PGA Tour – Shell Houston Open

31.03.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Shell Houston Open, Redstone GC Tournament Course, Humble, Texas, USA
(28. – 31. března 2013, časový posun: -6 hodin)

 

 

D.A. Points

Neděle – finálové kolo
Takové drama se spoustou zvratů není ani zdaleka běžné. V průběžném vedení, většinou děleném, se ocitlo šest různých hráčů. A když už zápletka spěla k rozuzlení, hra byla pro nebezpečné počasí přerušena. Na hřišti bylo v té chvíli ještě dvanáct mužů, z nichž si tři dělali zálusk na titul. Pak se před setměním všichni přece jen vrátili do hry a lídr D.A. Points uhájil svou pozici, když dosáhl bilance -16, kterou měl už před přerušením, a na zbylých čtyřech jamkách ji potvrdil. Když na osmnáctce proměnil putt z pěti metrů, propukl v oslavný řev. „Tohle je pro mě těžký rok,“ ozřejmil svou reakci šestatřicetiletý hráč, jenž v této sezoně z devíti předchozích startů sedmkrát neprošel cutem.
S odstupem jedné rány skončili na děleném druhém místě jeho americký krajan Billy Horschel a Švéd Henrik Stenson. Severoir Rory McIlroy zakončil turnaj průměrným výsledkem 70 ran (-2) a s bilancí -4 obsadil dělené 45. místo.
Points se svého postavení vůbec nelekl a zapsal 66 ran ran (-6), ve finálovém kole vůbec nechyboval. Poslední ze šesti birdie hrál na třinácté jamce a vypořádal se i s přerušením, protože po něm čtyřmi pary uhájil těsný náskok.
Našli se tací, v jejichž podání byl nedělní program totálním atakem. Jako první se do této role obsadil další z domácích mužů Dustin Johnson. Do desáté jamky nahrál šest birdie, pak si situaci zkomplikoval (bogey 12 – birdie 13 – bogey 14), ale vše vyspravil eaglem na pětiparové patnáctce a zapsal nejlepší výkon dne 65 (-7). Jen o ránu horší bylo hned několik profesionálů, ale jen jednomu to vyneslo pozici před Johnsonem a ohrozilo lídry. Stenson, usilující o průnik do první padesátky světového žebříčku, odkud vede cesta na Masters, zahrál 66 (-6) a konečnou bilancí -15 stanovil metu, nad kterou se musel dostat kdokoli, kdo chtěl vyhrát bez play-off. Pointsovi se to podařilo a zčistajasna je stejně jako jeho skandinávský konkurent mužem pro Augustu. „Cestou po osmnáctce jsem řekl svému caddiemu, že o zelené sako hrajeme už pár týdnům“ prozradil Stenson, jakým způsobem se snažil uvolnit.
Naopak přd branami Masters zůstal Charles Howell III, rodák z dějiště blížícího se velkého turnaje. „Toužil jsem hrát tam, stejně jako tři sta milionů jiných golfistů. Hrál jsem letos dobře, ale nedá se nic dělat, budu se dívat v televizi. Abych byl upřímný, je to hrůza, jen se dívat na televizi,“ dodal smutně další profesionál, jemuž se v neděli podařilo zahrát 66 (-6), ale celkově si tím pomohl pouze k dělenomu desátému místu.
Další pořadí: 16. Mickelson, Cabrera (-10), 22. Kirk, Wheatcroft (-8), 38. Stricker, Teater (-5), 45. Henley, McIlroy (-4), 50. Walker (-3).

 

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Našlapané čelo leaderboardu, v němž je patnáct hráčů napěchováno do rozpětí dvou ran, slibuje pekelnou neděli. Ani na dohled tomuto dění ovšem není Rory McIlroy. Severoir zahrál standardních 71 ran a mírně si polepšil, ale jen do první padesátky. Na první místo ztrácí nadále devět úderů. To je na Američany Stewarta Cinka a Billa Haase, kteří se protlačili do společného vedení. Mezi těmi, kteří jsou jim na dohled, ale figurují například i Jihoafričan Louis Oosthuizen a Angličan Lee Westwood. Páteční vedoucí muž Steve Wheatcroft je po výkonu na úrovni paru na děleném třetím místě.
Cink i Haas jej dostihli krátce po sobě. Prvně jmenovaný zahrál v závěru první devítky (jamka 7 a 8) birdie a a snižoval na začátku druhé (11 a 12). Chvíli byl i v samostatném vedení, ale bogey na třináctce jej zase sesadilo. Cink pak ale skóroval ještě dvakrát a zaznamenal výsledek 68 ran (-4). Na osmnáctce zachránil par z bunkeru. „Budu určitě nervózní, rozhodně to nemohu opominout,“ připustil golfista, jenž získal v roce 2009 major titul na British Open, ale od té doby na podobný úspěch čeká, a to už absolvoval 75 turnajů.
Haas, jenž na kontě tak pronikavý úspěch nemá, ale v uplynulých dvou sezonách vyhrál čtyři turnaje, neváhal potvrdit, že ve finále čeká i on hodně vyhrocenou situaci. „Bude nutné hrát hodně dobře. Nasadit tempo a čekat, že ostatní odpadnou,“ odhadl. V sobotu si odbyl bogey hned na trojce a až do pětky byl ránu nad. Pak se mu povedla série tří birdie za sebou a nastoupil na vlnu. Až na druhé bogey na třináctce ho vezla soldině až k výkonu 67 (-5).
Ještě větší palbu spustil Oosthuizen a krok s ním udržel Američan Bud Cauley. Oba jsou autory nejlepšího denního skóre 65 (-7), oba jsou mezi devítkou mužů na dělené sedmé příčce, mimo jiné spolu s Westwoodem.
Další pořadí: 17. D. Johnson (-7), 21. Mickelson (-6), 27. Howell III (-5), 34. Stricker (-4), 48. McIlroy (-2), 65. Henley (E).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo

Kde se vzal tu se vzal, vyloupl se „odnikud“ Steve Wheatcroft. Legraci z jeho jména si smějí dělat jen rodilí mluvčí a navrch jeho známí. Ať se opováží někdo znevážit jeho vedení v turnaji! Přestože jde o hráče, jenž zatím není klasifikován ve FedEx Cupu, nikdy na PGA Tour neudělal žádný solidní výsledek a v pětatřiceti letech má na kontě jediné vítězství na nižší Web.com Tour, když se takto ještě nejmenovala, a to z roku 2011, dva shodné výkony 65 ran mu dávají vedení s průběžným skóre -10. Rory McIlroy za ním zaostává stále o devět úderů, ale do druhé poloviny turnaje prošel.
Wheatcroft víceméně neoslnil. Začal na desátém odpališti a po deseti jamkách byl na průběžném denním skóre -2. To už mu dávalo naději na postup výš. A skutečně – z dělené šesté pozice se stal lídrem. Pomohl si k tomu sérií tři birdie za sebou na jamkách 2, 3 a 4. „Hrál jsem na PGA Tour v roce 2007 a hrál jsem hrozně,“ přiznal se muž, jenž se do hlavního turnaje dostal z pondělní kvalifikace. „Ty pondělky nesnáším,“ dodal. O své formě nemá absolutní potuchy: „Mohu zítra zahrát 61, ale taky 81. Rozhodně o tom nemám v úmyslu moc hloubat.“
McIlroy se co do výsledků zklidnil. Také jeho první jamkou byla desítka a on po pomalejším rozjezdu zapsal dvě birdie. Pak už to na jeho druhé devítce bylo jen bogey – birdie a denní výsledek 70 ran (-1). Byť znamená posun výš, zároveň to není pozice, odkud by rád třiadvacetiletý hráč rád útočil na titul. Ať tady, nebo za celé dva týdny na Masters. „Mám k dispozici pár dalších kol na to, abych získal potřebnou sebejistotu, To je to, co potřebuju,“ našel favorit pozitiva ve svém výkonu.
Další pořadí: 18. K. Bradley, Westwood (-4), 27. Stricker, Howell III (-3), 38. Henley, Oosthuizen (-2), 54. McIlroy, Mickelson (-4).
Cutem neprošli: Snedeker, Mahan, Casey, Išikawa, Thompson.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Rozdíl mezi nejlepším mužem úvodního dějství, jímž je Američan Darren Andrew Points, a světovou dvojkou Rorym McIlroyem činí devět ran. Zatímco lídr, jenž zahrál birdie na pěti úvodních jamkách a dopustil se pouze jediného bogey,vesele kráčel špalírem diváků, ambiciozní Severoir se probudil až ve chvíli, kdy měl po první devítce průběžnou bilanci +3, i s přispěním double bogey na pětiparové osmičce (kombinace bunker – voda). „Na úvodní devítce jsem byl příliš nejistý,“ uznal McIlroy. Ve druhé polovině svého programu nasadil čtyři birdie a dvě bogey, došel se skóre 73 (+1) a zařadil se aktuálně na dělenou 88. pozici. „Býval bych bral, kdybych to dotáhla na even par, takhle to zítra bude těžší,“ dodal.
Výsledek D. A. Pointse 64 ran (-8) je o úder lepší, než jakého dosáhli jeho krajané Cameron Tringale a John Rollins na děleném druhém místě. Vedoucí muž si báječně počínal na jamkovištích a překvapil sdělením, že se vrátil ke svému dávnému putteru, který si kdysi půjčil od své matky. Jen ho nechal lidmi z firmy Ping lehce vyspravit a přidat tochu víc váhy. „Asi jsem byl idiot, že jsem ho nepoužíval celou dobu,“ prohlásil šestatřicetiletý golfista. Má na kontě zatím jedný titul z PGA Tour, získal ho na předloňském AT&T Pebble Beach National Pro-am. A teď se v pro-amu před texaským turnajem ujistil, že s touto holí to může fungovat. „Byl to asi klíč k takovému výsledku,“ přikývl.
Překvapivý vpád do top 10 se podařil Argentinci Ángelu Cabrerovi, jenž se dělí o čtvrtou příčku se ztrátou dvou ran na lídra, a zlepšení naznačil navzdory dvěma ranám do vody Angličan Lee Westwood na dělené deváté, kde už je odstup za prvním čtyři rány. O lepší postavení se připravil Phil Mickelson dvěma bogey v samém závěru kola, jeho partner ve flightu a obhájce titulu Hunter Mahan bude z druhé stovky leaderboardu těžko honit cut.
Další pořadí: 18. Howell III, D. Johnson (-3), 28. Oosthuizen, K. Bradley (-2), 64. Mickelson, Henley (E), 88. McIlroy, Stricker (+1), 106. Mahan, Snedeker (+2).

Top 10 prvního kola:

 

Jestli měl někdy někdo šanci vrátit úder, pak je to Rory McIlroy poté, co mu Tiger Woods opět uzmul pozici světové jedničky. Odhlédněme od toho, že Mladý Severoir mu k tomu dal mizernými letošními výkony příležitost a že by se mu na Masters líp dýchalo, kdyby to zůstalo tak. Je ale jednou jedna, že budou všichni sledovat, zda raketa uplynulého roku potvrdí dílčí vzestup výkonnosti s novými holemi, naznačený v posledním kole Cadillac Championship před téměř třemi týdny. Woods odpočívá, a tak budou McIlroye prohánět Dustin Johnson a Keegan Bradley ve stejném flightu, na dálku pak další domácí hvězdy (třeba obhájce Hunter Mahan) i jihoafrická, australská a evropská elita, sjíždějící se na Masters. Anebo o něj usilující. Průnik do padesátky světového žebříčku je cílem hned několika účastníků.

Poprvé po letech se tady nehraje týden před Masters, neboť pořadatelé následujícího Valero Texas Open si vymínili termín mimo Velikonoce. Na druhé straně texaský turnaj získal podporu firmy Shell na další období až do roku 2017. Loňské průměrné turnajové skóre bylo 71,45 na kolo, tedy nejnižší v historii. Hřiště bylo jedno z nejjednodušších co se týče dosahování greenů v regulaci (71,77 procenta). Na druhé straně je Redstone obávané zejména svým roughem, což je jako příprava na Masters jeho kladem. Délka 6 804 metrů je skoro totožná s tou v Augustě. Čeká se sice teplé, ale větrné počasí, což by z turnaje, dotovaného částkou 6,2 milionu dolarů (něco přes 123 milionů korun), mohlo udělat loterii.

Odkazy: … Redstone GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz

.