Sedm krušných dní a pětileté čekání ukončil Toms vydřenou výhrou

23.05.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Hořké vzpomínky jsou zasunuty hluboko do paměti Davida Tomse a jeho blízkých. Americký golfista, jenž vlastním přičiněním přišel před týdnem o titul na The Players, udržel formu a tentokrát i pevné nervy. Stal se vítězem turnaje Crowne Plaza Invitational a mohl prohlásit: „Nebyl jsem si jistý, jestli takový den ještě přijde.“

Ano, na další titul z PGA Tour čekal čytřiačtyřicetiletý Američan pět let. A jestli mu něco připomínalo, že si čekání prodloužil o sedm dní, byl to fakt, že jeho nejvážnějším konkurentem byl opět golfista korejské národnosti.

Charlie Wi je už dávno usídlen ve Spojených státech a poameričtil si i jméno, ale Toms věděl své. Kdyby musel znovu do play-off, kdo ví, jak by to dopadlo.

Tentokrát se ale něčeho takového vyvaroval. Zahrál 15 ran pod par a druhého v pořadí za sebou nechal o jeden úder.

Bylo to samozřejmě zase napínavé. Po hrůzostrašném třetím kole, kdy Tomsovo skóre vyletělo zčistajasna z předchozích 62 až na 74, se v neděli dostavil na hřiště uklidněný. Zahrál birdie na sedmičce, eagle na jedenáctce a birdie na čtrnáctce. Dostal se do vedení o tři rány. Pak se ale všechno ještě zamotalo.

„Charlie hrál opravdu skvěle. Když potřeboval dát putt, dal ho,“ vrátil se vítěz k dění na hřišti. Wi na šestnáctce připsal birdie a Toms na sedmnáctce přece jen bogey. S rozdílem jedné rány přišli na poslední jamku. Oba parovali, vítězství připadlo někdejšímu členovi „předwoodsovské“ generace amerických golfistů, později zastíněných Tigerovým nástupem.

„Klestil jsem si cestu za tímhle vítězstvím dost těžce,“ uznal Toms, „ale když se to nakonec povede, napadne vás, že se to prostě muselo stát.“

Obtížná navrtání jamek pro finálové kolo ještě ztěžoval vítr, který se zvedl záhy poté, co se nejlepší hráči vydali na hřiště Colonial Country Clubu v texaském Fort Worthu. „David mě udolal železy,“ uznal Wi, jenž na začátku kola držel vedení z předchozího dne, ale pak chyboval.

Zatímco Jihokorejec skončil počtvrté druhý na turnaji zámořské PGA Tour, prémie 1,116 milionu dolarů z dotace 6,2 milionu patří Tomsovi. Jeho letošní výdělek se přiblížil třímilionové hranici, která byla v minulých letech jeho stropem za celých 12 měsíců. Američan se posunul na čtvrté místo FedEx Cupu.

V tomto bodování vede i nadále Bubba Watson, jenž měl turnajovou přestávku. Alex Čejka měl šanci skončit letos poprvé v první desítce, ale opět – už poněkolikáté – nedal dohromady čtyři vyrovnaná kola. Vinou finálových 73 ran (+3) klesla na konečné skóre -3 a na dělené 31. místo.