Scott za Austrálii, Williams za Zéland

15.04.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Když nějakému sportovci pogratuluje k úspěchu vrcholný politik, je to jedna ze známek, jaký význam má výhra ne pro něj samotného, ale pro celou zemi. A tak je tomu v případě výhry Adama Scotta na Masters. „Adam Scott udržel pevné nervy a překonal ten největší tlak, jaký si lze ve sportu představit. Svým vynikajícím výkonem učinil celou zemi hrdou,“ napsala v prohlášení australská premiérka Julia Gillardová.

Není divu, vždyť teprve 77. ročník vynesl jinak golfové velmoci prvního majitele zeleného saka. Australané přijali vítězství svého krajana v play-off nad Argentincem Ángelem Cabrerou za svoje. „Je čas, dát si pivo,“ vzkázal přes Twitter Geoff Ogilvy, jenž byl svým titulem z US Open 2006 do neděle posledním australským major vítězem.

Když v roce 2011 vyhrál cyklista Cadel Evans Tour de France, stal se Masters Tournament pro australský sport Svatým grálem. Nyní má sportovně založený národ v držení i posledním velkou světovou trofej, o jakou mohou občasné nejmladšího kontinentu usilovat. „Jsem hrdým Australanem a doufám, že doma to se mnou všichni prožívají,“ vzkázal na dálku dvaatřicetiletý hráč.

S gratulací přispěchl i Greg Norman, jehož pokusy vyhrát Masters končívaly různými lapsy a kolapsy, z nichž nejznámější je ten z roku 1996, kdy ve finálovém kole ztratil náskok šesti ran. „Adam získá další major tituly,“ předpověděl majitel dvou z British Open. Scotta tato chvála hřála na srdci, protože přišla z úst jeho velkého vzoru. „Byl nejlepším hráčem světa a doma ikonou,“ potvrdil nový momentální král profesionální scény ve zmínce o svém osmapadesátiletém předchůdci.

Historie klubu Augusta National eviduje spoustu australských nezdarů na jeho hřišti při velké dubnové akci. Jim Ferrier, jenž v roce 1947 vyhrál PGA Championship, promarnil o tři roky později na Masters vedení o tři rány, které držel ještě šest jamek před koncem. Peter Thomson vyhrál British Open dokonce pětkrát, ale tady byl nejlépe pátý v roce 1957. Pak jsou tu druhá místa Bruceho Cramptona z roku 1972, Jacka Newtowna z roku 1980 a konečně i Scottovo a Jasona Daye z předloňského ročníku.

„Golf je u nás velkým sportem. Možná ne největším, ale je to sport s dlouhým seznamenm skvělých hráčů. Tohle byla věc, kterou nebyl nikdo z nich schopen získat. Je úžasné být prvním Australanem, který to dokázal. Prostě neuvěřitelné,“ zářil Scott.

A vůbec neměl problém se o svůj úspěch podělit nejen s krajany na velkou vzdálenost, ale také s tím, kdo mu stál v době turnaje nejblíž. „Je to taková transtasmánská kombiance,“ připomněl hráč, že jeho bag nosí Novozélanďan. Samozřejmě, Steve Williams.

Ten Williams, jenž byl u tří ze čtyř titulů Tigera Woodse na Masters a jehož služby jsou občas neocenitelné. Stejně jako teď. Kdokoli si může cokoli myslet o nevděku a prostořekosti devětačtyřicetiletého mistra svého řemesla, jenž po roztržce a rozchodu s Woodsem nebyl příliš opatrný ani vybíravý při prohlášeních o svém bývalém zaměstnavateli. Dokonce někomu nemusí být sympatické, jak Williams prosazuje svou osobu. V neděli například nepočkal na vzájemnou gratulaci, ale ke Scottovi si pro ni doklusal.

Jenže komu to není sympatické, měl by znát vítězova slova, popisující dění v play-off. Nad Augustou už totiž panoval soumrak i pochybnosti o tom, jak bude všechno pokračovat, jestli i na druhé přidané jamce (desítka) oba konkurenti zahrají paritní výsledek jako předtím na osmnáctce.

Scott ukončil dění puttem do birdie. „Sotva jsem při tom na greenu viděl,“ přiznal se později. „Opravdu jsem měl problém to přečíst, tak jsem si zavolal Steva. Nedělám to často, protože si myslím, že jsem při čtení greenů dobrý.“ Australan si nebyl jistý, kolik má nahrávat oproti přímce spojující míč a jamku. Novozélanďan odhadl přesně a řekl svému hráči, že je to dvakrát víc, než si myslí. „Řekl jsem, že to mi stačí. Byl mým okem,“ věnoval Scott Williamsovi svůj dík.

.