Rekordní čekání na titul: 16 let

18.03.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Australan John Senden vyhrál v neděli Valspar Championship a po necelých osmi letech získal svůj druhý titul na PGA Tour. Poprvé se radoval z vítězství už v roce 2006 na John Deere Classic. Pár hodin před ním se po podobně dlouhé době znovu dočkal Alejandro Caňizares na Trophée Hassan II v evropské sérii. Rekordmany ale zdaleka nejsou, na druhý titul se čekalo i dvojnásobně déle.

Nejtrpělivějším profesionálem na PGA Tour byl rodák z Las Vegas Robert Gamez. Čekal 15 let a 6 měsíců, od března 1990 do září 2005. Na European Tour se takto uvedl jiný Američan, ovšem z Texasu. Tom Kite měl mezeru mezi tituly 16 let a 36 dní, od září 1980 do října 1996.

U Kitea šlo navíc o obdobím mezi prvním a zároveň posledním vítězstvím, víc výher v Evropě nenasbíral, ačkoli v USA jich má 19. Je to dáno četností startů na starém kontinentu.

Pokud jde o mezeru mezi prvním a posledním titulem, rekordem je 28 let a 11 měsíců Raymonda Floyda. Takto dlouhou výkonnost si vítěz čtyř majorů udržoval od roku 1963 do roku 1992. Evropský rekordman Sam Torrance je proti tomu pozadu. Současný skotský sportovní komentátor vyhrál poprvé v květnu 1976 a naposledy v červnu 1998. Přesně to dělá 22 let a 44 dní.

Jednatřicetiletý Caňizares toho může vyhrát ještě mnoho. Nakonec i Senden, i když ten získal svůj druhý titul až ve 42 letech. Na PGA Tour se pět hráčů dočkalo trofeje po padesátce. Nejstarším je rekordní vítěz 82 akcí na PGA Tour Sam Snead, který vyhrál Greater Greensboro Open v roce 1965, kdy mu bylo 52 let a 10 měsíců. Více jak padesát let bylo také Artu Wallovi, Jimu Barnesovi, Johnu Barnumovi (všichni 51), Fredu Funkovi a Craigu Stadlerovi (oba 50).

Na European Tour takový hráč není, ačkoli Miguel Ángel Jiménez by mohl být první. V lednu oslavil kulatiny a je ve formě. Ostatně to on drží rekord série, při jeho docela nedávné výhře v Hongkongu mu bylo 49 let a 337 dní.

Populární Španěl už má titulů dvacet, z nich pak třináct dobyl po čtyřicítce. Nejvíce turnajových vavřínů po těchto narozeninách má v zámoří bývalá světová jednička Vijay Singh z Fidži, a to 22. Ze současných pravidelných účastníků PGA Tour má nejvíce vítězství po čtyřicítce Steve Stricker, který vyhrál devětkrát.

.