Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Scottish Open

14.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

European Tour – Aberdeen Asset Management Scottish Open, Castle Stuart Golf Links, Inverness, Skotsko
(11. – 14. července 2013, časový posun: -1 hodina)

 


Phil Mickelson

Neděle – finálové kolo
Vítězný Phil Mickelson měl na svém putteru výhru už v regulérním čtvrtém kole, ale na osmnácté jamce nejprve z foregreenu přehrál jamku a pak neproměnil skórovací šanci ze vzdálenosti o něco delší než metr. Po závěrečném bogey klesl na průběžnou bilanci -17 a Branden Grace, jenž v tu chvíli několik minut čekal v klubovně, se mohl jít připravovat na play-off.  Stačila jedna dodatečná jamka a levoruký americký mistr krátké hry si přihrál na pětiparové osmnáctce na birdie tak skvěle, že jeho jihoafrický soupeř neměl šanci. „Už sem jezdím nějaký čas, měl jsem několik šancí na výhru a tu dnešní jsem si málem nechal proplout mezi prsty,“ pokýval hlavou jeden z favoritů nadcházejícího British Open.
Jak to Mickelson provedl, bylo vpravdě šampionské. „Byl jsem na sebe nazlobený, jak jsem ztratil koncentraci, tak jsem se o to víc soustředil, abych to zvládl na čtyř,“ řekl. Přímočaře to ale nebylo. Po solidních drivech oba protivníci nebyli přesní druhou ranou, kterou celý den notně ztěžoval vítr. S jeho přispěním i zásluhou těžkého navrtání činila účastníkům „finálovka“ větší potíže než v předchozích dnech. Grace ránu z vyšší trávy zvládl solidně, ale co ukázal Mickelson z místa, které bylo spíš jakousi vydřeninou s minimem porostu, všichni přihlížející ocenili. Jak polaskal míč wedgí, ten obkroužil praporek a zastavil se na několik málo decimetrů od jamky. Jelikož poražený finalista dlouhý putt do birdie neproměnil, stačilo vítězi jisté doklepnutí.
Dramatickému vyústění předcházelo kolo, v němž se zdaleka nehrála tak nízká skóre. jako v minulých třech. Američan Peter Uihlein začal den řadou šesti bogey, k vidění byly všehovšudy tři eagly a sám Mickelson zapsal na čtyřparové jedničce double bogey. Pak se ale rozehrál a po svém posledním birdie na čtrnáctce už vedl. Do té doby největší aspirant na titul JB Hansen z Dánska patřičně zkazil závěr (tři bogey na posledních čtyřech jamkách) a krok s Mickelsonem neudržel ani sobotní lídr Henrik Stenson. Švéda rozhodila chyba na třináctce, na další jamky šel viditelně vykolejený a zapsal pak ještě další dvě bogey. Grace svůj finiš (čtyři birdie na druhé devítce) nedokázal přenést do rozehrávky a skončil druhý. Vítězný Američan sice zkazil osmnáctku, ale byl ze všech nejméně nervózní a nejvíce jistý. A potěšil domácího hráče Scotta Stallingse, jenž v Castle Stuart nestartoval, protože mu posunutím do jiné kategorie uvolnil místo ve startovním poli The Open.
Další pořadí:
12. Doak (-10), 24. Casey (-8), 31. Sterne, Ilonen (-7), 38. Warren, Aphibarnrat (-6), 42. F. Molinari (-5), 57. Manassero (-3), 66. jaidee (-2), 67. Olesen (-1).

Konečné top 10:

Sobota – 3. kolo
O další střídání v čele výsledkové listiny se postaral Henrik Stenson. Švéd předvedl velice solidních 66 ran (-6) a dostal se na průběžné skóre -16. V neděli se do stíhací jízdy vydá smečka ohařů, kteří se za ním s odstupem dvou úderů dělí o druhé místo: Američan Phil Mickelson, Angličan John Parry, Jihoafričan Branden Grace a Dán JB Hansen. Až na posledně jmenovaného, jenž zapsal 69 (-3), ostatní dosáhli stejného denního výsledku jako lídr. Ten páteční Chris Doak vyklidil pole zhoršením na 73 (+1), což jej srazilo na průběžnou dvanáctou pozici.
Že se na tomto hřišti při nízkých číslech ve skórkartách může leaderboard několikrát za den přesypat, ukázali už v brzkém poledním čase Severoir Gareth Maybin s Francouzem Raphaëlem Jacquelinem. První předvedl nejlepší výsledek soboty 64 (-8), i při jednom bogey a s pomocí eaglu na pětiparové šesté jamce. Druhý byl jen o ránu horší a eagle se mu povedl na osmnáctce, stejně jako ho zde zahrál v úvodním dějství.
Stensonovi rovněž uteklo jedno bogey, jinak byl přesný a zamířil k letošnímu zdaleka nejlepšímu výsledku. „Vždycky dám přednost tomu, být ve vedení, než abych jednu ránu ztrácel,“ nenechal nikoho na pochybách, že se nedá rozházet. „Stačí zahrát slušně a ostatní budou muset být o moc lepší, aby mě porazili.“ Seveřan by konečně mohl zúročit, co zatím jen naznačoval. Na European Tour má s výjimkou jednoho 33. místa všechny umístění v top 25, ale pouze na nedávném BMW PGA Championship byl desátý, což je jeho maximum v sezoně.
Další pořadí:
12. Casey, Doak (-11), 15. Colsaerts, Laird (-10), 23. Ilonen, Sterne, F. Molinari (-9), 42. Manassero (-7), 55. Jaidee (-6), 57. Warren (-5), 68. Olesen (-2).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Chris Doak zahrál podruhé za sebou 66 ran (-6) a domácí publikum má svého hrdinu. Skot se ujal vedení o ránu před čtveřicí hráčů, kterou tvoří Anglíiané Matthew Southgate s Rossem Fisherem, Dán JB Hansen a Američan Peter Uihlein. Southgate je spolu se Švédem Henrikem Stensonem, průběžně na dělené šesté pozici, autorem nejlepšího denního skóre 64 (-8). První ho dosáhl s pomocí eaglu, druhý čistým zápisem s oktetem birdie. Favorizovaný Američan Phil Mickelson zahrál jen 70 (-2) a klesl mimo top 10.
Pozorovat Doaka v jeho bílé oldschoolové čepici znamenalo pro srdce mnohého milovníka kořenů golfu nekonečnou radost. Pětatřicetiletý golfista nikdy neaspiroval na nejvyšší mety. Rok 2009 byl donedávna jediným, v němž měl plnou kartu na European Tour, ale i když o ni přišel, nevzdal to a pro letošek si ji desátým místem v Q-School zajistil znovu. „Zahrát dvakrát za sebou 66 je prostě nádhera,“ rozplýval se po právu. „Do každého týdne vstupujete s tím, že zahrajete nízké skóre, a když se to podaří, je to fantastické,“ doplnil. A ještě o jednu věc se zrovna v Castle Stuart může opřít. „Slyšet kolem sebe ten vysočinský dialekt je prostě úžasné,“ vzdal hold domácímu publiku.
Další pořadí:
11. F. Molinari (-9), 13. Sterne, Mickelson, Olesen (-8), 24. Laird, Casey, Jaidee, Ilonen (-7), 34. Colsaerts (-6), 46. Warren, Manassero (-5).
Cutem neprošli:
Aguilar, Clarke, Gallacher, Harrington, Els, Jiménez, Jamieson. 

Top 10 druhého kola:


Čtvrtek – 1. kolo
První a druhé místo Angličané, za nimi pestrá a zajímavé směs hráčů. To co předvedl John Parry, ovšem zaslouží absolutorium. Vyzrál na hřiště tvrdé jako kámen, od začátku pochopil, co na něm bude platit, a dokázal to realizovat. Jeho osm birdie dalo dohromady výsledek 64 ran (-8) a vedení o jeden úder před krajanem Simonem Khanem, jenž tak vysoko pronikl po rovněž bezchybném výkonu hlavně díky eaglu na závěrečném pětiparu. Mezi sedmičkou mužů dělících se o třetí pozici, je mimo jiné i Američan Phil Mickelson a spolu s Irem, Skotem a dalším Angličanem zároveň také dvojice Thajců.
Parry je zaznamenáníhodná postava evropské scény. Před třemi roky si připsal turnajový titul ve Vivendi Cupu, ale po dvou letech musel zpět do Q-School, kterou ve Španělsku vyhrál. „Když jsem ztratil kartu, bylo to také tím, že jsem na posledních turnajích panikařil. Musel jsem se pak ujistit, že když vydržím dělat správné věci, výsledky se dostaví,“ vrátil se k peripetiím své kariéry. Letos z úvodních deseti startů neprošel cutem, ale pak předvedl výrazný vzestup. V květnu byl čtrnáctý na Madeiře a v červnu desátý v Německu. „Tady byla klíčová má hra wedgemi a železy. Než jsem přijel na tento turnaj, věděl jsem, že to tak bude, a proto jsem to trénoval,“ potvrdil promyšlenou taktiku. 
Mickelson takové skóre po špatném začátku nečekal. „Co tohle má znamenat?“ ptal se prý sám sebe, když po trojputtu na první jamce poslal drive na druhé kamsi daleko do roughu. Pak se ale zvedl a také on předvedl divákům eagle, a sice na pětiparové dvanáctce. „Na tomhle hřišti jsou šance hrát eagly a birdie, nízká skóre se nabízejí. Já jsem zahrál průměrně, ale byly tam ještě tři nebo čtyři rány, o které jsem mohl výsledek snížit, musím být přece jen přesnější,“ komentoval seznámení se s místním linksem.
Další pořadí: 10. Sterne, Olesen (-5), 23. Gallacher (-4), 45. Manassero, F. Molinari (-3), 68. Colsaerts, Harrington, Casey, Jamieson (-2),  98. Warren, Grace (-1), 118. Björn, Els (E).

Top 10 prvního kola:

První ze tří letošních skotských zastávek European Tour umožní špičkovým hráčům podívat se už potřetí do resortu, prodchnutého patinou dřevních golfových dob. Američané sice neberou v potaz, že by to mohla být generálka na British Open, ovšem účast Phila Mickelsona vynahradí tucet jiných zámořských veličin. Trochu překvapuje neúčast předloňského vítěze Luka Donalda, ale výkonnost z poslední doby velí bývalé světové jedničce hlavně trénovat. Anglii zastupuje několik tradičních členů evropského okruhu, zlepšující se formu bude chtít potvrdit i Paul Casey. Obě části Irska zastupují Pádraig Harrington a Darren Clarke, z major vítězů je tu i Ernie Els. Spousta Evropanů se již přesunula ze zámoří, kde tráví většinu času, mezi nimi i Martin Laird, braný stále za skotského hráče. A domácí publikum podpoří určitě i Paula Lawrieho.

Obhájce Jeev Milkha Singh z Indie, jenž loni zdolal v play-off Franceska Molinariho, je tu taktéž a dotace ve výši tří milionů liber (necelých 90 milionů liber) se rovná souběžně hranému John Deere Classic v USA, kde sponzoři tradičně bývají štědřejší. Vítěz si do finančního žebříčku přičte 579 080 eur (takřka 15 milionů korun). A pak je tu samozřejmě hostitelský links. Hru na něm si spousta hráčů stačí i vychutnat. Par 72 s rozumnou délkou 6 578 metrů končí ovšem pětiparem vyměřeným na 555 metrů a takový závěr dá zabrat.

Odkazy: … Castle Stuart Golf LinksHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz