Sanderson Farms Championship

21.07.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

PGA Tour – Sanderson Farms Championship, Annandale GC, Madison, Mississippi, USA
(18. – 21. července 2013, časový posun: -7 hodin)

 

 

Woody Austin

Neděle – finálové kolo
Woody Austin si svůj titul vyvzdoroval. Cameron Beckman zahrál birdie na poslední jamce, Daniel Summerhays na poslední i na předposlední, a tak dorovnali celkový Austinův výsledek -20. Ve trojici se po základní čtyřkolové části seřadili v čele a utkali se v rozehrávce, kterou rozhodl Austin pro sebe díky birdie hned na první přidané jamce.
Devětačtyřicetiletý hráč, jenž i dvě ze svých tří dosavadních výher na PGA Tour dosáhl v play-off, nebyl letos stálým členem velkého okruhu a startoval na něm dosud jen třikrát. Ani jednou neprošel cutem. Ani na Web.com Tour se někdejšímu nejlepšímu nováčkovi roku 1995 nepříliš dařilo, na penězích byl jen čtyřikrát z deseti startů a získal něco přes 32 tisíc dolarů. Teď mu patří vítězná prémie 540 tisíc.
Další pořadí: N. Thompson (-18), 5. Andrade, Reifers (-17), 7. Lunde, Campbell (-16), 9. Stroud, Kirk (-15), 26. Howell III, Flores (-12), 46. de Jonge, Overton (-9).

Sobota – 3. kolo
Se skóre -17 se v čele usadila americká dvojice Daniel Summerhays, Nicholas Thompson o dvě rány před čtveřicí krajanů. Thompson byl navzdory bogey na první jamce spoluautorem nejlepšího denního skóre 65 ran (-7), hrál pak osm birdie. Summerhays nejprve přišel o pozici lídra, kterou si udržoval v předchozích dvou dnech, ale díky dvojici birdie na jamkách 16 a 18 se vrátil alespoň do společného vedení. Oddechl si, protože vstával před pátou hodinoua a odehrál osmadvacet jamek v důsledku zpoždění předchozího programu. „Hrál jsem zase dobře, jen putty mi tam nepadaly, i když jsem si myslel, že jsem si jejich dráhu vyměřil dobře. Ale to je golf,“ odtušil hráč, jenž si spravil chuť na greenu závěrečným úderem ze sedmi metrů.

Dohrávka 2. kola
Daniel Summerhays se v dohrávce dostal na skóre -14 a vrátil se do samostatného vedení. Nejbližší konkurenti na něj ztráceli čtyři údery. Jedním z nich byl i sedmačtyřicetiletý Billy Mayfair, jenž předvedl nejlepší druhé kolo 62 ran (-10) s pomocí dvou eaglů na pětiparech první devítky.

Pátek – dohrávka 1. kola a 2. kolo
Po kompletaci prvního dějství zůstal výkon Daniela Summerhayse 63 (-9) nepřekonán. Jakmile se však Američan vydal ke své další osmnáctce, byla hra znovu přerušena, aniž by dopatoval první jamku. Po návratu na hřiště jich absolvoval osm a před definitivním ukončením pro tmu se dostal na skóre -10.
To je právě hranice, na kterou se dostala pětice hráčů, která absolvovala kompletní poloviční porci plánovaných jamek: Argentinec Fabian Gómez a Američané Vaughn Taylor Paul Stankowski, Troy Matteson a Kyle Reifers. Takto vypadá prozatímní čelo, nejbližší konkurenti, kteří mají ještě spolu se Summerhaysem šanci se v dohrávce posunout výš, jsou o dvě rány zpátky.

Čtvrtek – 1. kolo
Daniel Summerhays se dostal do čela skvělým výkonem 63 ran (-9) a sotva ještě bude překonán, ačkoli někteří hráči k tomu budou mít příležitost v páteční dohrávce. Kolo bylo přerušeno pro bouřkové počasí ve chvíli, kdy se do hry vydal poslední flight, aniž by dokončil svou první jamku. Američan v čele leaderboardu podal natolik mimořádný výkon, že se mu z těch, kdo také absolvovali kompletní program, další hráči přiblížili jen na rozdíl tří úderů. O druhé místo se momentálně dělí Will Claxton, Michael Bradley a Jonathan Randolph, další už ztrácejí čtyři a více. „Tyhle chvíle si musíte užít,“ řekl autor sedmi birdie a eaglu. „Když hrajete takhle dobře, zapomenete, jak tvrdá je to někdy hra,“ dodal v připomínce toho, jak v minulém týdnu zkazil poslední kolo a připravil se o šanci bojovat o titul na John Deere Classic. Summerhays zaostal o jednu ránu za trojicí, která hrála play-off, a Jordan Spieth si v něm vybojoval poslední účastnické místo v The Open Championship. „Těším se na další hru, abych znovu vyzkoušel svou formu,“ dodal lídr z Annandale.

Loni True South Classic, předtím pět let Viking Classic a ještš předtím Southern Farm Bureau Classic, tak jak ho v roce 2002 vyhrál začínající Luke Donald. Ten letos na turnaji, existujícím ještě pod jinými jmény od roku 1968, hrát pochopitelně nebude, protože elita se soustředí do Velké Británie. A tak PGA Tour umožňuje zahrát si alespoň o redukovaný počet fedexcupových bodů (vítěz 300) těm, kteří je pro kariéru životně potřebují. A to je třeba Japonec Rjo Išikawa, jenž po hvězdném startu kariéry poznává její stinné stránky. Momentálně je na 150. místě průběžného pořadí zámořské soutěže. Konkurenci vytvoří například Korejec Bae Sang-moon, letošní vítěz HP Byron Nelson Championship, vítězové předchozích ročníků Chris Kirk (2011), Chad Campbell (2007), D.J. Trahan (2006), Heath Slocum (2005), Cameron Beckman (2001), Steve Lowery (2000) či Willie Wood (1996).

Hrát se bude o podíly z dotace 3 miliony dolarů (asi 60 milionů korun), a to na tradičním hřišti s parem 72. Při délce 6 583 metrů není z nejtěžších, zato nese známky toho, že na designu pracoval Jack Nicklaus, pověstný tím, že si vybírá vizuálně atraktivní projekty. Což platí také pro toto poměrně barvité hřiště, začínající lehkým čtyřparem, po němž přichází „rána“ v podobě tříparu s úzkým greenem. A tak se rozmanité jamky střídají až po pětiparovou osmnácku, kde se o nebezpečí stará zejména voda.

Odkazy: … Annandale GCHřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …  Loňské zpravodajství na golf.cz