Scott o Augustě: fotbal na konci zimy

04.04.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Pouze hráči deseti národností (rozdělíme-li Brity tradičně na jednotlivé díly Spojeného království) získali zelené sako. Na kulatou sumu zaokrouhlil toto číslo loňský vítěz Adam Scott. Kde neuspěla řada jeho věhlasných australských krajanů v čele s Gregem Normanem, podařilo se to ve dvaatřiceti letech hráči, jenž už dva roky předtím atakoval první pozici, ale skončil na druhém místě společně s krajanem Jasonem Dayem a napřesrok se podělil o osmou pozici.

Scotta čeká při obhajobě třináctý start v Augustě, čtvrtým jeho umístěním v top 10 je dělená devátá příčka při premiérové účasti v roce 2002, mezitím dvakrát neprošel cutem (2004, 2009). Než se dostal k loňské výhře, musel absolvovat dvě dodatečné jamky proti vítězi z roku 2009, Argentinci Ángelu Cabrerovi, a díky birdie na desítce jej porazil. „Možná se mi budete smát, ale v play-off mi připadalo, že mě všechno kolem podporuje,“ popsal v rozhovoru pro Golf Magazine měsíc před startem letošního ročníku. „Nevím, třeba nám fandili oběma, prostě si chtěli užít golf. A byla to skutečně ukázka skvělého golfu. Bylo chladno, vlhko, ošklivo. Stmívalo se. Bylo to jako fotbal na konci zimy. Zůstali jen skalní fanoušci. Bylo to vyhrocenější než jak to v Augustě bývá. A já cítil, že mám v tom všem ohromnou oporu. Nikdy předtím jsem neměl podobný pocit.“

Po výhře se dostal na jedenácté místo světového žebříčku. Pak několik týdnů klesal, ale jeho další velká chvíle přišla na The Open Championship. Sice by možná řekl, že ne až tak velká, protože měl šanci vyhrát, ale skončil druhý za Philem Mickelsonem. Přesto pronikl na šesté místo na světě a postupně tuto pozici vylepšoval, až se po výhře na The Barclays zavěsil na druhou za Tigera Woodse. Teď Američana přímo ohrožuje a není vyloučeno, že po Masters by si mohli pozice vyměnit.

Formu Scott má, potvrdil to třetím místem na Arnold Palmer Invitational, kde by se býval v případě výhry už světovou jedničkou stal. „Je to velká motivace. Nevím, kolik takových šancí ještě budu mít. Takže pokud se naskytne další, budu se snažit, protože nikdy nevíte, jestli se ještě nějaká naskytne,“ prohlásil v interview pro domácí pobočku ABC.

Sesadit Woodse právě na Masters, to už by bylo velké, i když se neví, jestli první muž světa bude startovat, trápí ho vyhřezlá ploténka. Takže kdyby to nebylo v přímém souboji, nebylo by to ono. Jestli je ale ve světové špičce hráč, jenž nemá z nejlepšího golfisty uplynulých tří desetiletí zbytečný respekt, je to Scott. „Tiger bude vždycky faktorem, na který se musíte ohlížet. Vždycky bude favoritem a nikdo se nebude divit, když přijde a znovu vyhraje. Ale je tady spousta hráčů, kteří se umí soustředit sami na sebe a cítí, že přichází jejich doba,“ prohlásil pro The Guardian.

Bodejť by Australan, o pět let mladší než fenomenální Američan, měl zbytečné obavy. Má po svém boku Steva Williamse, jenž předtím doprovázel v roli caddieho dvanáct let právě Woodse. „Má skvělé instinkty, úžasný odhad,“ pochválil Novozélanďana jeho současný zaměstnavatel. Projevilo se to prý i loni na Masters, kdy už ve slábnoucím světle Scott začal hůř vidět. „Při tom rozhodujícím puttu mi řekl, že je tam dvakrát větší brejk, než jsem si myslel. Dal jsem na něj a byl to čistý putt,“ chválil dál hráč.

Teď půjdou fairwayemi Augusty National možná naposledy, protože Williams se po létech nosičské, tím pádem i cestovatelské řehole chce z větší části stáhnout ze scény. A Scotta čeká v nejbližším období další důležitý úkol – naučit se znovu klasické patování, protože opora putteru o tělo, jak ho používá, bude od roku 2016 zakázána. To je ale ještě daleko, teď je tu čas pokusu o velkou obhajobu. Snaží se brát to zlehka. „Byla to zajímavá zkušenost, jít na další major US Open a vystupovat jako vítěz toho minulého. Byl jsem v Merionu nervózní. Ale v Augustě už jsem vyhrál a doufám, že si budu další hrou tady už jen bavit.“

.