Šampioni týdne: Woods jim nebyl vzorem

06.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Deset let dělí kvalifikační úspěchy Bretta Rumforda a Dereka Ernsta. Prvně jmenovaný Australan uspěl v Q-School na European Tour v roce 2002, americký golfista loni ve stejné soutěži pro US PGA Tour. Podobní jsou si i v tom, že hned v následující sezoně vyhráli turnaj. Rumford červnový St. Omer Open a Ernst teď čerstvě Wells Fargo Championship.

Věkově jsou od sebe třináct let a nikdy se nepotkali. Přesto je spojuje ještě jedna věc než virtuální statistická záležitost jedné dekády. Ani jeden neuvádí mezi svými vzory Tigera Woodse. U prvního je to tak trochu pochopitelné, protože jsou zhruba stejně staří, ale druhý neváhal svého vrstevníka Roryho McIlroye zařadit do „vysněného flightu“ spolu s Timem Tebowem a Arnoldem Palmerem. I v golfu se zkrátka věci pozvolna mění.

Rumford má za sebou dvě úspěšné kvalifikace. V roce 2007 ji zvládl za mořem, ale v následující sezoně se na tamním velkém okruhu neudržel. V tom by ho Ernst nerad následoval. Na každý pád udělal větší krok než kvalifikační vítěz US PGA Tour z roku 2011 Brendon Todd. O něm ještě mnoho slyšet nebylo, i když o víkendu vyhrál turna Web.com Tour a v budoucnu to může změnit.

Také Cristie Kerr má v kariéře zapsán úspěch z Q-School. Vítězka Kingsmill Championship, kde získala svůj šestnáctý titul na LPGA Tour, ji zvládla v roce 1996. Na první turnajovou trofej si ale počkala skoro šest let.

Derek Ernst (22 let, Spojené státy americké, vítěz pěti univerzitních turnajů)
– poskočil ze 196. místa FedEx Cupu na 32.;
– čtvrtý hráč, jenž v Quail Hollow slavil premiérovou výhru (před ním Anthony Kim 2008 – 21 let, Rory McIlroy 2010 – 21, Rickie Fowler 2012 – 23);
– obsadil přední pozice ve statistikách turnaje: greeny v regulaci 3., délka drivů 9., počet puttů 11., zasahování fairwají 13.;
– hraje na bicí a chtěl být rockovou hvězdou;
– špatně vidí na pravé oko, které si poškodil při výrobě narozeninového dárku pro matku.

Brett Rumford (35 let, Austrálie, jako amatér vyhrál profesionální ANZ Players Championship v roce 1999)
– 111. australské vítězství na European Tour;
– druhý Australan, jenž vyhrál na European Tour dvakrát za sebou (předtím Jack Newton – Dutch Open a Benson and Hedges Festival 1972);
– ze 122. místa světového žebříčku postoupil na 76., ještě před dvěma týdny byl 253.;
– vydobyl si místo na Volvo World Match Play Championship;
– s průměrem 25 puttů na kolo byl na turnaji nejlepší, ve statistice greenů v regulaci až 57.

Cristie Kerr (35 let, Spojené státy americké, vítězka Women´s US Open 2007 a LPGA Championship 2010)
– čtyřikrát z pěti startů se radovala z výhry v Solheim Cupu;
– vyhrála třikrát týmovou Wendy’s 3-Tour Challenge a dvakrát soutěž dvojic Notah Begay III Foundation Challenge;
– v roce 2006 měla 19 umístění v top 10 ze 26 startů;
– ani v nejúspěšnějších sezonách nebyla první v konečném finančním žebříčku;
– pronikla zpět do první desítky světového žebříčku;
– první hráčka, která vyhrála turnaj ve Scottsdale třikrát.

Brendon Todd (27 let, Spojené státy americké, v roce 2009 na Athens Regional Foundation Classic dal na 17. jamce dvakrát po sobě eso)
– vyhrál Stadion Classic at UGA z Web.com Tour na hřišti University of Georgia GC v Athens, Georgia, zkrácený na tři kola, výkonem -8 o ránu před Australanem Timem Wilkinsonem.

Brooks Koepka (23 let, Spojené státy americké, loni se jako amatér kvalifikoval na US Open, ale neprošel cutem)
– vyhrál Montecchia Golf Open presented by Polaroid z Challenge Tour na hřišti GC della Montecchia v Padově v Itálii výkonem -23 o sedm ran.

Esteban Toledo (50 let, Mexiko, jediný předchozí titul získal na Lake Erie Charity Classic at Peek ‚n Peak Resort 2005 z bývalé nationwide Tour)
– vyhrál Insperity Championship z Champions Tour na hřišti The Woodlands CC v Texasu na třetí jamce play-off nad Američany Genem Sauersem a Mikem Goodesem.

Timothy O´Neal (39 let, Spojené státy americké, do této chvíle bez profesionálního titulu)
– vyhrál Arturo Calle Colombian Open presentado por Diners Club z PGA Latinoamérica na hřišti Club Campestre de Pereira v Kolumbii výkonem -16 o dvě rány před nejbližšími konkurenty.

Bernd Wiesberger (27 let, Rakousko, vítěz dvou turnajů European Tour z loňského roku)
– vyhrál CIMB Niaga Indonesia Masters z Asian Tour na hřišti Royal Jakarta GC výkonem -15 o ránu před Jihoafričanem Erniem Elsem.

Mičio Macumura (29 let, Japonsko, jeho předchozí dvě výhry na JGTO Tour pocházejí z roku 2010)
– vyhrál The Crowns z Japan Tour na hřišti Nagoya Golf Clubu výkonem -2 o ránu před Hidekim Macujamou.

James Kingston (47 let, Jižní Afrika, vítěz 16 profiturnajů, z toho dvou na European Tour)
– vyhrál Investec Royal Swazi Open ze Sunshine Tour na hřišti Royal Swazi Sun Country Club ve Svazijsku v play-off nad krajanem Ruanem de Smidtem.