Seve Trophy protkaná jemnými provokacemi

13.09.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Seve Ballesteros

Jean Van de Velde byl u toho, když tým Kontinentální Evropy naposledy vyhrál Vivendi Trophy. Bylo to pod vedením Seva Ballesterose. Teď se trofej jmenuje po zesnulém bývalém kapitánovi a jeho svěřenec z roku 2000 se v nadcházejících čtyřech dnech se svým výběrem pokusí vyrvat ji z dlouholetého držení soupeřů z Velké Britáínie a Irska.

Podruhé za sebou dostává šanci pořádat prestižní utkání francouzský resort Golf de Saint-Nom-la-Bretèche u Paříže a Van de Velde tedy bude mít výhodu domácího prostředí. V pondělí také povolal svého francouzského krajana Raphaëla Jacquelina jako náhradníka za zraněného Alvara Quiróse. Nic však nenasvědčuje tomu, že by pevninský tým byl favoritem.

A do této role se těžko vpasovává ostrovní obhájce titulu. Kapitán Paul McGinley ho sice před dvěma lety na stejném místě dovedl k pátému vítězství za sebou, ale musí se obejít bez dvou velkých hvězd, které jsou momentálně ve velké formě. Angličan Luke Donald hraje v zámoří o FedEx Cup a Severoir Rory McIlroy účast v Seve Trophy odřekl.

„Minule jsem si to mimořádně vychutnával, takže jsem byl potěšen, když mi tuto roli svěřili znovu,“ pronesl čtyřiačtyřicetiletý Irčan. Trojnásobný vítěz Ryder Cupu má z týmových soutěží velké zkušenosti a loni byl asistentem kapitána u vítězného rydercupového družstva Evropy.

Sebevědomí McGinleymu rozhodně nechybí. „Už se těším, jak si to s Jeanem rozdáme. Je vynikající, že je tu Francouz na francouzském hřišti,“ dodal lehce provokativně. Sám občas dokáže předčit ty, jež nyní povede, nebo proti nimž svoje hráče povede. Dokázal to i v minulém týdnu šestým místem na KLM Open.

O rok starší Van de Velde už takové ambice ani výkonnost nemá a na European Tour hraje pouze příležitostně. Nicméně i on má zkušensot z Ryder Cupu a hlavně má na kontě rekordních dvanáct startů ve Světovém poháru dvojic, kde si coby reprezentant své země jamkových dvouher a čtyřher užil dosytosti.

„Být kapitánem je pro mě zcela nová zkušenost a jsem poctěn, že jsem tu možnost dostal na hřiště, které tak dobře znám a kde budeme mít takovou podporu publika,“ prohlásil golfista, doma nesmírně populární. Tím, že Francie získala pořadatelství Ryder Cupu pro rok 2018, nesmírně tam stoupla i popularita této hry.

Ostatně, Saint-Nom-la-Bretèche je od Golfe de France ve Versailles, kde Evropa za sedm let přivítá Spojené státy v prestižním klání, vzdálen pouze několik kilometrů.

Vivendi Seve Trophy není provázena takovou řevnivostí jako trasatlantické mače, ovšem při vší korektnosti a vzájemné zdvořilosti na obou stranách si ani Van de Velde neodpustil lehké rýpnutí, když připomněl: „Cítím nesmírnou hrdost na to, že jsem byl pod Sevovým vedením členem týmu, který zvítězil v Sunningdale.“

Ono totiž místo v anglickém hrabství Berkshire, kde kontinentální výběr vyhrál první ročník a kde zároveň vyhrál naposledy, je mimo jiné místem, kam se už před lety přestěhoval McGinley…

Ballesteros se jako kapitán napoprvé osvědčil, ale pak jeho výběry třikrát prohrály a nezdary zažili také jeho následovníci José María Olazábal a Thomas Björn. Naopak Colin Montgomerie, jehož legendární Španěl před jedenácti lety porazili, pak dovedl britsko-irskou alianci ke třem vítězstvím a totéž ještě mezi ním a McGinleyem dokázal Nick Faldo.

Dějiště Seve Trophy se nutně nestěhuje tak, aby se soupeřící celky střídaly v roli hostitele. Hrálo se v Anglii, Irsku a Španělsku, pak zase v Anglii a Irsku a teď tedy podruhé ve Francii, což je zároveň domov hlavního sponzora, multimediálního a telekomuniakčního koncernu.

Po čtyři dny se členové výběrů z obou protilehlých břehů lamanšského průplavu utkávají v herních formátech fourball, greensome, foursome a single.