Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

16. Solheim Cup 2019 v Gleneagles, vítězí Evropa 14½ : 13½

15.09.2019 | Ivana Jon Wiesnerová | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A
Vítězný tým Evropy

Solheim Cup 2019 – vítězný tým Evropy

16. Solheim Cup 2019 – Gleneagles, Pertshire, Skotsko
13. – 15.9.2019)

Neděle – 3. den
V 16. Solheim Cupu zvítězila Evropa po neuvěřitelném závěru finálového dne singlů, který zakončila Norka Suzann Pettersen úspěšným puttem na 18. jamce. Je to první vítězství Evropy od roku 2013.
Tým USA  už měl 13½ bodu a k udržení poháru chybělo půl bodu z některého ze tří posledních zápasů. Ale všechny je vyhrála Evropa. Rozhodující bod padl v zápase Evropanky Suzann Pettersen s Američankou Marinou Alex. Američanka minula poslední putt, Pettersen ten  svůj proměnila. Rozhodnuto, Evropa vítězí.

Pět bodů  pro Ameriku přinesly v singlech Nelly Korda, Jessica Korda,  Angel Yin , Lizette Salas a Brittany Altomare. Sestry Korda společně uhrály v turnaji pět bodů pro svůj tým.
Šest bodů  pro Evropu přinesly Carlota Ciganda, Georgia Hall, Celine Boutier, Suzann Pettersen, Bronte Law a Anna Nordqvist.
Půlil se zápas Charley Hull s Megan Khang.

Nejsilnějšími hráčkami turnaje jsou Evropanky Celine Boutier  a Georgia Hall. Spolu vyhrály tři čtyřhry a každá svůj zápas singlů.

Suzann Pettersen se letos vrátila do LPGA  z mateřské dovolené. Hned po vítězství v Solheim Cupu však oznámila odchod z aktivního golfu. „Můžu chtít víc? Neumím si představit lepší závěr své kariéry,“ vysvětlila své rozhodnutí osmatřicetiletá Norka.

Výsledky nedělních singlů

Solheim19_NedeleSinglyF

Scoring      Fotogalerie Tristana Jonese

Česká republika měla na 16. Solheim Cupu svého zástupce. Je jím český mezinárodní rozhodčí Michael Jon, který trvale působí ve strukturách Ladies European Tour. Na snímku dole s Charley Hull.

JonHull

Video – nedělní singly

.

.

Board2kolo

Solheim Cup 2019

Sobota – 2. den, vyrovnáno 8:8
Po pátečním slunečném, a na skotské poměry teplém počasí přivítala dnes hráčky i diváky zatažená obloha, dešťové mraky nad nedalekými kopci, ale hlavně silný vítr. Zatímco déšť navzdory předpovědi dorazil až k závěru odpoledních fourballů, vítr neustal po celý den a místy dosahoval pro golf až hraničních hodnot.

Catriona Matthew pro sobotní ranní sekci sáhla třikrát ke včerejším osvědčeným párům. Novou dvojici poskládala jen v jednom případě, kde zvolila k Anne Van Dam místo Suzann Pettersen další ze seveřanek  – Annu Nordquist. Zpočátku vypadala tato volba dobře a Nordquist se vedle včera výborně hrající Van Dam „chytla“. Do šesté jamky nasázely 3 birdies, což v součtu s jedním klopýtnutím amerických soupeřek, Morgan Pressel a Mariny Alex, znamenalo čtyřbodové vedení. I takové se ovšem dalo ztratit. Zejména v dnešních větrných poryvech. Američanky předvedly dokonalý obrat. Sérií birdies, a ze strany Evropanek naopak často nešťastných bogey, se dostaly dokonce k tříbodovému náskoku, který se už holandsko-švédské dvojici nepodařilo zvrátit a ze 17. greenu odcházely s porážkou 2&1.

Jako druhý vyrazil na hřiště anglicko-francouzský tandem Georgia Hall, Celine Boutier a stejně jako včera připsal Evropě další bod. Tentokrát po výhře 3&2 nad nově sestaveným americkým párem Lizette Salas, Ally McDonald. Na svoji včerejší výhru navázaly i další Evropanky – Charley Hull a Aza Muňoz, které po patnácti jamkách zastavily duo Megan Khang a Danielle Kang  na konečných 4&3.

Úplně jako první se ovšem při foursomech rozloučily soupeřky ze čtvrté hry. Juli Inkster opět spárovala sestry Kordovy a ty Brönte Law s Carlotou Ciganda nepustily ani na čtrnácté odpaliště. Připsaly si další zápis do rekordních golfových statistik výhrou 6&5 a pomohly USA k druhému bodu z dopoledních foursomů. Nutno dodat, že jim k tomu britsko-španělský pár přispěl mimo jiné dvěma neproměněnými velmi krátkými puty. Hned na první jamce minula z jednoznačné birdie pozice Law a pustila Jessicu s Nelly do brzkého vedení a v podstatě identickou chybu vyrobila Ciganda na páté jamce, kdy měla možnost srovnat stav na AS.

Před odpoledním programem tak Evropa stále držela jednobodový náskok 6 ½ : 5 ½. Vítr se neutišil, hru kromě chladu začal znepříjemňovat i sílící déšť a ze všech čtyř odpoledních her se staly souboje, které byly těsné do posledních jamek. První vítězství uhájily Brittany Altomare s Annie Park proti znovu sjednocenému páru Suzann Pettersen, Anne Van Dam a ač mělo ten nejtěsnější možný výsledek 1UP, cenný bod šel týmu USA. Smírně se následně na 18. greenu rozešly Caroline Masson , Jodi Ewart Shadoff  (E) a Lexi Thompson, Marina Alex (USA), když německá hráčka na posledním greenu neproměnila put, který by znamenal vítězství.

I hra mezi Georgiou Hall & Celine Boutier (Evropa) a Ally Mc Donald & Angel Yin (USA), který se zpočátku vyvíjela jednoznačně pro Američanky, jež v jednu chvíli vedly 4UP, nakonec došla až na závěrečný green. Tentokrát obrovský obrat znamenal, na rozdíl od ranních foursomů Van Dam a Anny Nordquist, šťastný konec pro Evropanky. Těm se dařilo navzdory stále se zhoršujícímu počasí skórovat, když i na birdie Američanek na 14. jamce našla Georgia Hall odpověď v podobě skvostného eaglu. Anglicko-francouzská dvojice tak nejenže přinesla pro Evropu jediné vítězství sobotního odpoledne, ale jako jediná ze všech drží na letošním Solheim Cupu bilanci tři utkání – tři výhry.

Stejně jako ráno i v odpoledních fourballech kapitánka Evropy vsadila na tři prověřené dvojice a nový pár spojila pouze jednou. Do flightu, který odcházel odpoledne na hřiště jako poslední, totiž vybrala obě Španělky. Carlota Ciganda s Azou Muňoz se tím v letošním ročníku staly jedinými hráčkami na obou stranách, které odstartovaly v každé z dosavadních sekcí a v součtu se zítřejšími singly odehrají v průběhu Solheim cupu maximální možný počet pěti her. Tento odpolední fourball až na závěrečný green nedošel. Španělky neudržely proti Lizette Salas a Danielle Kang vedení z první poloviny utkání a po proměněném birdie Kang na 17. jamce a výsledku 2&1, získal bod tým USA.

Závěrečná bilance sobotního odpoledne se zastavila 2 ½ : 1 ½ ve prospěch USA a po dvou dnech je proto průběžný stav před závěrečnými singly vyrovnaný 8:8.

.

Sobotní odpolední fourbally                                            Sobotní dopolední foursomy

Scoring      Fotogalerie Tristana Jonese

.

Jessica a Nelly Korda

Jessica a Nelly Korda

Pátek – 1. den – Evropa vede 4½ : 3½
Po včerejším slavnostním zahájení a představení obou týmů nastal dnes „den první“. Páry pro úvodní foursomy byly známy, otazníkem zůstávala jen jména těch, které si ráno vychutnají odpal před naplněnými tribunami kolem prvního odpaliště. Úvodní drive celého letošního ročníku patřil zkušené Morgan Pressel. Za Evropanky oddrajvoval nováček – Brönte Law. První souboj byl po celou osmnáctku velmi vyrovnaný, rozhodovalo se hlavně na greenech. Protože i na těch se oběma párům dařilo střídavě, zůstal první flight jako jediný z ranních na hřišti až do 18. jamky a rozešel se smírně, se ziskem ½ bodu. Druhý i čtvrtý „dopolední“ souboj byl rozhodnutý na 17. greenu a v obou případech se z výhry 2 & 1 radovaly Evropanky. Nejprve Georgia Hall & Celine Boutier a následně i Charley Hull s Azaharou Muňoz.

Jako první však z hřiště odcházel flight, který se do hry vydal až jako třetí v pořadí. Sestrám Kordovým totiž jejich historický debut vyšel skvěle. Společně si vychutnaly výhru již na 14. jamce, po které se vedle jejich příjmení skvěl výsledek 6&4 a korigovaly tak pro Ameriku rozdělení úvodních 4 bodů na přijatelný rozdíl – Evropa 2 ½ : USA 1 ½.

Odpolední program přinesl podívanou v podobě fourballů. Jejich krása spočívá v tom, že umožňují podle vývoje situace jedné z hráček dané dvojice zvolit odvážnější strategii. V případě, že má spoluhráčka jamku spolehlivě a bezpečně rozehranou, otevírá se druhé prostor pro agresivnější přístup. V některých případech už na odpališti, jindy při ranách do greenu. A i díky tomuto faktu byli diváci svědky ještě větší jízdy než dopoledne u sesterského dua Jessica a Nelly. Opět ji předvedly hvězdy & pruhy –  tentokrát Ally McDonald a Angel Yin. Po jedenácti jamkách přihodily do společného banku po třech, resp. čtyřech birdies a vzhledem k tomu, že švédské duo Anna Nordquist, Caroline Hedwall hrálo stabilní pary a své první birdie přidalo až na 12. jamce, což konečný výsledek jen lehce zkorigovalo, odcházely Američanky ze hřiště už po 13. jamce s výhrou 7 & 5! Bod pro USA.

Poprvé se do hry dostal poslední z nováčků – Anne Van Dam. A rovnou v páru se svým idolem z dětství, Suzann Pettersen. Hned poté, co měla díky postavení v nominačním žebříčku svoji účast na Solheim Cup jistou, snila v rozhovorech o tom, že vytvoří dvojici právě s ní. Stalo a obě se kapitánce za její volbu odměnily. Ze hřiště odcházely za stavu 4 & 2 po 16. jamce a Pettersen zároveň připomněla těm, kteří měli pochybnosti o přidělení divoké karty právě jí, že pro jamkovku bude ještě dlouho jednou z důležitých evropských opor.

Nejvyrovnanější byl třetí odpolední duel. Obě strany se dlouho přetahovaly o každou jamku. Na 13. a 14. jamce Evropanky po chybách „vyrobily“ dvě bogey a pustily duo Jessica Korda & Lexi Thompson do dvoubodového trháku, který si hned na následujících třech jamkách vzaly zpět a zvrátily stav znovu ve prospěch Evropy. Jedno birdie uhrála Bronte Law, další dvě vzápětí přidala Carlota Ciganda. Závěrečné birdie ovšem přidala na poslední jamce Thompson a souboj vypůlila. Nejdramatičtější závěr pak mělo poslední utkání dne, ve kterém Azahara Muňoz s domácí hvězdou Charley Hull ještě šest jamek před koncem vedly o čtyři, ale skvěle finišující Nelly Korda & Brittany Altomare dokázaly sérií birdies zápas vypůlit.

Skóre po prvním turnajovém dni se tak zastavilo na stavu 4 ½ :3 ½ pro Starý kontinent. Rozděleno je však teprve 8 bodů z celkových 28 a tak hádanka, komu připadne v neděli vítězný pohár je absolutně otevřená.

Páteční odpolední fourbally                             Páteční dopolední foursomy

S prvním flightem pátečního dopoledne  šel jako rozhodčí Čech Michael Jon.

Scoring      Fotogalerie Tristana Jonese

.

Kapitánky

Kapitánky USA Juli Inkster a Evropy Catriona Matthew

Čtvrtek – den nula
Už jen posledních několik desítek minut zbývá do zahájení největšího sportovního podniku pořádaného ve Skotsku v roce 2019. Pět let poté, co se v Gleneagles utkaly výběry Evropy a Spojených států při Ryder Cupu, se od zítřejšího rána na stejném místě odehraje souboj i mezi nejlepšími hráčkami Starého kontinentu a USA při 16. ročníku Solheim Cupu.
Dějištěm toho nejzajímavějšího, co může golf nabídnout, tedy týmové jamkovky, bude opět PGA Centenary Course v Gleneagles projektovaný legendárním Jackem Nicklausem. Setup hřiště je alternativně nastaven od červených po bílá odpaliště a na hráčky tak budou v průběhu následujících tří dní čekat jak dostřelitelné pětipary či dokonce drajvem dosažitelné čtyřpary, tak i jamky, kde nebudou výjimkou rány dlouhými železy k dosažení greenu v regulaci. Oba týmy však disponují hráčkami, které často vévodí žebříčkům délky drajvů a dá se proto očekávat, že ani počasí předchozích dní, které zalilo hřiště litry a litry deště, nevystaví stopku skvělému golfu.

Dnes v podvečer při slavnostním zahájení kapitánky obou týmů představí první čtyři dvojice, které jako první okusí „arénu“ utvořenou tribunami kolem prvního odpaliště a vyburcují očekávané desetitisíce návštěvníků z celého světa k téměř fotbalové atmosféře. Atmosféře, která se přenese podél fervejí až k rozhodujícím patům na zdejších skvěle připravených greenech.
V pátek třináctého, deset minut po osmé hodině se ve dvanáctiminutových intervalech vydají hráčky ukořistit první evropské či americké body ve čtyřech foursomech. Jestli mezi prvními v poli bude i některá ze sester Kordových, či zda se jim dokonce vyplní jejich přání a Juli Inkster je postaví vedle sebe, bude jasné již dnes večer. Možná to pro ni bude jednodušší rozhodování, než pro některé z nás českých fanoušků, jak rozložit svoji přízeň mezi evropský tým a zároveň Nelly a Jessicu, které hají barvy červenomodrobílých.

Dvojice pro odpolední fourbally budou oznámeny po ukončení dopolední sekce. Stejných osm zápasů proběhne v sobotu (dopolední foursomy, odpolední fourbally) a vše završí dvanáct singlů v průběhu neděle.

Hřiště : PGA Centenary Course
Rok otevření: 1993, Architekt: Jack Nicklaus
Hostitel významných turnajů: European Championship 2018, Ryder Cup 2014, Johnnie Walker Championship 2005 – 2013

Bunkery:                              6.000 m2,
Greeny:                               3,0 mm / 1,2 ha
Apps&run-offs:                     6,0 mm /1,5 ha
Odpaliště:                            5,5 mm / 1,4 ha
Ferveje:                               11,0 mm / 10 ha
První cut:                             25 mm
Druhý cut:                            50 mm
Semirough:                          64 mm / 11 ha (první, druhý cut a semirough)

Jamky
1             4 / 360 m            bílá odpaliště
2             5 / 432 m            žlutá odpaliště
3             4 / 337 m            žlutá odpaliště
4             3 / 171 m            červená odpaliště
5             4 / 353 m            žlutá odpaliště
6             3 / 146 m            žlutá odpaliště
7             4 / 371 m            žlutá odpaliště
8             4 / 358 m            bílá odpaliště, alternativa 253 m z červených odpališť
9             5 / 489 m            žlutá odpaliště, alternativa 461 m z červených odpališť

36 / 3018 m

10           3 / 146 m            bílá odpaliště
11           4 / 298 m            bílá odpaliště
12           4 / 383 m            zelená odpaliště
13           4 / 402 m            žlutá odpaliště
14           4 / 212 m            žlutá odpaliště
15           4 / 369 m            žlutá odpaliště
16           5 / 448 m            žlutá odpaliště
17           3 / 164 m            bílá odpaliště
18           5 / 442 m            bílá odpaliště

36 / 2865 m
Celkem par 72, délka  5883 m

 .

SolheimTitlTeam_TJ

Solheim Cup 2019

Úvod
Už v pátek začne nejvýznamnější ženský týmový turnaj – Solheim Cup. Je utkáním  dvanáctičlenných výběrů hráček Evropy proti USA. Hraje se každé dva roky střídavě s mužským Ryder Cupem.
Střídá se i dějiště utkání. Po předloňském Des Moines v USA se letos Solheim Cup koná na ikonickém skotském hřišti Glenaegles.

Hraje se 28 zápasů na jamky ve stejném formátu jako Ryder Cup. V pátek a sobotu osm foursomů  a osm fourballů, v neděli dvanáct singlů. Za vítězství

Vítězství obhajuje tým USA. Loni zvítězil poměrem 16 ½:11 ½.
V patnáctileté historii zvítězily USA desetkrát, Evropa pětkrát. Na vítězství potřebuje Evropa získat 14,5 bodu. USA na udržení poháru stačí 14 bodů.

V úterý a ve středu se koná Ping Junior Solheim Cup dívek od 12 do 18 let. Před deseti lety hrála v družstvu Evropy Klára Spilková.

Kapitánkou Evropského týmu je Catriona Matthew, asistentkami jsou Laura Davies, Kathryn Imrie a Melissa Reid.
Hráčky: Carlota Ciganda, Anne Van Dam, Caroline Hedwall, Charley Hull, Georgia Hall, Azahara Munoz, Caroline Masson, Anna Nordqvist, Celine Boutier, Jodi Ewart Shadoff, Bronte Law a Suzann Pettersen.

Kapitánkou Amerického týmu je potřetí Juli Inkster, asistentkami jsou Pat Hurst, Wendy Ward a Nancy Lopez.
Hráčky: Lexi Thompson, Nelly Korda, Danielle Kang, Lizette Salas, Jessica Korda, Megan Khang, Brittany Altomare, Angel Yin, Annie Park, Ally McDonald a Morgan Pressell. Ally McDonald na poslední chvíli vystřídala zraněnou Stacy Lewis, která figuruje na všech připravených fotografiích.

Hřiště Gleneagles PGA Centenary Course nakreslil Jack Nicklaus. Pro Solheim Cup má par 72 a délku 5.881 metrů.

Na Solheim Cupu 2019 působí český mezinárodní rozhodčí Michael Jon.

Scoring

Odkazy:  Gleneagles PGA Centenary    Hřiště na satelitní mapě   Stránky turnaje   Předloňské zpravodajství.

                 Tým Evropy                                                                               Tým USA

Tým Evropy Tým USA

Solheim Cup 2019 – preview

.