Sedm bolavých míst Tigera Woodse

03.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Zpráva o tom, že Tiger Woods nebude vinou zranění hrát letošní Masters, znamenala pro světový golf černý den. Čtyřnásobný vítěz slavného turnaje, jenž se poprvé zúčastnil v roce 1995 jako amatér, si bude muset na jubilejní dvacátý start počkat. Pondělní operace na klinice v Park City v Utahu byla údajně úspěšná, avšak rekonvalescence zabrání světové jedničce vrátit se na hřiště v tak krátké době.

Woods podstoupil takzvanou mikrodiskektomii, odstranění poškozeného nervového zakončení z meziobratlové ploténky páteře. Podle oficiální zprávy z jeho webu trápila hráče záda v hrudní části sedm měsíců, tedy zhruba od loňského play-off PGA Tour. Už v prvním dílu série The Barclays na něm byly potíže znát, přesto skončil druhý. Ve zbývajících třech finálových turnajích ve hře tituly nebyl. Po šestitýdenní herní přestávce absolvoval pouze šest turnajů (dva loni, čtyři letos) a několik exhibic.

Léčení operovaného místa po diskektomii obvykle netrvá dlouho. Čipovat a patovat bude moci Woods zhruba do tří týdnů a jeho cílem je vrátit se do hry “někdy v létě”. Což znamená, že na US Open by od 12. do 15. června již mohl být připraven.

Záda jsou sedmým místem Woodsova těla, jež si vyžádala lékařský zásah. V minulosti přemáhal různé zdravotní potíže v úsilí získávat další sportovní pocty. Už po předloňských potížích s levou achillovkou však zopakoval, že dá přednost zdraví. Tehdy vyvrcholila série jeho různých potíží, jež zasahovaly hráčovo tělo postupně od roku 2007. Proto nyní nebude spěchat, ačkoli jej lékaři ujistili, že zákrok nezanechá žádné následky a jeho kariéra může pokračovat.

Rozhodnutí jít na operaci hned a neriskovat prohloubení potíží startem v Augustě National koresponduje i s předsevzetím osmatřicetiletého sportovce, že bude startovat jen na turnajích, kde bude mít šanci na výhru. Se zdravotním hendikepem by se pravděpodobně nemohl postavit světové špičce, jíž sice vévodí, ale konkurence v ní je čím dál silnější.

“Momentálně je to těžké, ale do budoucna jsem optimistou,” napsal Woods na svůj web. Vyjádřil lítost vůči klubu Augusta National, vůči divákům a všem, kteří mají s Masters co do činění. Není jasné, zda se v dějišti fyzicky objeví, jak to udělal několikrát, když byl dříve zraněný, ale jeho přítomnost si vyžádal například fakt, že byl hostitelem turnaje. Být o prvním dubnovém týdnu na hřišti u Atlanty je významný moment, ale otázka je, jak by se tam cítil muž, jenž tady má jednu z nejlepším bilancí (třináctkrát v top 10, jen třikrát mimo top 25), a přitom nemoci zasáhnout do hry.

Datum prvního majoru v roce bylo přitom až dosud vždy pro jeho sportovní dráhu dominantní. Připravil se na něj i po kolosální aféře s nevěrou, po níž se dlouhé týdny skrýval, mimo jiné patrně i na klinice pro sexuálně závislé. Dokázal být na jaře připraven do hry i v letech, kdy ho soužila jiná zranění. Buď to vyšlo tak, že se s termínem Masters minula, nebo byly lékařské zákroky načasovány tak, aby se Tiger mohl dostavit.

S čím vším měl v minulosti zdravotní potíže, ukazuje grafika serveru golf.com. Dozvíme se z ní, že první drobnější bolístka přišla už v roce 1994, pak ale tělo osm let sloužilo, než se poprvé ozvalo levé koleno, jež je nejproblematičtější částí Woodsova těla. Po pěti letech se připomnělo znovu a pak ještě několikrát. Mezitím měl nejlepší hráč své generace problémy i s levou holení a levým kotníkem, pravou achillovkou, levým loktem a krkem.

Vrcholem Woodsova zápasu s organismem bylo US Open v roce 2008, kdy musel absolvovat pondělní devatenáctijamkové play-off s Rokkem Mediatem, než ho porazil, a dva dny poté už ležel na operačním sále s těžce poškozeným levým kolenem, jež ho naposledy pozlobilo právě při Masters v roce 2011.

Teď je Woods pokronější, to ale neznamená méně ambiciózní. “Jsou tady dva rekordy dvou vynikajících osobností a hráčů a já doufám, že je jednou překonám. Sam a Jack šli za svými milníky dlouhou kariéru. Mým plánem je vydržet ještě mnoho let.” V zorném poli má pochopitelně 18 vítězných majorů Jacka Nicklause (Woods 14) a 82 turnajových titulů Sama Sneada na PGA Tour (Woods 79).

Počet přečtení: 1 292
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

22.8.LoretaGolf.cz Open Tour
24.8.DenmarkMade in Denmark
27.8.DarovanskýGolf.cz Open Tour
7.9.Karlovy VaGolf.cz Tour
7.9.Crans MontOmega European Masters
9.9.PoděbradyGolf.cz Open Tour
TOPlist