ShopRite LPGA Classic

02.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Stacy Lewis

LPGA Tour – ShopRite LPGA Classic Presented by Acer, Stockton Seaview Hotel and Golf Club, Bay Course, Galloway, New Jersey, USA
(30. 5. – 1. 6. 2014, časový posun: -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Nic při zdi, nýbrž jeden z nejlepších výkonů dne 67 ran (-4) zajistil Stacy Lewis druhý letošní a celkově dvanáctý turnajový titul v kariéře. Američanka potvrdila vedoucí pozici v Race To CME Globe a vrátila se na pozici světové jedničky před Jihokorejku Inbee Park, jež obsadila dělené osmé místo se ztrátou devíti úderů na vítězku. Druhá skončila v Galloway Američanka Christina Kim, jíž se v neděli nedařilo a dominance Lewis se ukázala v tom, že její krajanka za ní zaostala o plných šest ran. Němka českého původu Sandra Gal se zhoršila na 73 (+2) a po nadějně rozehraném prvním kole klesla na konečnou 38. pozici.

„Je to skvělé. Mám dojem, že jsem v loňském roce hrála dobrý a vyrovnaný golf, takže jsem si to zasloužila. Nemyslím, že bych do téhle pozice nějak doklopýtala,“ řekla devětadvacetiletá žena z Toleda v Ohiu. Jedna ze „Soul Sisters“ Park byla první na světě od loňského dubna. „Je to trochu úleva, nemít na hlavě tu korunu,“ pravila s náznakem nevole. „Zároveň to není konec světa,“ doplnila. Zdá se, že s dobytím trůnu to bude mít těžké, protože nová královna se cítí sebejistá. Poprvé mě to vzalo, ale teď už vím, co je s takovou věcí spojeno. S pomocí týmu, který mám teď kolem sebe, se s tím lépe vyrovnám,“ dodala.

Další pořadí: 3. Kang, Nordqvist, Piller, J. Johnson (-9), 8. Muňoz, Feng, Webb, I. Park (-7), 13. Pettersen, N.Y. Choi (-6), 19. Ch. Choi (-5), 23. Creamer, Wie (-4), 38. Tseng, Gal (-2), 48. Ko (-1), 66. Thompson (+4).

Sobota – 2. kolo
Vynikajícím výsledkem 63 ran (-8) se do vedení propracovala Američanka Stacy Lewis, jejíchž -12 ran je o jednu lepší skóre než jaké má její krajanka Christina Kim na druhém místě. Další z domácích hráček Jennifer Johnson oproti zahajovacímu kolu slevila, ale patří jí samostatné třetí místo s odstupem dvou úderů na vedoucí ženu. Zbytek startovního pole je o poznání dál, a to včetně původní Češky Sandry Gal reprezentující Německo. Ta si po 71 ranách pohoršila na pozici mimo  top 10. Čechoameričanka Jessica Korda zažila po titulu z  minulého týdne útlum a s výsledky 71 a 74 o dva údery neprošla cutem.

„Cítila jsem se mnohem lépe než den předtím,“ pochvalovala si Lewis, jež by se druhým letošním vítězstvím mohla vrátit na místo světové jedničky, podle toho, jak zahraje Jihokorejka Inbee Park, která se však drží na dohled v top 10. Vedoucí hráčka byla spokojená s tím, že nebyla nucena proměňovat tolik puttů do paru z větší vzdálenosti. „Pak to máte mnohem jednodušší,“ přitakala. Rozmluvila se ještě o zlozvyku mít při úderu zavřený postoj. „Teď jsou mé nohy hezky otevřené, což je těžké, protože cítím, jako bych měla hrát hook. Musím v tom najít pohodlí,“ vysvětlila.

Další pořadí: 4. Nordqvist (-8), 7. I. Park (-6), 9. N.Y. Choi (-5), 14, Ch. Choi, Gal (-4), 19. Feng, Webb, Wie (-3), 30. Pettersen, Muňoz (-2), 36. Kerr (-1), 55. Creamer, Thompson, Creamer, Ko (1).

Pátek – 1. kolo
Nejlepší start se povedl Jennifer Johnson, jejíž výkon 62 ran (-9) je sestaven z devíti birdie a jednoho bogey. Hráčka, od jejíhož prvního turnajového vítězství mezi profesionálkami před týdnem uplynul rok, vede o jeden úder před Japonkou Haru Nomura a o dva před krajankou Christinou Kim. V top 10 jsou i světová jednička Inbee Park z Jižní Koreje, vedoucí žena bodového žebříčku zámořského okruhu a česká Němka Sandra Gal. Vítězka z minulého týdne Jessica Korda začala na úrovni even par a bude muset zabojovat, aby se udržela v cutu.

Johnson vyrůstala v San Diegu na greenech posetých trávou typu poa annua, která není tak častá, ale ve Stocktonu ji mají. „Dařilo se mi útočit na pin pozice, což je na těchto greenech důležité. Někdy vám může míč nečekaně odskočit,“ připomněla zrádnou vlastnost porostu, jaký lze najít například i v Pebble Beach. Víc se jí hlavou honilo, že má na dosah nejnižší skóre na kolo v kariéře. „Když jsem přišla na sedmnáctku a byla na mínus osmi, zaměřila jsem se na překonání 63 ran. A začala jsem být trochu nervózní. Kladla jsem si za cíl -10, nakonec to bylo jen -9, v těch chvílích nervy pracují. Ale to vždycky, když zahrajete něco, co se vám nikdy předtím nepovedlo,“ dodala Američanka.

Další pořadí: 4. N.Y. Choi, I. Park (-5), 6. Wie, Ch. Choi, Gal, S. Lewis (-4), 15. Ko (-3), 27. Webb, Thompson, Muňoz, Nordqvist (-2), 44. Kerr, Pettersen (-1), 63. Korda (E), 82. Ryu (+1), 95. Creamer (+2), 112. Feng (+3), 134. Stanford (+6).

Loni Australanka Karrie Webb získala titul téměř po dvou letech, letos už má na kontě dva a patří jí průběžné páté místo v Race To CME Globe. Obhajovat loňské prvenství bude proti kompletní špičce. Ve startovním poli je i vítězka z minulého týdne, Čechoameričanka Jessica Korda, kterou to vyneslo na 16. místo světového žebříčku. V něm jde stále o post jedničky, neboť Jihokorejka Inbee Park už má jen minimální náskok. Na druhou Američanku Stacy Lewis 0,22 průměrného bodu a na třetí Novozélanďanku Lydii Ko 0,30. Hraje se tříkolově na hřišti s parem 71 a měřícím 5 628 metrů. Letos slaví stoleté výročí založení. Má dvě různé devítky (37/34) a nedá hráčkám vydechnout od první rány. Žádná zahřívací jamka na úvod, ale ostrý vstup na členité jedničce. Pětiparová osmnáctka láká ke skórování, ale na závěr je nutná absolutní koncentrace. Kdo si ji udrží, získá cenný podíl z celkové dotace 1,5 milionu dolarů (přes 30 milionů korun).

Odkazy: … Stockton Seaview Hotel and Golf ClubHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To CME Globe

.

.