Scott propásl šanci stát se jedničkou č. 17

25.03.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Adam Scott

Mohl být sedmnáctou světovou jedničkou, ale špatným výkonem se nahoru nevyškrábal. Australan Adam Scott nezvládl finálové kolo turnaje Arnold Palmer Invitational a nechal nejvýš v žebříčku Američana Tigera Woodse, který v Orlandu nestartoval. Tiger se na trůn vrátil právě tam před rokem, kdy vystřídal Roryho McIlroye, a vládne světovému golfu už rekordních 675 týdnů.

Scott vedl v turnaji už o osm úderů, ale finále odehrál v útlumu. Kdyby vyhrál, byl by minimálně až do Masters světovou jedničkou. „Nepřemýšlel jsem o tom. Takto se golf nedá hrát. Každopádně jsem si ověřil, že se člověk stále musí učit hrát pod tlakem,“ řekl Scott, který se mohl stát teprve druhým Australanem na golfovém trůnu.

Oficiální žebříček vznikl v dubnu 1986 a první jedničkou se stal Němec Bernhard Langer. Poté se na trůnu čtyři roky střídali Španěl Seve Ballesteros s Australanem Gregem Normanem.

Historicky devátou jedničkou se v červnu 1997 stal Woods. Hned po týdnu ho sice předhonil Jihoafričan Ernie Els, ale Tiger se na pozici několikrát vrátil a v letech 2005 až 2010 vládl dokonce rekordních 281 týdnů nepřetržitě.

Koncem října 2010 ho na trůnu vystřídal Angličan Lee Westwood. Stal se prvním Evropanem v čele od února 1994, kdy byl sesazen Nick Faldo. „Teď už si můžu sednout a říct: Jsem právě teď nejlepší na světě. Je to sen, který sní každý,“ básnil Westwood.

V únoru 2011 se jedničkou stal Martin Kaymer, po Langerovi teprve druhý Němec. „Bylo mi čtrnáct měsíců, když vládl Bernhard. Být jedničkou je úžasný pocit a tento moment si fakt užívám,“ rozplýval se Kaymer, kterého ale po osmi týdnech opět vystřídal Westwood.

V květnu téhož roku se na první místo na úkor Westwooda probojoval krajan Luke Donald. „Porazit v přímém souboji světovou jedničku a pak se jí sám stát, to zní dobře,“ řekl po vítězství ve světové jamkovce. „Na tuto chvíli nikdy nezapomenu. Udržet se v čele bude opravdovou výzvou,“ nechal se slyšet.

V březnu následujícího roku se ale Rory McIlroy ze Severního Irska ve 22 letech stal druhým nejmladším prvním mužem golfového světa. „Vždycky jsem snil o pozici jedničky, ale ani ve snu mě nenapadlo, že bych se jí mohl stát tak rychle. Doufám, že nějakou dobu v čele vydržím,“ vyslovil se McIlroy, který se pak s Donaldem šestkrát na trůnu vystřídal.

Přesně před rokem se na prestižní pozici vrátil Woods a v neděli mohl s vyhřezlou ploténkou v obýváku sledovat marný Scottův boj. Australan si ještě musí počkat. Tiger je jedničkou už 675. týden. V historickém pořadí jsou za ním Norman (331) a Faldo (97). Naopak nejméně si post užil Američan Tom Lehman, který byl v dubnu 1997 nejlepší pouhý týden a pak už nikdy.

Nejmladší jedničkou byl Woods, v červnu 1997 mu bylo 21 let a 167 dní. Naopak nejstarší lídr žebříčku Vijay Singh z Fidži měl v červnu 2005 tři měsíce po 42. narozeninách. V čele golfového žebříčku byli čtyři Američané, tři Angličané, dva Němci a sedm zemí mělo po jednom zástupci.

 

.

Počet přečtení: 1 061
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Square 300 Golf.cz