Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Senzace ve Wentworthu! Simon Khan vypálil rybník světovým hvězdám

24.05.2010 | Redakce | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

KhanSimonISFPrestižní golfový turnaj BMW PGA Championship v anglickém Wentworthu, kterému se přezdívá vlajková loď European Tour, skončil velkou senzací. Titul na obtížném Západním hřišti (letos přestavěném slavným Erniem Elsem) totiž získal až 471.hráč světového žebříčku Simon Khan, který do finálového kola vstupoval se ztrátou sedmi ran na první místo.

Sedmatřicetiletý Angličan ale zahrál ve finále nejlepší kolo dne 66 ran (minus 5) a jeho šťastný šestimetrový pat na birdie na atraktivní poslední jamce – kdy míček obkroužil jamku a spadl dovnitř – mu nakonec nečekaně přinesl životní úspěch o jedinou ránu.

Všechny hvězdy ze špičky pořadí včetně Luka Donalda, Chrise Wooda, Roberta Karlssona, Padraiga Harringtona či obhájce titulu Paula Caseyho totiž v závěru chybovaly a Khan se tak udržel v čele, i když dokončil své kolo více než hodinu před závěrečnou dvojicí. Na jeho celkové skóre minus 6 nakonec nikdo nedosáhl a Khan tak mohl dát úžasný dárek své manželce Leslie, která v neděli slavila narozeniny.

„O něčem takovém jsem vždycky snil,“ prohlásil dojatý Khan po turnaji. „Když mi vloni hrozila ztráta karty, byl to snad nejhorší pocit, jaký jsem kdy zažil. Teď tady stojím a nemůžu tomu uvěřit…Když jsem se dozvěděl, že na tomhle turnaji budu hrát, řekl jsem si, že se z toho prostě budu snažit vytěžit co nejvíc, ale něco takového jsem ještě ani po včerejšku vůbec nečekal…“

Khan čekal dlouhé desítky minut v klubovně a ani netušil, že by mohl být vítězem – a dokonce bez play-off. Jenže ostatní čím dál víc chybovali a nakonec zůstal ve hře jen jeho krajan Luke Donald, současná světová osmnáctka. Donald měl ještě po 16 jamkách také skóre minus 6, a protože poslední dvě jamky ve Wentworthu jsou pětiparové, očekávalo se, že zaútočí na titul.

Jenže Donald na 17. jamce nezvládl drajv, dostal se do nepříjemné pozice v lese a výsledné double-bogey zmařilo jeho naděje. Na osmnáctce pak potřeboval eagle, aby Khana dotáhnul. Drajv se mu ale znovu nepovedl a tak musel na osmnáctý green útočit přes vodní překážku až třetí ranou. Předvedl báječnou ránu, která dopadla snad jen 30 centimetrů od jamky, ale zázrak se nekonal. 

Khan za své vítězství na velmi silně obsazeném turnaji, kterého se zúčastnilo 7 hráčů z první světové třináctky, vyinkasoval pohádkový šek na 750 tisíc Eur (dosud za celou sezónu získal jen 38 tisíc Eur!), navíc má jistotu účasti na evropské túře na dalších 5 let a minimálně třikrát si zahraje britské Open.

Pro rodáka z Chingfordu je vítězství teprve druhým v kariéře a prvním za posledních 6 let – mezi svými dvěma výhrami odehrál 194 turnajů. Letos se mu v sezóně vůbec nedařilo, jen třikrát prošel cutem a ani jednou se neumístil v první dvacítce. Vloni se udržel na túře jen díky kvalifikační škole a na tento turnaj se pochopitelně ani přímo nekvalifikoval. Je vůbec prvním hráčem historie, který vyhrál PGA Championship na sponzorské pozvání.

O druhé místo se nakonec podělili Donald a nedávný vítěz z Turína Fredrik Andersson Hed (Švédsko), z velkých hvězd si dělené šesté místo odváží Padraig Harrington a dělené desáté hráč číslo 3 světového žebříku Lee Westwood, který ve finálovém kole dokázal stejně jako Khan zahrát minus 5 (66 ran).

Cutem neprošly takové hvězdy jako Ian Poulter (současná evropská jednička), Martin Kaymer či Alvaro Quiros. Na obtížném hřišti přitom stačilo na projití nakonec jen skóre 3 rány nad par. To bylo natolik překvapivé, že to připravilo půdu pro jeden z nejneuvěřitelnějších příběhů celé historie tohoto turnaje.

Evropská jednička z roku 2008 Robert Karlsson totiž zahrál v pátek na poslední jamce double-bogey a zklamaně nasedl na první letadlo a vyrazil na víkend k rodině do Monte Carla. Pouhých 500 metrů od domova (na délku pětiparu, jak sám prohlásil) ho ale zastihla textová zpráva, že se skóre plus 3 cutem přece jen prošel a že se musí vrátit.

Karlsson ani nestihl říct „ahoj“ své manželce a musel okamžitě zpátky na letiště. Dorazil do Paříže, kde strávil noc na letišti, spal jen asi dvě hodiny a nakonec si za 11 tisíc dolarů musel objednat soukromý tryskáč, aby stihl třetí kolo. Do Wenworthu dorazil v sobotu ráno v 6:45 a o dvě hodiny později už vyrážel na hřiště.

Na něm předvedl výkon, který vešel do historie – 9 birdie, 9 parů a famózní rekord hřiště 62 ran, který ho z poslední postupové pozice vynesl až na dělené druhé místo a do závěrečné dvojice pro finálové kolo. „Raději nesahejte na můj patr, mohli byste se o něj spálit, jak je dnes rozžhavený,“ vtipkoval s novináři poté, co zahrál jen 23 patů za kolo, ale v neděli mu dobrá nálada bohužel nevydržela.

Stejně jako lídr po třech kolech Chris Wood totiž finálové kolo výrazně pokazil a musí se spokojit s děleným 13.místem. I to mu ale pochopitelně bohatě zaplatí jeho „výlet“ soukromým tryskáčem…

Konečné pořadí turnaje BMW PGA Championship:
   1.      Simon Khan  (Anglie) -6 (72,69,71,66)
T2.       Luke Donald (Anglie) a Fredrik Andersson Hed (Švédsko) -5
  4.       Stephen Gallacher (Skotsko) -4
  5.       Danny Willet (Anglie) -3
T6.      Padraig Harrington (Irsko), James Kingston (Jižní Afrika), Paul Lawrie (Skotsko) a
             Chris Wood (Anglie) -2
T10.    Ross Fischer, Justin Rose a Lee Westwood (všichni Anglie) -1
T13.    Robert Karlsson, Peter Hanson (oba Švédsko), Thongchai Jaidee (Thajsko)
             a Nos Seung-yul (Korea) par

 

JanouchPetr75Petr Janouch