Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Seve Trophy bez zahanbených hvězd

02.10.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Seve Ballesteros

Druhé výročí smrti Severiana Ballesterose přimělo nejednoho golfistu i fanouška alespoň zavzpomínat, když ne rovnou truchlit. Byl začátek května a do data konání zápasu o trofej nesoucí slavné jméno zbývalo pět měsíců. Vypadalo to na fiasko.

„Byla by to hanba, kdybychom o tento zápas přišli,“ nechal se slyšet José María Olazábal. Španěl zažil ještě jako aktivní hráč svého velkého krajana v akci. Mezitím se stal dvojnásobným vítězem Masters ba čerstvě i úspěšným kapitánem rydercupového týmu. Ten se ale měl rozdělit na dvě části a – jak to v uplynulé dekádě bylo v lichých letech – předvést špičkové umění ve vzájemných rytířských soubojích.

Snad v tom spočívá problém Seve Trophy, že nejde o nijak vyhrocené klání jako je Ryder Cup, v němž se hraje o transatlantického vládce. Dokonce i souběžně hraný Prezidentský pohár má větší náboj, protože americký tým zůstává kompaktní, místo Evropy zaujímá Výběr zbytku světa. Co ale s duelem mezi Kontinentální Evropou a spojeným celkem Velké Británie a Irska?

Ještě v květnu to vypadalo, že po odchodu francouzskémo mediálního koncernu Vivendi z pozice titulárního sponzora ztratilo o pořadatelství zájem hřiště Saint-Nom-la-Bretèche u Versailles. Nezdá se to, ale najít jiné dějiště bylo tak svízelné, že European Tour vsadila na přesvědčovací taktiku, aby Seve Trophy vydržela tam, kde se konaly uplynulé dva ročníky.

Stejně jako Ryder Cup, má i President´s Cup dobrý základ v tom, že oba týmy se střídají v pořadatelství, jsou tu tedy vždy domácí a hosté. Seve Trophy držel za svého života sám Ballesteros. Jemu vyšli vstříc doma, v Anglii i v Irsku, tedy země, kudy zápas putoval od prvního do pátého ročníku.

Po smrti legendy se role promotérů ujali jeho bratři a jejich vztahy s European Tour rychle ochladly. Naštěstí zapůsobil Olazábal, jenž se ujal role kapitána Kontinentu a celou sezonu burcoval hráče, aby jemu i jeho soupeři Samu Torranceovi pomohli. Sluchu mu nedopřáli zdaleka všichni, a tak se letošní ročník bude muset obejít bez Roryho McIlroye, Leeho Westwooda, Iana Poultera, Justina Rosea i Luka Donalda.

Nominace vešly ve známost deset dní před utkáním, což je další slabina – žádný bodovací systém, z něhož by pramenila prestiž být v sestavě. Jen přesvědčování (někdy marné), aby si hvězdy přijely navzdory nabitému individuálnímu kalendáři zahrát. A taky je v tom politika. „Turnaj máme v oficiálním kalendáři, ale jak jsme rozhodli už loni, musí ho hrát minimálně 13 našich členů,“ řekl jasně výkonný ředitel Keith Waters. Připomeňme, že týmy jsou desetičlenné.

Když složení britsko-irského týmu viděl jeden z jeho členů Paul Lawrie, naprosto strnul: „Kde jsou velká jména?“ vypálil hned. „Jak to, že tento turnaj nepodpořili účastí? Není to zavrženíhodné?“

Přidal se k němu i Paul McGinley, jenž povede Evropu v Ryder Cupu za rok k obhajobě a k pokusu zvítězit potřetí za sebou. I když nebyl tak ostrý, hovořil o zklamání. Neuvidí své předpokládané opory ve čtyřhře, neuvidí, jak se chovají při jamkovce. A neuvidí ani žádného svého krajana, dokonce ani žádného ulsterského krajana. Ostrovní celek tvoří Angličané, Skoti a Velšan.

Ani soupeř nenasadí to nejlepší, co by mohl. Chybí Henrik Stenson, Sergio García, Martin Kaymer, Jonas Blixt. Druhý jmenovaný dokonce nemůže hrát, ani kdyby chtěl, a důvod jeho absence je považován za skandál. Zatímco většina omluvených se schovala za únavu a nutnost odpočinku před finálovou částí Race To Dubai, Garcíův management oznámil, že hráč se musí věnovat sponzorským aktivitám.

Na obou stranách bude jistě dost dobrých hráčů, aby samotná hra neztratila na lesku. Otazníky nad Seve Trophy navzdory tomu, že při památce velkého Ballesterose jede dál, visí nad trofejí společně s vykřičníky.

Nominace pro Seve Trophy 2013:

Velká Británie a Irsko
Podle světového žebříčku: Jamie Donaldson (Wal.), David Lynn (Angl.), Stephen Gallacher (Skot.), Chris Wood (Angl.), Paul Lawrie (Skot.).
Podle Race To Dubai: Marc Warren, Scott Jamieson (oba Skot.), Paul Casey, Tommy Fleetwood, Simon Khan (všichni Angl.).
Kapitán: Sam Torrance (Skot.).

Kontinentální Evropa
Podle světového žebříčku: Matteo Manassero (It.), Miguel Ángel Jiménez (Šp.), Thomas Bjørn (Dán.), Francesco Molinari (It.), Nicolas Colsaerts (Belg.).
Podle Race To Dubai: Joost Luiten (Niz.), Mikko Ilonen (Fin.), Thorbjørn Olesen (Dán.), Grégory Bourdy (Fr.), Gonzalo Fernández-Castaño (Šp.).
Kapitán: José María Olazábal (Šp.).