Scott má titul, vyhrál hlavně Williams

08.08.2011 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Vítěz Adam Scott v popředí, caddie Steve Williams v pozadí.

Chvíli to ve finálovém kole bylo dost napjaté, ale co začala druhá devítka, vydělil se Adam Scott jako jasný lídr a svou pozici také udržel. Vyhrál Bridgestone Invitational se skóre 17 ran pod par.

Původně mu konkuroval zejména japonský teenager Rjo Išikawa, ten ale odpadl mezi 11. a 15. jamkou, kde jeho skóre nabralo trend do plusu. Počítalo se, že by mohl zlobit vítězův australský krajan Jason Day, ten ale jako by okopíroval Išikavův výsledek. Vlastně mu poskytl předlohu, protože šel o flight dřív.

Totálně z role vypadl po třech bogey na druhé devítce Američan Keegan Bradley, naopak bezchybné kolo se čtyřmi birdie zahrál jeho krajan Rickie Fowler. Jeho -4 napodobil také světový hráč číslo 1 Luke Donald z Anglie. A Fowler s Donaldem se seřadili na druhém místě se ztrátou čtyř ran na vítěze.

Ten zahrál ve Firestone Golf Clubu v Ohiu nejlepší kolo dne 65 ran a stvrdil svou dominanci skvělým puttem do birdie na osmnácté jamce. Za celý turnaj zahrál jen čtyři bogey. „Vyhrát zrovna tady je něco ohromného,“ dodal.

Scott si připisuje osmý turnajový titul na US PGA Tour do životopisu a 1,4 milionu dolarů na konto. Radost z vítězství může mít zároveň i jeho caddie Steve Williams. Sedmkrát byl u bagu Tigera Woodse, když ve Firestone Golf Clubu vítězil, teď po mediálně rozpitvaném rozchodu Novozélanďan ke stejnému úspěchu pomohl jinému hráči.

A to hráči, jenž je v jednatřiceti letech o čtyři roky mladší než Woods a kdysi byl považován za jednoho z těch, kteří vládce světové scény ohrozí. Nikdy se tak nestalo, ale letos je Scott ve velké formě.

„Dneska jsem zůstal klidný a trpělivý,“ pochválil se Scott, ale na Williamse nezapomněl: „Zná tohle hřiště jako nikdo jiný.“ Sám caddie řekl významně pro televizi CBS: „Tohle dělám 33 let, mám 145 vítězství a tohle je nejlepší týden mého života.“

Pro Woodse turnaj nedopadl nijak zvlášť dobře, ale také ne katastrofou. Po svém návratu sice ukázal, že je vyléčený, ne jako minule, kdy si obnovil zranění velice záhy, ale také všem došlo, že bude ještě nějaký čas trvat, než se mu vrátí forma.

I kdyby to už nikdy nebyl onen dávný triumfátor, o lepší umístění by určitě hrát mohl a měl. A chtěl. Woods ve finálovém kole zapsal 70 ran (even par), což bylo o něco lepší než jeho páteční a sobotní výkon.

Pro komentář k neděli použil bývalý světový hráč číslo 1 výraz, přeložitelný do českého slangu: „Pěkně jsem stříkal.“ Měl na mysli drivy, které mu chodily různě do stran. „Chvíli jsem to trefoval dobře, pak jsem to ztratil a znova našel,“ dodal hráč.

Měl namále, ale zachoval si tvář sérií tří birdie na jamkách 15, 16 a 17. Tady odvrátil hrozbu dalšího pádu až někam do šesté desítky konečného pořadí. Vystavil se této hrozbě zejména vinou double bogey na čtyřparové šestce. Pohled do celkové skórkarty prozradí, že tam měl potíže už ve druhém kole a zapsal stejně špatný výsledek.

Dělené 37. místo je výsledek, který by jindy způsobil zklamání, jej však prý povzbudil do US PGA Championship. Poslední letošní major začne už ve čtvrtek.