Scottish Open

13.07.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Justin Rose

European Tour – Aberdeen Asset Management Scottish Open, Royal Aberdeen Golf Club, Aberdeen, Skotsko
(10. – 13. 7. 2014, časový posun: -1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Jako kdyby šlo o dostihy, pustili se uchazeči o pocty nejvyšší do nahánění nízkých skóre. Nejníž se dostal domácí hráč Stephen Gallacher, ale ani jeho 63 ran (-8) sestavených z devíti birdie a jednoho bogey, ani snažení Marka Warrena, jenž skončil třetí, nepřineslo publiku na aberdeenském hřišti radost z vítězství skotského golfisty. Výhru bere posedmé Angličan. Justin Rose zahrál 65 (-6), celkově -16 a přidal se k jiným velikánům této hry a krajanům Leemu Westwoodovi a Luku Donaldovi. Na druhém místě skončil se ztrátou dvou úderů Švéd Kristoffer Broberg. On, Angličan Tyrrell Hatton a Skot Scott Jamieson získali poslední tři zbylá místa ve startovním poli The Open Championship. Neztratil se ani Rory McIlroy, i když jeho výkon 67 (-4) stačí jen na druhou desítku konečného pořadí a severoirský držitel rekordu hřiště vytvořeného ve čtvrtek musí želet pokaženého druhého kola.

Pro Rosea je to druhý titul v krátké době. Před dvěma týdny vyhrál Quicken Loans National na americkém kontinentu a výhra na skotském linksu z něj dělá favorita zmíněného třetího majoru sezony, který je na programu v příštím týdnu na půdě anglického klubu Royal Liverpool. Vítěz na závěr předvedl bezchybný výkon se šesti birdie, z nichž pět zapsal už na první devítce.

Další pořadí: 11. Mickelson, Larrazábal (-8), 14. McIlroy (-7), 16. Ilonen, Donald (-6), 21. Levy (-5), 24. Björn (-4), 27. Cabrera-Belllo (-3), 35. Jiménez (-2), 41. Els, Coetzee, Walker (-1), 48. Jaidee (E), 51. Aiken, Luiten (+1), 59. Zanotti, Clarke (+2), 75. Fleetwood (+6).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Trochu to vypadá, jako by Justin Rose přicházel hřišti postupně na chuť i na kloub. Přidal další zlepšení, dokonce výraznější, a po sérii 69, 68, 66 se Angličan dostal do společného vedení se Skotem Markem Warrenem. Oba jsou na průběžném skóre -10 a vytvoří v neděli závěrečný flight. Před nimi půjdou Švéd Kristoffer Broberg, jenž je o ránu zpět třetí, a další Angličan Tyrrell Hatton, samostatně čtvrtý o úder za svým nejbližším herním partnerem. Oba hrají o právo účasti na The Open Championship v příštím týdnu. Severoir Rory McIlroy se z pátečního šoku vzpamatoval a dělí se o 13. místo.

„Když jsem ve středu přiletěl, cítil jsem se naprosto odrovnaný. Ale v posledních dvou dnech jsem se našel a jsem šťastný, že jsem se našel,“ rekapituloval Rose. Lépe než on nikdo nehrál, 66 ran (-5) dokázali přinést ještě Hatton, Skot Lee Craig a Španěl Pablo Larrazábal, všichni jsou v nejlepší desítce. Rose zapsal šest birdie a jedno bogey, Warren byl v sobotu o úder horší, jeho výsledek se zrodil ze šesti birdie a dvou bogey. To druhé hrál na osmnáctce a přišel o samostatné vedení. „Pro nás Skoty není víc, je to náš pátý majr,“ neskrýval motivaci domácí golfista. „Al vyhrávat není snadné. Je to ta nejtěžší věc, ale budu se o to snažit ze všech sil,“ dodal dvojnásobný vítěz turnajů European Tour.

Ačkoli McIlroy na první jamce znovu zahrál bogey, následovalo něco zcela jiného než potácení se mezi údery. Birdie na jamkách 3, 5 a 6 pětadvacetiletého favorita povzbudila. Ke čtvrtečnímu rekordu se sice nepřiblížil, protože do konce už většinou zapisoval jen pary, ale na šestnáctce se mu ještě jednou podařilo skóre snížit až na 68 (-3). Průběžné tři rány pod parem stačí na pozici těsně za top 10, ale na vedoucí duo už má ambiciózní golfista odstup sedmi ran.

Další pořadí: 13. McIlroy, Fowler (-3), 17. Björn, Mickelson, Gallacher, Cabrera-Bello (-2), 26. Clarke, Donald (-1), 37. Levy. Coetzee, Jiménez (E), 47. Walker (+1), 55. Luiten, Jaidee (+2), 65. Zanotti (+3), 69. Els (+4).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Argentinec Ricardo Gonzalez, Švéd Kristoffer Broberg a Skot Marc Warren se dělí o vedení s průběžným skóre -6, tedy horším o jednu ránu, než s jakým byl v popředí po úvodním kole Rory McIlroy. Ten ale vyklidil pozice. Gonzalez a Broberg hrají o poslední šanci dostat se do startovního kole British Open, jež začne v příštím týdnu. Na samostatné čtvrté místo se propracoval Angličan Justin Rose, na lídry ztrácí jeden úder. Ostrovní nebo skandinávští hráči v top 10 převažují, udržel se v něm i další z Angličanů Luke Donald. Někteří z jejich favorizovaných krajanů ovšem neprošli cutem. Americký obhájce titulu Phil Mickelson klesl na dělenou 19. pozici.

Souběžně se soubojem o titul se v prudkém odpoledním větru odehrával McIlroyův zápas se sebou samým. „Je to tak celou tuhle sezonu. Dobře začnu a postupně odpadám. Ale jsem stále ve hře,“ nedal se zviklat Severoir. „Možná jsem to měl v hlavě a až příliš jsem se snažil udělat dobrý výsledek. Ale na US Open jsem ve druhém kole hrál 68, tak snad to za týden vyjde také,“ dodal významně ke svému problému jménem pátek. Poměr tří bogey a jednoho birdie na první devítce nevěstil nic dobrého, ale ještě by se to bývalo dalo ustát. Avšak od desítky do čtrnáctky, tedy tam, kde v prvním turnajovém dnu hrál golfista první světové desítky čtyři birdie, naopak nyní nasázel tři bogey a také double bogey na pětiparu číslo 12. Čtyřparová třináctka, která byla svědkem mohutného McIlroyova drivu až na green o délce 390 metrů, zastavila o den později jeho míč v místě vzdáleném z odpaliště 252 metrů. Ohromný nepoměr dokumentuje rozdíl mezi hrou stejného muže ve dvou různých kolech. McIlroy dokončil druhý den výkonem 78 ran (+7), rozpětí mezi koly má plných čtrnáct ran.

Další pořadí: 19. Mickelson, Gallacher (-1), 34. Larrazábal, McIlroy, Jiménez, Jaidee, Fowler, Clarke (E), 50. Luiten, Björn (+1), 63. Els (+2).
Cutem neprošli mj.: Stadler, Westwood, Blixt, R. Fisher, Oosthuizen, Poulter, Grace, Dubuisson, Donaldson.

Konečné Top 10:

Odkazy: … Royal Aberdeen Golf ClubHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To Dubai

Čtvrtek – 1. kolo
Skvěle do turnaje vstoupil Rory McIlroy, rovnou s rekordem hřiště a patří mu první místo. I s jedním bogey hrál 64 ran (-7), se skórováním skončil na čtrnácté jamce, úvodní kolo zakončil čtyřmi pary. „Deset dní jsem trénoval nízké rány, lehké a bez spinu. Věřím tomu, co jsem si vyzkoušel,“ odhalil Severoir klíč ke hře na linksových hřištích. O druhé místo se se ztrátou jednoho úderu dělí Švéd Kristoffer Broberg a Ricardo Gonzalez z Argentiny.

Když McIlroy vytáhl ve středečním pro-amu na čtyřparové třináctce driver, udivil tím i kolegy profesionály, tím spíš že zasáhl green. A totéž zopakoval i v soutěži. „Cítil jsem, že by to mohla být moje výhoda. Cítím se s driverem v ruce dobře. Ráno jsem si myslel, že v těchto podmínkách bude cokoli začínající šestkou dobré. Tohle předčí mé očekávání,“ doplnil spokojený golfista.

Vedlo se i další světové jedničce Luku Donaldovi. Angličan nechyboval, zapsal čtyři birdie a potvrdil, že linksová hřiště jsou mu blízká. Americký obhájce titulu Phil Mickelson začal na skóre 68 (-3), tedy jen o ránu horším než Donald.

Další pořadí: 13. Clarke, Larrazábal, Rose (-2), 24. Björn, Zanotti, Fleetwood (-1), 40. Ilonen, Jaidee, Dubuisson, Aiken (E), 68. Cabrera-Bello, Gallacher, Westwood, Lowry (+1), 78. Coetzee, Els (+2), 98. Jiménez, Donaldson (+3), 118. Oosthuizen, Grace, Levy (+4).

Top 10 prvního kola:

 

Evropská špička se prolne s americkou. Ze zámoří přiletěli otestovat britskou půdu před The Open Championship Phil Mickelson, Rickie, Fowler, Jimmy Walker, Kevin Stadler a Ryan Palmer. Nesmějí chybět ostrovní veličiny jako Rory McIlroy (Severní Irsko), Ian Poulter, Justin Rose, Luke Donald, Lee Westwood (Anglie), Stephen Gallacher (Skotsko), Jamie Donaldson (Wales), Pádraig Harrington (Irsko), nepočítaje hráče z kontinentu. Dostavili se i silní Jihoafričané, takže snad jen australská strana nebude zastoupena tak výrazně. Marná sláva, o podíly z dotace tři miliony liber (103,5 milionu korun) se utká silná konkurence a diváci by přivítali podobné drama jako loni, kdy Mickelson zdolal Brandena Grace z JAR až v play-off a připravil si půdu pro následný major titul.

Jenže za dvanáct měsíců je spousta věcí jinak, a nejen forma obhájce titulu. Před rokem se hrálo na hřišti Castle Stuart v Invernessu. Letošní dějiště – par 71 měřící 6 278 metrů – je rovněž links a má zvuk. Klub zde sídlící byl založen v roce 1780 jako šestý na světě, v současné lokalitě dlí od roku 1888. Nachází se zde kratší Silverburn, ovšem profesionálové se podívají na hřiště Balgownie, jehož první devítka je milována jako skotská klasika. Celá osmnáctka je otevřená k mořskému pobřeží, takže k nástrahám v podobě množství zrádných bunkerů a drsnému roughu je zapotřebí přidat i vítr, fouká-li. Většinou fouká, i když na letošní ročník Scottish Open říká předpověď, že od pátku se počasí bude výrazně zlepšovat a nemá moc pršet. Pokud se v top 10 umístí hráči, kteří dosud nemají místo na British Open, tři se hi mohou dočkat.

Odkazy: … Royal Aberdeen Golf ClubHřiště na satelitní mapěStránky turnajeLoňské zpravodajství na golf.czRace To Dubai

.