Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

ShopRite LPGA Classic

03.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

LPGA Tour – ShopRite LPGA Classic Presented by Acer, Stockton Seaview Hotel and Golf Club, Bay Course, Galloway, New Jersey, USA
(31. května – 2. června, časový posun: -6 hodin)

 

 

Karrie Webb

Neděle – finálové kolo
Opět po více než dvou letech se znovu připomněla jedna z nejzkušenějších hráček na zámořském okruhu Karrie Webb a získala na něm své 39. vítězství, celkově v profesionální kariéře už 54. Osmatřicetiletá Australanka využila kolapsu Feng Šan-šan a nejlepším denním výsledkem 68 ran (-3) se dostala na konečné skóre -4, což stačilo. Číňanka po výkonu 75 (+4) klesla na konečné druhé místo se ztrátou dvou ran. Už jen samostatně třetí Jihokorejka Park Hee-young má po třech kolech mínusové skóre. V těžkých podmínkách závěrečného dějství byly k vidění spíš zápisy začínající sedmičkou než šestkou a vůbec nejhorší 80 (+9) jde na konto bývalé světové jedničky Tseng Ja-ni z Tchaj-wanu.
Potíže Feng začaly hned na začátku, v její skórkartě lze nalézt dvě double bogey na čtyřparových jamkách 2 a 5. Pokaždé sice zanedlouho jedním birdie ztrátu zmírnila, to už ale nevedla a na druhé devítce ještě nabrala do plusu. Webb měla naproti tomu famózní nástup. Po zahřívacím paru a birdie na dvojce zvládla pětipar č. 3 eaglem a pak kontrolovala dění. „Po takovém startu bylo těžké zklidnit adrenalin,“ popsala situaci. Navíc myslela na svou babičku v nemocnici a výhru jí věnovala. „Když jsem zjistila, že jsem ve hře, předsevzala jsem si, že se pokusím zvítězit, protože mi to přikázala, když jsem s ní mluvila,“ dodala ještě.
Přestávku bez titulu trvající šestadvacet měsíců ukončila majitelka sedmi ženských major titulů definitivně díky závěrečnému birdie na osmnáctce. Letos to není její první trofej, Webb se prosadila už na únorovém Volvik RACV Ladies (Australian) Masters, započítávaném i do Ladies European Tour.
Další pořadí: 9. Hedwall, Wie (+2), 13. Creamer, Kerr, Blumenherst (+3), 18. J.Y. Shin, N.Y. Choi, A. Mijazato, M. Jutanugarn (+4), 38. I. Park, Ryu (+6), 58. S. Lewis (+8), 69. Tseng (+10).

Sobota – 2. kolo
Číňanka Feng Šan-šan o sobě delší dobu nedala vědět, ačkoli stále patří do první světové desítky. Výkonem 67 ran (-6) však natolik předčila konkurenci, že ji vynesl do čela průběžného pořadí s průběžným skóre -6. Získala náskok tří úderů před Thajkou Moriyí Jutanugarn a Kang Hae-ji z Jižní Koreje. Česky hovořící německá reprezentantka Sandra Gal se zlepšila, ale ne dost. Výkon 71, tedy even par, znamená pouze, že těsně neprošla cutem, jehož hodnota je +6. Zhoršení o třináct ran na 80 (+9) předvedla vinou sbírky double bogey americká světová dvojka Stacy Lewis, avšak finálové kolo si ještě zahraje.
Série čtyř birdie na jamkách 14 až 17 byla základem úspěchu Feng. Sice pak na osmnáctce zapsala jedno ze svých dvou bogey, ale s přechodem na první devítku neztratila sebejistotu a ještě tam skóre o ránu snížila. V letošním ročníku má na kontě tři umístění v top 10, ale jsou to sedmé, osmé a deváté místo, po vítězství dosud nesahala. „Ráno ještě tolik nefoukalo, proto tak dobrý start,“ pochvalovala si. „Pak se zvedl vítr a bylo těžší umisťovat míč k praporkům.“
Další pořadí: 6. Webb, Wie, Blumenherst (-1), 15. Tseng, Ryu (+1), 19. A. Mijazato (+2), 26. N.Y. Choi (+3), 36. I. Park (+4), 49. J.Y. Shin, S. Lewis (+5).
Cutem neprošly: Gal, Gulbis, Matthew, Pressel, Thompson, Pettersen.

Pátek – 1. kolo
Američanka Amanda Blumenherst a Thajka Moriya Jutanugarn tvoří se shodným výkonem 66 ran (-5) vedoucí dvojici, ovšem jen o ránu za nimi je na samostatném třetím místě obhájkyně titulu Stacy lewis a ta jim bude soupeřkou z nejtěžších. Překvapivý je dílčí úspěch Michelle Wie, která zaujímá čtvrtou pozici s odstupem dvou úderů na vedoucí duo. Němka s českými kořeny Sandra Gal začala špatně, po výsledku 78 (+7) je až na dělené 123. pozici.
Vítězka amerického amatérského šampionátu z roku 2008 Blumenherst zahrála eagle, čtyři birdie a jedno bogey. To je kontrast proti většině jejích předešlých letošních výkonů. Šestkrát v osmi startech neprošla cutem. „Už je to nějaký čas, co jsem zahrála tak solidní kolo,“ přiznala ambiciózní golfistka. O úspěch na LPGA Tour se pokouší čtvrtým rokem (maximem jsou dvě pátá místa), zatímco starší z thajských sester, osmnáctiletá Jutanugarn, absolvuje nováčkovskou sezonu. „Měly jsme štěstí, že jsme hrály dopoledne, protože pak se zvedl vítr,“ přiznala Moriya, jejíž o rok mladší sestra Ariya už na sebe také upozornila skvělými výkony.
Další pořadí: 5. Feng (-2), 12. A. Mijazato (-1), 20. J.Y. Shin (E), 27. Webb (+1), 45. Kerr (+2), 61. Ryu, Tseng, N.Y. Choi, I. Park (+3), 95. Pettersen (+5), 123. Gal (+7).

Stacy Lewis dorazila obhájit loňský titul v roli druhé hráčky světa. Za dvanáct měsíců, které dělí dva ročníky turnaje, obnoveného na čtyřiapadesát jamek v roce 2010 po tříleté přestávce, se toho hodně odehrálo. Pozice vyklidila Tchajwanka Tseng Ya-ni, ale Američanku, jež se mezitím dostala místo ní na vrchol, letos pro změnu sesadila Inbee Park. Jak tato Jihokorejka, tak i Lewis a Tseng budou ve startovním poli. Fanoušci se mohou těšit na vítězky některých předchozích ročníků, Japonku Ai Mijazato či Australanku Cristie Kerr. Němka českého původu Sandra Gal jde do hry také, podruhé v krátké době vynechává Čechoameričanka Jessica Korda.

Hraje se na hřišti s parem 71 o délce 5 628 metrů. Existuje už 99 let od svého založení a nedá hráčkám vydechnout od první rány. Žádná zahřívací jamka na úvod, ale ostrý vstup na členité jedničce. Pětiparová osmnáctka láká ke skórování, ale na závěr je nutná absolutní koncentrace. Kdo si ji udrží, získá cenný podíl z celkové dotace 1,5 milionu dolarů (necelých 30 milionů korun).

Odkazy: … Stockton Seaview Hotel and Golf ClubSatelitní mapa hřiště Stránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.cz