Šampioni týdne: titul přebije vše

20.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice V zahraničí
A A A

Peter Uihlein

Než se mu podařil tak významný čin na jeho 42. turnaji PGA Tour, vydělal Bae Sang-moon (český přepis pro správnou výslovnost: Pä Sang-mun) v zámoří 1,6 milionu dolarů. Potřeboval na to 14 a půl měsíce, což je slušné tempo, jen tak někomu se nepovede ho nasadit. Na výhru v Byron Nelson Championship potřeboval čtyři hrací dny a ty mu vynesly 1,2 milionu brutto jednorázově.

Jennifer Johnson střádá peníze na turnajových výhrách třetím rokem. Na výrazně hůř dotované LPGA Tour už jejím kontem proplulo 626 966 dolarů. Nejvíc právě v těchto dnech, protože za titul na Mobil Bay Classic se dává 180 tisíc, tedy něco mezi čtvrtinou a třetinou celkové částky, vydělané Američankou při jejích 45 startech na okruhu po přestupu k profesionálkám.

Otec Johnson, jenž svou dceru často povzbuzuje oslovením „šampionko“, utrousil, že to byla dlouhá cesta. „Na jednu stranu ano,“ potvrdila vítězka a myslela tím zejména devět let svého dospívání, kdy neměla čas na moc jiných věcí než na golf. „Ale na druhou stranu některé věci doslova letí kupředu,“ dodala jednadvacetiletá hráčka.

Baeovi je šestadvacet a poučil Ameriku o tom, co se zdá být zřejmé, ale zřejmě není: „první rok tady jsem bral jako seznamovací. Poznával jsem hřiště, atmosféru, život v nové zemi, učil jsem se. Asi to spousta lidí o cizincích neví, ale oni potřebují nějaký čas, než si zvyknou a začnou hrát opravdu dobře.“ Asijec je rozeným vítězem, na svém kontinentu slavil už deset různých titulů.

Samozřejmě, že jiného druhu je vítězství Graema McDowella ve Volvo World Matchplay Championship. Vždyť jde o vítěze majoru ověnčeného dalšími tituly, jeho konto tedy nijak nestrádá. Do finančního žebříčku European Tour se však započítávají i výsledky klasického turnaje na rány na Madeiře. A tam trofej převzal Američan Peter Uihlein, jenž strávil loňskou sezonu převážně na Challenge Tour s výdělkem nedosahujícím stotisícové hranice, což je přesně suma, kterou inkasoval nyní, a už nastřádal takřka čtvrt milionu.

Bae Sang-moon/Pä Sang-mun (26 let, Korejská republika, člen loňského vítězného týmu Asie v Royal Trophy)
– mezi lety 2006 a 2010 vyhrál tři turnaje Asian Tour, dva na OneAsia Tour a dva menší nezařazené
– v roce 2011 vyhrál tři turnaje Japan Tour a celý finanční žebříček tohoto okruhu;
– loni na Transitions Championship byl ve čtyřčlenném  play-off, které vyhrál Angličan Luke Donald díky birdie na první přidané jamce;
– je sedmým letošním turnajovým vítězem na PGA Tour pod třicet let;
– první vítěz s novinkou na trhu golfových míčů Callaway HEX Chrome+.

Jennifer Johnson (21 let, Spojené státy americké, proměnila vítězný míč pro USA v Curtis Cupu 2010)
– posunula se na 10. místo bodového žebříčku pro výběr do amerického týmu v Solheim Cupu;
– s letošním výdělkem 251 993 jí patří jedenáctá příčka v money listu LPGA Tour;
– posunula se ze 78. a 50. místo světového pořadí žen;
– je desátá v letošním průběžném pořadí statistiky „greeny v regulaci“;
– přestože v Mobile překonala rekord hřiště (-21), nejnižší výsledek na jedno kolo 63 zahrála na ShopRite LPGA Classic.

Graeme McDowell (33 let, Severní Irsko, v Ryder Cupu zatím neprohrál singl – dvě výhry a jedna remíza)
– dostal se do čela Race To Dubai se ziskem 1 029 185 eur;
– po devíti letech opět vyhrál jamkovku nejvýše nasazený hráč (předtím Ernie Els v roce 2004);
– první golfista v této sezoně, který získal titul na obou stranách Atlantiku (předtím RBC Heritage v USAQ).

Peter Uihlein (23 let, Spojené státy americké, člen vítězného týmu ve Walker Cupu 2009)
– vyhrál Madeira Islands Open – Portugal – BPI, společný pro série European a Challenge Tours, na hřišti Clube de Golf do Santo da Serra výkonem -15 o dvě rány před Dánem Mortenem Örumem Madsenem a Markem Tullem z Chile.

Mark Anderson (27 let, Spojené státy americké, loni neudržel kartu na PGA Tour, skončil ve třetí stovce konečného pořadí
– vyhrál BMW Charity Pro-Am Presented by SYNNEX Corporation ze série Web.com Tour na hřišti Thornblade Clubu v Jižní Karolíně výkonem -27 o pět ran před krajanem Tomem Hogem.

Jorge Fernandes Valdes (20 let, Argentina, kartu na okruh získal v play-off o poslední 20. místo na Q-School)
– vyhrál Mundo Maya Open ze série PGA Latinoamérica na hřišti Yucatán Country Clubu v Mexiku výkonem -11 o ránu před domácím hráčem Armandem Villarrealem.

Matthew Griffin (19 let, Austrálie, první profesionální titul získal loni na The Charity High 1 Open)
– vyhrál SK Telecom Open, společný pro série Korean Tour a OneAsia Tour, na hřišti Pinx Golf Clubu v korejském Čedžu výkonem -13 o ránu před domácím Kang Wook-soon.

Kim Hyung-sung/Kim Hjong-sung (33 let, Korejská republika, držitel dvou domácích a jednoho japonského titulu)
– vyhrál PGA Championship Nissin Cupnoodles Cup ze série Japan Tour na hřišti Sobu Country Club v Čibě výkonem -5 o ránu před trojicí domácích konkurentů.

Adilson Da Silva (41 let Brazílie, spolu s několika desítkami výher na zimbabwském okruhu získal i 11 titulů na Sunshine Tour)
– vyhrál Zambia Sugar Open ze série Sunshine Tour na hřišti Lusaka Golf Clubu v Zambii výkonem -11 před dvojicí jihoafrických konkurentů.