Simpson hrál v Augustě dvanáctiletý

03.04.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Poprvé je to vždycky krásné. I když v případě Webba Simpsona to nebude úplně poprvé, ale vlastně bude. Jistě, to si žádá vysvětlení. Šestadvacetiletý Američan totiž hřiště Augusta National už jednou obešel. To mu ale bylo dvanáct let…

Je to taková klasika, takhle to funguje všude na světě. Simpson měl to štěstí na tatínka, který měl to štěstí na kamaráda, jenž měl to štěstí, že získal členství v exkluzivním klubu, na jehož hřišti se koná slavné Masters. A přítele se synem si vzal do hry jako hosty.

Desátý muž světového žebříčku se ve čtvrtek vydá na hřiště nikoli poprvé, ale bude to jeho první ostré kolo na prvním majoru sezony. „Jsem šťastný, že tu jsem,“ nepřekvapil golfista, jehož do startovního pole vynesly výsledky z loňské sezony, v níž získal dva turnajové tituly na PGA Tour.

Tehdy před lety už prý vnímal, co jej potkalo, a měl oči otevřené. „Bylo to neuvěřitelné. Pamatuju si poslední jamku. Dal jsem driver a pak trojku dřevo. bylo navrtáno vlevo vpředu, jak to tu bývá v neděli. Trefil jsem tak na metr a půl od praporku a minul jsem.“

Těžko říct, jestli se Simpsonovi bude dávná zkušenost hodit, vždyť nejprve musí projít cutem, aby měl šanci ve finálovém kole hrát. Navíc budou pozice jeho míče určitě jiné a druhou ránu asi nebude hrát dřevem. „Ale začal jsem si s Augustou už jako dítě a vždycky jsem snil, že si tady zahraju Masters,“ dodal.

Své premiéry na zbylých třech majorech si odbyl loni. „První bylo US Open na Congressional. Byl jsem velice nervózní a trvalo mi to několik jamek, než jsem se zklidnil. Jakmile se vám povede zahrát solidní drive a trefit výborné železo, nervozita opadne. Ale jsem si jistý, že na první jamce ji ve čtvrtek určitě budu mít.“

Na British Open a PGA Championship už věděl, co může očekávat. Jak enormní bude zájem diváků, kolik kamer ho bude sledovat, jak výjimečná atmosféra majory opřádá. Proto v kombinaci se vzpomínkou na chlapeckou hru v Augustě předvídá Simpson, že jediné, z čeho bude nervózní, může být jeho vlastní hra. Nic by jej už nemělo rozptýlit.

„Pro mě stále zlepšování spočívá v tom, kolik zkušeností nasbírám,“ potvrdil Američan, připravující se v dějišti nadcházejího turnaje tak trochu stranou pozornosti. Žádné prognózy nikdy nepočítají s nováčkem do okruhu uchazečů o prvenství. Posledním, kdo to dokázal, byl Fuzzy Zoeller v roce 1979.

Simpson také potvrdil, že se myšlenkou na výhru zaobírat nebude. „Budu se snažit udržet v kontaktu s čelem turnaje. Čím víc toho odehraju, tím budu spokojenější,“ naznačil, že první metou je pro něj cut.

Zatím ho baví i trénink. „Říkal jsem caddiemu, že jsem nikdy neslyšel takový hluk už v pondělí ráno. Tohle bude opravdu něco zvláštního,“ dodal Simpson.