Šampionská omluva kritiku Elsovi

18.11.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Zatímco se Henrik Stenson radoval z návratu na absolutní vrchol profesionálního golfu, protože po americkém FedEx Cupu vyhrál i evropský Race To Dubai, výkonný ředitel  European Tour Stuart O´Grady se stal šampionem na diplomatickém poli. Veřejně uznal, že zavést pravidlo o povinné účasti na dvou ze tří základních turnajích finálové  série jako podmínku účasti na závěrečném podniku v Dubaji byla chyba.

Oba muži spolčeně potěžkali pozlacené žezlo, trofej udělovanou vítězi DP World Tour Championship, a rozzářený Švéd hovořil o sezoně snů. „Mám za sebou skvělé léto, podzim v Americe byl úžasný a teď tohle. Nevím, jak to udělat, abych byl i v příštím roce takhle nahoře, ale rozhodně se pokusím vydat ze sebe to nejlepší na majorech,“ prohlásil. O´Grady jej poslouchal a při jiné příležitosti uvedl, že za rok přivede do Dubaje kterémukoli uchazeči o prvenství ještě vyšší konkurenci. (Letošní konečné pořadí zde.)

Letos v důsledku povinné účasti na Final Series přišli o závěrečný podnik v Dubaji Charl Schwartzel, Sergio García a Ernie Els. První prohlásil, že zvažuje nehrát vůbec turnaje European Tour a třetí označil pravidlo za totální výsměch. „Tito hráči se chtěli zúčastnit a my jsme jim to znemožnili. Postaráme se, aby se to už nestalo,“ prohlásil pevně O´Grady.

Nicméně podle nově zveřejněného turnajového programu se závěr evropské sezony 2013/14 (začne za týden v Jižní Africe) opět uskuteční v jednom měsíci, čtyři turnaje tedy půjdou bez přestávky za sebou – dva v Šanghaji, jeden v Turecku a závěrečný v Dubaji. Bonus pro nejlepší desítku bude napřesrok zvýšen na pět milionů dolarů, finanční (bodový) žebříček Race To Dubai, který nahradil v roce 2009 bývalý OIrder of Merit, zůstane v platnosti nejméně do roku 2017 a finálový turnaj bude do té doby nadále hostit Jumeirah Golf Estates.

Šampioni týdne:
Henrik Stenson (37 let, Švédsko, vítěz Světového poháru 2008 a Ryder Cupu 2006)
– stal se prvním hráčem, jenž vyhrál finanční žebříček Challenge Tour (2000) i European Tour;
– mezi šestým a sedmým titulem na European Tour měl přestávku pět let a devět měsíců (únor 2007 – listopad 2012);
– byl sto týdnů v top 10 světového žebříčku, pak spadl na 230. místo (začátek roku 2012);
– má sedm umístění v top 10 na majorech při 31 startech, nejlépe druhý na letošním British Open;
– je druhou evropskou jedničkou ze Švédska po Robertu Karlssonovi (2008);- je pátou evropskou jedničkou ze zemí kontinentální Evropy (před ním Seve Ballesteros, Bernhard Langer, Robert Karlsson a Martin Kaymer);
– posunul se na 15. místo historického finančního žebříčku European Tour (5 595 171 eur).

Harris English (24 let, Spojené státy americké, má na kontě jen tři major starty – dva na The Open, jeden na PGA Championship)
– výhrou na OHL Classic at Mayakoba se stal šestým americkým vítězem na šestém podniku PGA Tour nové sezony;
– ještě v roce 2011 hrál amatérský Walker Cup, později v tom roce jako profesionál prošel úspěšně Q-School US PGA Tour (třinácté místo);
– v uplynulé nováčkovské sezoně PGA Tour byl 14. ve statistice počtu puttů, hraje se starým malletem z univerzity;
– stojí před proniknutím do top 50 světového žebříčku, čímž by si zajistil premiérový start na Masters (momentálně 54.).

Lexi Thompson (18 let, Spojené státy americké, jako nezletilá amatérka bez statusu odehrála v letch 2010 a 2011 34 profesionálních turnajů)
– vyhrála Lorena Ochoa Championship ze série LPGA Tour na hřišti Guadalajara Country Clubu v Mexiku výkonem -16 o ránu před krajankou Stacy Lewis.

Adam Scott (33 let, Austrálie, čtvrtý letošní turnajový titul)
– vyhrál Talisker Australian Masters ze série PGA of Australasia na hřišti The Royal Melbourne Golf Club výkonem -14 o dvě rány před Američanem Mattem Kucharem.

Carlos Del Moral (28 let, Španělsko, dvojnásobný držitel titulů na Challenge Tour z let 2006 a 2010
– vyhrál finálovou fázi Q-School European Tour na hřištích PGA Catalunya Resortu ve španělské Gironě výkonem -26 za šest kol o pět ran před Fabriziem Zanottim z Paraguaye. (Seznam postupujících zde)

Paul Wesselingh (52 let, Anglie, celoživotní klubový profesionál má čtvrtý a letos třetí titul ze Senior Tour)
– vyhrál Fubon Senior Open ze série European Senior Tour na hřišti na hřišti Miramar Golf & Country Club na Tchaj-wanu výkonem -9 o ránu před domácím Lu Wen-teh.

Liang Wen-čchong (35 let, Čína, jediný hráč své země, který kdy pronikl do top 100 světového žebříčku)
– vyhrál Resorts World Manila Masters ze série Asian Tour na hřišti Manila Southwoods Golf and Country Clubu na Filipínách na první jamce play-off nad Promem Meesawatem z Thajska. V součtu čtyř kol dosáhli oba výkonu -16.

Hideto Tanihara (35 let, Japonsko, desátý titul na Japan Tour)
– vyhrál Mitsui Sumitomo VISA Taiheiyo Masters na hřišti Gotemba Course Taiheiyo Clubu v provincii Šizuoka výkonem -13 o ránu před trojicí konkurentů.