sledovat všechny ty porážky bylo prostě šokující.“ Pak dodala všem odvahy: „Dáme se pro neděli dohromady. Je to strašně těžké, ale ještě je to hratelné.“

Fourbally 0:4
Pouze Angela Stanford s Gerinou Piller polovinu zápasu vedly. Zčistajasna se ale během tří jamek ocitly ve vedení Carlota Ciganda s Azaharou Muňoz a utkání dospělo na osmnáctou jamku za nerozhodného stavu. Závěr byl nervózní, předtím na třech jamkách nedokázala ani jedna z kvartata golfistek jít pod par. Ciganda to však na finálové dokázala a na poslední chvíli strhla vítězství na stranu Evropy. „Necítila jsem se úplně dobře, ale zařekla jsem se, že budu bojovat až do konce. Miluju Evropu, miluju vítězství, miluju porážet Američanky,“ rozvášnila se nejlepší žena Ladies European Tour minulé sezony.
To už měly na kontě porážku i Paula Creamer s Lexi Thompson, které se ocitly na páté jamce krátce vpředu. Jenže vzápětí se role vyměnily, Jodi Ewart-Shadoff a Charley Hull si udržovaly mírný náskok a tato blonďatá jízda skončila na poslední jamce výhrou 2/0. Každá z mladých Angličanek totiž zahrála na jedné ze závěrečných dvou jamek birdie.
Druhou porážku v jednom dni, i když s jinou partnerkou, pak musela strávit Jessica Korda. S Michelle Wie nebyly ve vedení ani jednou, ačkoli prohrávaly maximálně o dvě jamky. Nakonec podlehly páru Caroline Masson, Caroline Hedwall 2/1. Čechoameričanka se sice držela, ale ani jedno z jejích birdie či parů, které se počítaly, neznamenaly zisk jamky, protože ji některá ze soupeřek dorovnala.
Hrálo se pak ještě skoro hodinu, ale ani v posledním duelu Spojené státy neuspěly. Cristie Kerr a Morgan Pressel prohrávaly od třetí jamky a ačkoli na druhé devítce snížily z tříbodového na jednobodový rozdíl, jejich sokyně Beatriz Recari a Karine Icher uhájily výhru stejně jako jejich kolegyně z družstva.

 

Foursomy 2,5:1,5
Zhruba ve dvou třetinách dopoledního programu to vypadalo, že by domácí hráčky mohly minimálně vyrovnat. Pak ale zápas v závěru ztratily Jessica Korda s Morgan Pressel. Vedly ještě po třinácté jamce, avšak podlehly 2/1 páru Anna Nordqvist, Caroline Hedwall. Ty byly spolu úspěšné i v pátek a Hedwall je zatím v soutěži stoprocentní. Je to ale tentokrát i zásluhou Nordqvist, která švédskou krajanku na tříparové sedmnáctce vůbec nenechala hrát. Předvedla totiž hole-in-one. „Byla to dobrá rána, šla rovnou na jamku. Myslely jsem si, že bude dlouhá, ale spadlo to tam. Je to neuvěřitelný pocit,“ zářila autorka.
Pak se konečné prvního bodu dočkala Stacy Lewis, která ve společnosti Pauly Creamer tvrdě bojovala až do konce, na osmnácté jamce společně udolaly Azaharu Muňoz a Karine Icher. „Bylo to jako na houpačce. Cestou na osmnáctku jsem se podívala na hodinky, připadalo mi, že jsme na hřišti celou věčnost,“ komentovala Lewis průběh utkání, v němž po desítce vedly vítězky o čtyři, ale čtyřmi vítěznými jamkami golfistky hostů do patnáctky vyrovnaly.
Celé hřiště obšely rovněž účastnice třetí čtyřhry v této části programu a poprvé v ročníku se půlil bod. Došlo k tomu mezi Američankami Brittany Lincicome a Lizette Salas na jedné a Evropankami Catrionou Matthew a Caroline Masson na straně druhé. Záhy se celku Spojených států podařilo alespoň snížit, protože Michelle Wie a Brittany Lang zdolaly po rovněž velice vyrovnaném průběhu v poměru 2/1 duo Suzann Pettersen, Beatriz Recari.

Pátek – 1. den: USA – Evropa 3:5
Náskok dvou bodů z dopolední části Evropanky udržely i ve druhé polovině zahajovacího dne. Ke dvěma bodům pomohly týmu hostů Švédka Caroline Hedwall a Norka Suzann Pettersen. Naopak bývalá světová jednička Stacy Lewis v amerických barvách dvakrát prohrála. „Jsme velice spokojeni, řekla bych, že celý tým má velkou radost z to vedení,“ řekla kapitánka Liselotte Neumann. „V ranním programu jsme zvládli několik klíčových duelů.“
Zápas poznamenal incident z páté jamky, kde Carlota Ciganda poslala míč do vodní překážky a rozhodčí špatně určili místo, kde má dropovat. Diskuse trvala pětadvacet minut a po hře se zjistila tato chyba. Jelikož nešlo o chybu hráčky, zůstal výsledek v platnosti. „Samozřejmě, že nás to mrzí,“ dala najevo svou nevoli americká kapitánka Meg Mallon. „Stacy Lewis, která hodně dbá na pravidla, to rozčílilo a já se jí nedivím. Ale máme ještě dva dny na to, abychom s výsledkem něco udělaly,“ dodala.

Fourbally 2:2
Jako první skončil duel, který začal jako třetí v pořadí, a výsledkem 4/3 snížily domácí Brittany Lincicome a Brittany Lang vedení soupeřek, v jejichž barvách jim podlehly Anna Nordqvist a Julia Sergas, které po pět jamek vedly.
Pak ale Evropanky rychle rozhodly o tom, že první den bude jejich. Takřka současně skončily dva zápasy. Zvítězila dvojice Suzann Pettersen, Carlota Ciganda, ač si pro svůj bod došla až na osmnáctou jamku, kde ze všech osmi duelů skončil jediný právě ten jejich proti Stacy Lewis a Lexi Thompson. A na sedmnáctce vyhrál 2/1 pár Caroline Hedwall, Caroline Masson, který vedl nad Angelou Stanford a Gerinou Piller od začátku až do konce.
Bylo na Cristie Kerr s Michelle Wie, aby aspoň odpolední část úvodního dějství skončila remízou, když už ne celý den. Tady pro změnu Američanky šly do vedení hned na první jamce a  pro bod si došly přes dvojí vyrovnání protivnic Catriony Matthew a Charley Hull. Trhák získalo domácí duo na třináctce, pak už se konaly jen dílčí remízy až do konečného 2/1.

 

 

Foursomy 1:3
V úvodních foursomech byly úspěšnější hráčky starého kontinentu. Jediný americký bod pomohla získat Jessica Korda ve spolupráci s mnohem zkušenější Morgan Pressel nad podobně věkově rozdílným párem Catriona Matthew, Jodi Ewart-Shadoff. Domácí duo zvítězilo 3/2, Čechoameričanka Korda ani její spoluhráčka však do odpoledních fourballů nominovány nebyly. „Obě jsme hrály solidně. Catriona a Jodi nehrály svůj nejlepší golf a my jsme toho dokázaly využít. Několikrát jsme zachránily par a Jessica proměnila těžký putt na vítězství. Takovou partnerku beru,“ chválila Pressel. Korda zase ocenila: „Několikrát mě dokázala sklidnit, hlavně konverzací. Publikum je fantastické, skvělá první zkušenost.“
Ve zbývajících duelech nestačily Stacy Lewis a Lizette Salas na dvojici Anna Nordqvist, Caroline Hedwall, které zvítězily 4/2. V dlouho vyrovnaném duelu porazily Suzann Pettersen a Beatriz Recari poměrem 2/1 Brittany Lang a Angelu Stanford. Pettersen rozhodla eaglem na šestnácté pětiparové jamce. Když pak celek USA snížil, nebylo to na dlouho. V závěrečné čtyřhře sice Cristie Kerr a Paula Creamer dotahovaly, nakonec se však radovaly jejich soupeřky Azahara Muňoz a Karine Icher díky skóre 2/1.

 

Když předloni Evropa v Killen Castle po třech porážkách vrátila trofej na kontinent, byla z toho velká sláva. Foukal vítr, hra byla přerušena v nejdramatičtějším okamžiku a pak se zrodilo skóre 15:13, a to díky zápasům v singlech, protože po dvou dnech byl stav nerozhodný, každý z týmů měl na kontě po osmi bodech. Cariona Matthew, Anna Nordqvist, Caroline Hedwall a Suzann Pettersen to zažily a v týmu jsou opět. Tentokrát je doplňují Carlotta Ciganda, Caroline Masson, Beatriz Recari, Karine Icher, Azahara Muňoz, které si pozici zajistily v bodovacím systému, a majitelky divokých karet (spolu s Hedwall) Jodi Ewart-Shadoff, Giulia Sergas a Charley Hull. Vybrala je kapitánka Liselotte Neumann, jež bude mít za jednu z asistentek Anniku Sörenstam.

Tuzemského fanouška bude možná víc zajímat domácí tým, protože po předloňském startu Němky Sandry Gal přebírá letos českou stopu ve své velké premiéře Jessica Korda. Kapitánka Meg Mallon bude koučovat i další tři debutantky Lexi Thompson, Lizette Salas a Gerinu Piller. Posledně jmenovaná je držitelkou divoké karty spolu s Michelle Wie. Jinak se to v sestavě hemží osobnostmi: Stacy Lewis, Paula Creamer, Cristie Kerr, Angela Stanford, Brittany Lincicome, Brittany Lang a Morgan Pressel. Jenže fakt, že ze dvou třetin se složení kryje s tím z roku 2011 naznačuje, že jamkovka je složitá věc…

Champions Course z dílny Billa Corea a Bena Crenshawa mělo už při svém vzniku ambice být hřištěm pro majory. Má par 72 a je připraveno přivítat rekordní množství diváků. V pátek se hrají nejprve čtyři foursomy, pak čtyři fourbally, v sobotu je stejný program a dvanáct nedělních dvouher vše uzavře.

Solheim Cup – intro:

Přehled vítězů Solheim Cupu:


Odkazy: … Colorado Golf ClubSatelitní mapa hřištěOficiální web … Solheim Cup 2011 na golf.cz

.