European Tour – Seve Trophy

06.10.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Tým kontinentální Evropy

Seve Trophy by Golf+, Saint-Nom-La-Bretèche, Versailles, Francie
(3. – 6. října 2013, bez časového posunu)

Kontinent – Británie/Irsko 15:13
Neděle – Singly 6:4

Po třinácti letech ukončil kontinentální tým nadvládu soupeře. Stejně jako loni v Ryder Cupu to byl Ital Francesco Molinari, kdo získal rozhodující bod. V okamžiku, kdy zdolal Angličana Chrise Wooda, potvrdil výhodu, kterou jeho tým v tu chvíli měl, protože o jeden bod vedl. Jeho sok měl možnost výhrou vyrovnat a udržet trofej ve vlastnictví Britů a Irů, avšak šestnáctá jamka tohoto závěrečného desátého singlu byla poslední, která se v tomto ročníku hrála. Molinari si přihrál z odpaliště na dohled jamky a puttem do birdie potvrdil konečný výsledek 15:13.
„Je to velice emotivní. Byl to těžký den,“ řekl kapitán vítězů José María Olazábal. „Kluci hráli opravdu dobře, všechno směřovalo k poslednímu utkání. Jsem velice šťastný, že jsme Seve Trophy získali.“ Je to teprve podruhé, co slaví pevninský výběr. Po skreči Angličana Simona Khana kvůli zranění zad se jeho duel s Thomasem Björnem nehrál a bod se půlil. V jejich zisku se pak obš strany docela rovnoměrně střídaly. Byli to poražení, kdo se dostával dopředu, pozdější vítězové dotahovali. Když ale Španěl Miguel Ángel Jiménez porazil dezorientovaného a chřipkou sužovaného Angličana Davida Lynna, jenž neuhrál ani birdie, už na čtrnácté jamce, získal naopak výhodu svým barvám a stahovat ztrátu museli Ostrované.
„Za ta léta porážek je to pro nás sladké vítězství,“ radoval se autor rozhodujícího počinu Molinari. Včera když Olazábal četl seznam, nevěděl jsem, že půjdu až jako poslední. Už jsem byl takhle nasazen dvakrát a není to zrovna dobrý pocit, končit s hrou na straně, která je už v té chvíli poražena,“ vysvětlil, jaké pocity měl v sobě. Kapitán ale neměl pochyb. „Je to jedna z nejinspirativnějších postav nejen evropského, ale světového golfu. Když hovoří, všichni zmlknou a poslouchají,“ řekl o italském hráči.

Nedělní singly:

 

Sobota – foursomy
Kontinent – Británie/Irsko 9:9
Odpoledne 1:3
A je vyrovnáno! „Prohráli jsme session a po třech dnech golfu jsme tam, kde jsme byli,“ konstatoval kapitán Evropy José María Olazábal při vědomí, že o vítězi rozhodnou nedělní singly, před nimiž stojí oba výběry opět na stejné startovní čáře jako ve čtvrtek ráno. „Zalamanšský“ útok zahájili Skotové Lawrie a Gallacher. Ti nalezli recept na Belgičana Colsaertse se Španělem Fernandezem-Castaňem a v odvetě za dopolední duel získali po pěti jamkách vedení o tři. Stoupající nervozita se ukázala na čtyřparové pětce, kde zástupci britsko-irské koalice získali bod přes bogey, a zanedlouho to zopakovali dokonce na pětiparové sedmičce. Po jedenácti jamkách už to bylo o čtyři a pokus poražených o zvrat přišel pozdě, na sedmnáctce bylo hotovo.
Na stejné jamce dosáhli výhry Velšan Jamieson se Skotem Warrenem. Stáli proti nim odpočinutí Björn a Ilonen, ale dánsko-finské spojení se nakonec rozpadlo, přestože šlo o velice vyrovnaný zápas, v němž byl většinou stav all square a trval až do čtrnácté jamky, než přišla dvě birdie vítězných Ostrovanů.
Jenže Kontinent měl na hřišti zářící pár Luiten, Bourdy. Ani počtvrté nenašli Nizozemec s Francouzem soupeře, který by jim dokázal uzmout byť jen půlbod, a to proti nim stanul zase jinak složený pár, tentokrát ho tvořili Angličan Wood a Skot Jamieson, kteří byli dopoledne spolu úspěšní. Zápas to byl na ostří nože, vítězové zahráli do čtrnácté jamky dvě birdie, přesto si udržovali náskok, jednou získali jamku parem. V závěru dění gradovalo, na patnácté jamce padla birdie na obou stranách a pak už musel ten, kdo chtěl jamku získat pro sebe, zahrát jedině birdie. Evropanům se to povedlo dvakrát včetně osmnáctky, Ostrovanům jen jednou a prohráli.
Na remízu to v dramatu dne dotáhli Angličané Paul Casey a David Lynn ziskem osmnácté jamky. Nejprve na třináctce poprvé stáhli vedení Španěla Jiméneze a Itala Manassera, pak šli dokonce do vedení, ale vyrovnat dokázal i soupeř. Závěrečné birdie a tím i bod ale patřily hráčům Albionu. „Bylo to stále těsné a patrně to tak bude i dál,“ předpověděl pro neděli Casey.

Dopoledne 2,5:1,5
Dopolední program přinesl samé těsné výsledky, dva zápasy skončily na sedmnácté a dva na osmnácté jamce. Kontinentální Evropa se v nich dostala znovu do vedení o dva body, session skončila její výhrou 2,5:1,5.
Lídři měli nakročeno vyhrát už první zápas, ale Colsaerts s Fernandezem-Castaňem neudrželi vedení o tři, do něhož se dostali po osmi jamkách. Gallacher s Lawriem vzápětí snížili a po šest jamek se skóre nezměnilo, než Skotové zapsali birdie na jamkách 16 a 17. Belgičan se Španělem na finálovce už nedokázali zareagovat a remízou přišli o stoprocentní bilanci.
Co se nepodařilo jim, dokázali vzápětí Nizozemc Luiten s Francouzem Bourdym, kteří nejprve ztratili vedení, vyrovnali, zase si nechali Velšana Donaldsona se Skotem Warrenem utéct, ale sérií tří birdie na jamkách 15 až 17 předvedli dokonalý zvrat a jako pár vévodí celému zápasu.
Dán Olesen a Ital F. Molinari se s anglicko-skotským párem Wood, Jamieson tahali dlouho, nicméně jako jediní byli na straně pevninského celku poraženi. Ostrovy pak ztratily šanci vyrovnat, když Angličané Casey a Fleetwood nechytili začátek a stále jen marně dotahovali vedení španělsko-italského dua Jiménez, Manassero, které na osmnáctém greenu odolalo poslednímu náporu a naopak vrátilo svým barvám vedení o dva body.

Pátek – fourbally
Kontinent – Británie/Irsko 5,5:4,5
Nabídku vyrovnat v posledním utkání dne Angličané Fleetwood s Woodem nevyužili, přestože byli rozjetí, v závěru stáhli náskok Nizozemce Luitena a Francouze Bourdyho ze tří na jednu jamku a na osmnáctce měli šanci na birdie. Oba páry to ale dotáhly jen do paru, a tak výhra zůstala na straně mužů, kteří zůstávají v zápase s plným bodovým ziskem. Rozhodli zároveň o tom, že Kontinent jde do druhé části mače ve vedení, i když místo dvoubodového už je jen poloviční. „Mám naprosto jasno, co mám udělat do foursomů, naneštěstí musím nechat dva hráče odpočívat,“ podotkl k vývoji utkání spokojeně kapitán Velké Británie a Irska Sam Torrance.
Spojený ostrovní tým se pustil do stíhání zostra. Angličané Casey a Khan si brzy vytvořili náskok na finsko-dánské duo Ilonen, Olesen. Ten sice dotahoval, seč mohl, ale zejména Caseho tempo bylo drtivé a byl to právě tento autor čtyř birdie, kdo na šestnácté jamce parem pečetil výhru. Stejný počet jamek stačil nově spárovaným Donaldsonovi (Wales) a Warrenovi (Skotsko), jejichž výhra nad zkušeností nabitými Dánem Björnem a Španělem Jiménezem byla zcela jasná.
Nejrychleji se ale s protivníky vypořádali zástupci pevninského celku Colsaerts a Fernandez-Castaňo. Belgičan předvedl čtyři birdie, Španěl tři a skotská dvojice Lawrie, Gallacher, ve čtvrtek úspěšná, našla své mistry. Utkání skončilo už na třináctce.
To byl na dálku signál pro odvážně složenou sestavu Angličana Lynna a Skota Jamiesona. Zhruba ve stejné době, kdy jejich kolegové tak brzy končili, držel Lynn zuby nehty Italy F. Molinariho a Manassera na distanc. Přesto Jihoevropané přišli ještě na sedmnácté odpaliště jako vedoucí pár. Následný obrat, nejsilnější okamžik dosavadního průběhu zápasu, obstaral dvěma birdie Jamieson a bylo vyrovnáno. Pak přece jen vrátili Kontinentu vedení Fleetwood s Woodem. „Je to jen zlomek zklamání,“ prohlásil kapitán José María Olazábal. „V tom italském zápase jsme jim nechali body. Ale celkově není 2:3 tak špatné skóre,“ dodal k tomu, jak dopadl pátek.

Páteční fourbally:

Čtvrtek – fourbally
Kontinent – Británie/Irsko 3,5:1,5
Velmi rychle otočil tým Kontinentální Evropy nepříznivý vývoj skóre a v zahajovacím dnu se ujal vedení o dva body při jedné remíze. První výhru získala pro Ostrovní celek skotská dvojice Lawrie, Gallacher v úvodním duelu nad zkušenou dánsko-španělskou sestavou Björn, Jiménez, a to rychlými údery na jamkách 15 a 16, kde vše skončilo. Jenže to bylo také naposledy, kdy celek zpoza La Manche plně bodoval. Italský pár F. Molinari, Manassero dokázal na poslední jamce díky birdie prvně jmenovaného vyrovnat stav zápasu proti Angličanům Caseymu a Khanovi, kde se skóre několikrát změnilo, a vzal jim aspoň půl bodu. Zbylé tři duely skončily výhrami družstva, jež se ujalo vedení. „Jsem rád, jak se chytili mladíci, pro ně je to velká zkušenost. Celý tým je velice šťastný,“ komentoval stav kapitán Olazábal.
Už na patnácté jamce, nejdříve ze všech, rozhodli o své výhře Belgičan Colsaerts se Španělem Fernandezem-Castaňem. Oba mají na kontě po čtyřech birdie, což byl atak, jemuž Skotové Warren s Jamiesonem nedokázali čelit. Se ctí odešli hlavně proto, že skórovali na třech jamkách, kde soupeři zrovna zapsali pouze par.
Nizozemce Luitena jmenovitě vyzdvihl Olazábal, když prohlásil: „Byl mimořádný.“ Hráč  jasně dominoval duelu, v němž měl za spoluhráče Francouze Bourdyho. „Dobrý zápas, měli jsme tři birdie po šesti jamkách, ale vedli jsme jen o jednu,“ komentoval dění Luiten. Jemu se dokázal na začátku druhé devítky vzepřít Velšan Donaldson, ale v anglickém partnerovi Lynnovi nenašel podporu, a tak body zůstaly „na pevnině“, stejně jako v duelu, jenž skončil jako druhý v zahajovacím dnu na finálovém greenu.
Skandinávské duo Ilonen, Olesen si rozdělilo úlohy, zprvu se dařilo Finovi, pak se rozehrál Dán. „Je to úplně jiný tlak, když hrajete pro tým. Dařilo se, ale najednou jsem začali hrát špatné rány,“ oddychl si Olesen. Od čtrnáctky už sice pozdější vítězové neskórovali a na šestnáctce snížili Angličané Fleetwood a Wood na nejtěsnější rozdíl, ale jím také všechno skončilo, protože na závěrečných dvou jamkách už nikdo z kvarteta nedokázal jít pod par.
Kapitán prohrávajícího výběru Torrance zůstal klidný: „My jsme taky hráli dobře, ale neudělali jsme tolik birdie jako oni. Naše chvíle přijdou zítra.“

Výsledky – čtvrteční fourbally:

Před turnajem:
Zápas mezi společným týmem Velké Británie a Irska na jedné straně a Kontinentální Evropou na druhé se letos potřetí uskuteční na hřišti vzdáleném jen dvacet kilometrů západně od Paříže. Stojí od roku 1959 a předminulým ročníkem prošlo úpravami, jež jsou po dvou letech stále platné. Je to par 71 o délce 6 385 metrů se spoustou stromů a dalšího porostu. hráčům dělají tradičně problémy zdejší greeny s mnoha „skrytými“ brejky.

Kapitáni Sam Torrance a José María Olazábal mají k dispozici desítku hráčů a všechny vyšlou do hry jak ve čtvrtek, tak v pátek, kdy se konají fourbally. Sobota je vyhrazena čtyřhrám ve formátou foursome, dopoledne i odpoledne se hrají čtyři. Dřívější formát greensome byl poprvé vypuštěn. Tradičními nedělními singly vše vyvrcholí, stejně jako suché a teplé počasí, jež má panovat po celou dobu.

Kontinent vyhrál jen úvodní ročník 2000, poté se šestkrát radovali golfisté z Ostrovů. Loni skončil zápas nevídaným dramatem, čtyři závěrečné duely ve dvouhrách se za nerozhodného průběžného stavu rozhodovaly na poslední jamce a teprve v nich se zrodilo konečné skóre 15,5:12.5.

Velká Británie a Irsko
Podle světového žebříčku: Jamie Donaldson (Wal.), David Lynn (Angl.), Stephen Gallacher (Skot.), Chris Wood (Angl.), Paul Lawrie (Skot.).
Podle Race To Dubai: Marc Warren, Scott Jamieson (oba Skot.), Paul Casey, Tommy Fleetwood, Simon Khan (všichni Angl.).
Kapitán: Sam Torrance (Skot.).

Kontinentální Evropa
Podle světového žebříčku: Matteo Manassero (It.), Miguel Ángel Jiménez (Šp.), Thomas Bjørn (Dán.), Francesco Molinari (It.), Nicolas Colsaerts (Belg.).
Podle Race To Dubai: Joost Luiten (Niz.), Mikko Ilonen (Fin.), Thorbjørn Olesen (Dán.), Grégory Bourdy (Fr.), Gonzalo Fernández-Castaño (Šp.).
Kapitán: José María Olazábal (Šp.).

Odkazy: … Saint-Nom-La-Bretèchesatelitní mapa hřištěStránky turnajeMinulé zpravodajství na golf.cz